Jaką rolę pełni filtr kabinowy w samochodzie? Poznaj rodzaje filtrów kabinowych

filtr kabinowy rodzaje

Zastanawiasz się, jaką rolę pełni filtr kabinowy w samochodzie? Spieszymy z odpowiedzią! Poprzez usuwanie zanieczyszczeń zapewnia on użytkownikom pojazdu stały dostęp do czystego powietrza. Jest ono pozbawione szkodliwych cząstek lotnych i pyłów zawieszonych. Na rynku dostępne są różne rodzaje filtrów kabinowych:

  • standardowe – są przyjazne dla alergików i zbudowane z użyciem papierowego wkładu;
  • z węglem aktywnym – zawartość aktywowanego karbonu sprawia, że filtr kabinowy doskonale wchłania również spaliny, smog i zanieczyszczenia gazowe. Jednocześnie niweluje brzydkie zapachy;
  • polifenolowo-węglowe – nowoczesna technologia, w jakiej je wykonano, zapewnia dodatkową ochronę przed rozwojem bakterii oraz grzybów pleśniowych.

Pamiętaj, że inwestycja w dobry filtr kabinowy przyczyni się do poprawy jakości powietrza we wnętrzu pojazdu, co ma pozytywny wpływ na kondycję górnych dróg oddechowych. Pozwala także na zachowanie czystości bakteriologicznej w chwilach, kiedy musimy korzystać z obiegu zamkniętego klimatyzacji lub wentylacji samochodowej.

Wymiana filtra kabinowego – czy jest skomplikowana? 

wymiana filtra kabinowego czy jest skomplikowana

Profesjonalna wymiana filtra kabinowego nie wymaga specjalistycznych umiejętności, jednakże niezbędna jest pewna wprawa w drobnych pracach naprawczych. Najczęściej jest on zlokalizowany w okolicach podszybia i schowka na rękawiczki. Zdarza się również, że producenci decydują się na jego montaż za konsolą centralną. Prawidłowa wymiana filtra kabinowego wiąże się zwykle z koniecznością rozebrania elementów wnętrza oraz kokpitu samochodu. Wykorzystuje się do tego celu klucze typu TORX. Wymieniając go, pamiętaj też o wyjęciu pojemnika na filtr i wyczyszczeniu go.

Wymiana zużytego filtra powietrza – co ile?

wymiana zużytego filtra powietrza co ile

Nie masz pojęcia, co ile wymieniać filtr kabinowy? Zastanów się, z jaką intensywnością eksploatujesz swój pojazd. Zdecydowanie częściej będzie trzeba dokonywać zmiany w środowisku miejskim, gdzie powszechne jest zjawisko smogu. Wysokie zanieczyszczenie powietrza skutkujące szybszym zużyciem elementów filtrujących jest szczególnie odczuwalne w okresie jesienno-zimowym. Wpływ na to ma również poruszanie się po drogach szutrowych i nieutwardzonych. Jazda w grząskim terenie powoduje zazwyczaj unoszenie się dużych ilości pyłów, które dostają się do układu wentylacji.

Kiedy wymieniać filtr kabinowy przy rzadkiej jeździe autem?

kiedy wymieniać filtr kabinowy przy rzadkiej jeździe

Auto wykorzystywane jedynie do dojazdów do pracy czy po zakupy nie osiąga zwykle wysokiego rocznego przebiegu. Nie jest również intensywnie eksploatowany jego filtr kabinowy. Co ile wymieniać filtr kabinowy w takim przypadku? Zalecamy ją wykonywać raz na 12 miesięcy. Można ją połączyć z terminem okresowego badania technicznego wykonywanego co roku. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej czystości powietrza, a dodatkowo jesteś alergikiem, to możesz pokusić się o zmianę elementu filtrującego co 6 m-cy, tj. wiosną oraz jesienią.

Czy możliwy jest samodzielny montaż filtra kabinowego?

samodzielny montaż filtra kabinowego

W Internecie dostępne są rozbudowane poradniki oraz filmy, dzięki którym samodzielny montaż filtra kabinowego jest możliwy. Warto w tym celu skorzystać również z porad dostępnych na forach dyskusyjnych poświęconych motoryzacji. Dzięki ich lekturze nie tylko poszerzysz swoją wiedzę i prawidłowo przeprowadzisz proces wymiany filtra kabinowego, lecz również zaoszczędzisz pieniądze. Zadbaj jednak o to, by samodzielny montaż filtra kabinowego nie przyczynił się do uszkodzenia innych segmentów pojazdu. Jeżeli nie czujesz się pewnie w zadaniach naprawczych, to zgłoś się do serwisu.

Ile kosztuje zakup i wymiana filtra kabinowego w serwisie?

Cena zakupu filtra kabinowego i jego wymiana oscyluje zazwyczaj na poziomie ok. 150-200 zł. Pamiętaj jednak, że w przypadku nowych samochodów i korzystania z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi danego producenta, koszt może wzrosnąć nawet do 1000 złotych. Zależnie od stopnia skomplikowania konstrukcji danego pojazdu czas trwania demontażu i montażu może wahać się do kilku minut do 3 godzin. Jeżeli nie dysponujesz specjalistycznymi narzędziami i umiejętnościami manualnymi, to zdecyduj się na wymianę filtra kabinowego w profesjonalnym warsztacie mechaniki samochodowej.

Archiwum: marzec 2021