To właśnie filtr oczyszcza powietrze, które wpada przez układ wentylacji do wnętrza twojego auta. Filtr kabinowy powinieneś regularnie wymieniać, jeśli ma działać odpowiednio. To szczególnie istotne, jeśli jesteś alergikiem lub poruszasz się często po zakurzonych terenach. Zadbaj zarówno o swój samochód, jak i o swoje zdrowie, regularnie wymieniając ten element. Najpierw jednak przeczytaj, jak działa filtr pyłkowy i czy każdy rodzaj jest tak samo skuteczny. Kiedy najlepiej wymienić ten element? Dowiedz się z artykułu!

Czym jest filtr kabinowy i jak działa?

Filtr kabinowy jest zakładany w wentylacji samochodu. Jego zadaniem jest:

  • oczyszczenie powietrza;
  • powstrzymywanie zabrudzeń przed wdarciem się do kabiny samochodu. 

Dzięki niemu znacznie ograniczysz liczbę pyłków, które znajdą się wewnątrz auta. To szczególnie istotna kwestia dla alergików. Ten element nie jest konieczny i okazuje się mniej popularny niż np. filtr oleju, ale będzie działał na korzyść twoją i auta. Ponadto, dzięki niemu powietrze będzie mogło szybciej się wysuszać. To cenne np. przy odparowywaniu szyb w bardzo wilgotne dni.

Filtr kabinowy – zwykły czy węglowy?

Filtr zwykły czy węglowy? To pytanie często się pojawia, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero myślą o założeniu elementu. Te tradycyjne są nieco tańsze, więc jeśli zależy ci na niskiej cenie, postaw właśnie na niego. Filtr kabinowy węglowy charakteryzuje się jednak większą powierzchnią chłonącą. Ponadto, dzięki węglowi znacznie sprawniej przyciąga wszelkie zabrudzenia i efektywnie oczyszcza powietrze. Z tego powodu jest coraz częściej wybierany przez klientów. Niestety, będzie nawet dwukrotnie droższy od tradycyjnego.

Filtr kabinowy z węglem aktywnym – jak często należy go wymieniać?

To, jak często będziesz musiał wymieniać filtr węglowy kabinowy, zależy od producenta i wybranego modelu. Przyjmuje się, że należy go wymieniać średnio co 15 tys. km lub raz do roku. Najlepiej robić to wiosną. Wtedy z powodu pyłków otoczenie jest najbardziej zabrudzone. Dzięki wiosennej wymianie filtra kabinowego zapewnisz sobie najlepszą ochronę przed kichaniem czy katarem siennym. Nie zostanie on też zniszczony zbyt szybko przez mrozy, które mogą źle wpłynąć na jego stan. Pamiętaj o zaleceniach producenta. Jeśli ten proponuje wymianę np. raz na pół roku, powinieneś po prostu zmienić filtr.

Czy możesz samodzielnie wymienić węglowy filtr kabinowy?

Jeśli znasz podstawową budowę samochodu i potrafisz wykonać przy aucie podstawowe czynności, prawdopodobnie odpowiedź brzmi – tak! To nie jest zbyt skomplikowana czynność. Wiele jednak zależy od modelu twojego pojazdu. Współczesne auta są coraz mocniej zabudowywane. To sprawia, że dostęp do niektórych elementów jest coraz trudniejszy. Dlatego czasem konieczna może okazać się wizyta u mechanika. Możesz wymienić filtr kabinowy np. przy okazji dorocznej kontroli stanu swojego pojazdu. Mechanik bez wątpienia zajmie się tym bardzo szybko i sprawnie.

Jak wymienić filtr węglowy do samochodu?

Na początek zlokalizuj miejsce, w którym znajduje się lub powinien znajdować się filtr. Powinien znajdować się w podszybiu lub przy schowku pasażera siedzącego z przodu samochodu osobowego. Nie potrafisz go zlokalizować? Skontaktuj się za pierwszym razem ze swoim mechanikiem, który wszystko ci wyjaśni. Co robić, gdy go znajdziesz? Następnie:

  • wymontuj obudowę. Ta zwykle jest założona na zatrzaskach, więc to nie powinno być trudne;
  • sprawdź stan filtra i (jeśli jest to konieczne) wymień go na nowy. 
  • przymocuj plastikowy element i gotowe! 

Możesz jechać swoim samochodem i cieszyć się czystym powietrzem!

Filtr kabinowy – ile musisz za niego zapłacić?

To, ile kosztuje filtr kabinowy, zależy od modelu twojego samochodu. Zwykle im nowsze auto, tym filtr będzie droższy. W przypadku wielu starszych samochodów to koszt do ok. 100 zł. Nowsze modele często będą wymagały wizyty w warsztacie, gdzie sam koszt filtra może wynieść nawet 400-700 zł. Po wliczeniu kwoty za jego wymianę usługa może kosztować cię nawet 1000 zł. Możesz poszukać zamiennika filtra, jednak czasem okazuje się, że i tak musisz wydać ok. 300-400 zł na nowy egzemplarz. To jednak wydatek, który warto ponieść.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz filtr węglowy, czy zwykły filtr kabinowy, zadbasz o jakość powietrza w aucie. To ważne szczególnie wówczas, gdy kierowca lub pasażer jest alergikiem. Dzięki filtrowi można pozbyć się pyłków, co przekłada się na przyjemniejszą podróż. Wymiana nie sprawi trudności, a nasze porady na pewno ci pomogą!

Archiwum: lipiec 2021