Istnieje kilka sposobów na to, by sprawdzić bezpieczniki w samochodzie. Najczęściej zweryfikujesz to:

  •  organoleptycznie;
  • z użyciem testera napięcia lub małej żarówki;
  • z użyciem miernika.

Przeczytaj, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie, by nie mieć żadnych wątpliwości co do ich stanu.

Jak sprawdzić bezpieczniki miernikiem elektrycznym?

Możesz to zrobić na różne sposoby. Jednym z nich jest test napięcia, a drugi to sprawdzenie obciążenia. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, multimetr jednoznacznie określi stan danego zabezpieczenia.

Sprawdzenie bezpieczników testem napięcia

Test napięcia nie jest skomplikowany. Potrzebne jest ustawienie odpowiedniej podziałki (np. 20 V), a także przyłożenie jednego przewodu do masy, a drugiego do końcówki bezpiecznika umieszczonego w gnieździe. Jeśli wskazuje ok. 12 V, wszystko jest w porządku.

Sprawdzenie stanu bezpieczników rezystancją

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie tym sposobem? Ustawiasz na podziałce jednostkę ohm (w najmniejszej możliwej skali). Przykładasz przewody do styków – jeden do jednego, a drugi do drugiego. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się wartość 1, to bezpiecznik jest spalony. W innym wypadku wartość powinna wynosić poniżej 10 ohmów.

Jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie próbnikiem?

Metoda ta nie jest idealna, ponieważ nie we wszystkich obwodach elektrycznych sprawdzisz napięcie bez włączenia danego odbiornika. Jednak w większości bezpieczników uda ci się skontrolować ich stan. Jak sprawdzić bezpiecznik w aucie tą metodą? Musisz przyłożyć koniec testera napięcia do masy. Po włączeniu zapłonu przykładaj próbnik do każdego końca bezpiecznika. Jeśli żarówka się zaświeci, oznacza to, że bezpiecznik działa.

Jak wygląda spalony bezpiecznik w samochodzie – sprawdzanie organoleptyczne

Jeśli nie masz innych opcji, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie, możesz upewnić się o sprawności zabezpieczeń wzrokiem i węchem. Po prostu wyjmij elementy. Uszkodzony topik w bezpieczniku będzie miał charakterystyczny wygląd i objawy przepalenia. Nie pomylisz tego z niczym innym.

Wymiana bezpiecznika – czy trzeba jechać do warsztatu?

Skoro możesz dostać się do gniazda z bezpiecznikami, oznacza to, że nie będziesz miał większych trudności z wyciągnięciem wadliwego elementu. To proste:

  • użyj obecnego w obudowie chwytaka;
  • wyciągnij bezpiecznik;
  • gdy upewnisz się, że jest spalony, włóż na jego miejsce taki sam typ o jednakowym oznaczeniu amperażu.

Spalony bezpiecznik samochodowy – co wtedy zrobić?

Nie ma tutaj nad czym się zastanawiać. Jeżeli natrafiłeś na spalony bezpiecznik, powinieneś po prostu go wymienić. Nie jest zbyt trudne, jeśli tylko wiesz, jak dostać się do gniazda z bezpiecznikami w swoim aucie. Wiesz, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie. Jednak gdzie je kupić, jeżeli nie masz zapasowych?

Gdzie kupić bezpieczniki do auta?

Sprawa również w tym przypadku nie jest specjalnie trudna. Takie elementy dostaniesz w każdym sklepie z częściami samochodowymi i na stacjach benzynowych. Znajdziesz zestawy od najmniejszego do największego amperażu. Zazwyczaj w każdym komplecie znajdują się po dwie sztuki danego typu. Przed zakupem upewnij się, jaki rodzaj bezpiecznika jest w twoim aucie – mini, normal czy maxi.

Czy przepalenie bezpiecznika widać gołym okiem?

Nie zawsze będziesz mógł to dostrzec, jedynie przyglądając się konkretnemu elementowi. Dlatego to ważne, by wiedzieć, jak sprawdzić bezpieczniki w samochodzie innymi metodami. Pamiętaj, że niektórzy producenci nie oferują półprzezroczystych zabezpieczeń. Jeśli jeden z nich jest przepalony, to nawet sokoli wzrok ci nie pomoże.

Czy przepalony bezpiecznik to coś poważnego?

Sporo zależy od okoliczności. Takie zabezpieczenia mają za zadanie ochronić odbiornik przed wpływem nadmiernego napięcia prądu. Jeżeli zdarzyło się raz, że któryś z bezpieczników uległ przepaleniu, raczej nie masz czym się martwić. Jednak inaczej jest, gdy zabezpieczenie odpowiedzialne za dany odbiornik notorycznie się przypala. Wtedy może to oznaczać spore problemy z instalacją elektryczną w pojeździe.

Wiesz już, jak sprawdzić bezpiecznik w samochodzie i znasz przyczyny problemów. Nagłe unieruchomienie auta, brak świateł, a także niedziałające urządzenia pokładowe to jedne z częstszych problemów, które mają związek z przepalonymi bezpiecznikami. Dlatego zawsze miej w aucie zapasowy zestaw. Musisz zapoznać się dobrze ze swoim autem, żeby wiedzieć, gdzie szukać gniazd bezpieczników. Sama wymiana nie jest szczególnie trudna, bo wiesz już, na czym polega.

Archiwum: czerwiec 2021