Nad tym, jak wyjść z poślizgu, zastanawia się wielu kierowców. Często jednak wtedy, gdy jest już za późno. Dlatego lepiej zająć się tym tematem, jeszcze zanim w ogóle nastąpi taka potrzeba. Dobrym rozwiązaniem może być np. szkolenie na temat tego, jak wyjść z poślizgu. Zazwyczaj do takich nieprzyjemnych sytuacji dochodzi, gdy kierowca nieprawidłowo dopasuje prędkość swojego auta do warunków pogodowych. Dlatego często lepiej jechać nieco wolniej, niż pozwolić sobie na zbyt szybkie pokonywanie trasy! 

Wychodzenie z poślizgu – lepiej w ogóle w niego nie wpaść!

Wychodzenie z poślizgu wymaga natychmiastowej reakcji kierowcy oraz dużych umiejętności, jeśli chodzi o kierowanie pojazdem. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli po prostu będziesz jechał bezpiecznie. 

Po pierwsze, gdy tylko przyjdzie na to czas, zmień opony na zimowe. Ponadto unikaj hamowania na zakrętach. Znacznie lepiej zmniejszyć prędkość, nim zaczniesz je pokonywać.

Jeśli siadasz za kierownicę rankiem i wiesz, że nocą panował nawet niewielki mróz, lepiej załóż, że ulica może być oblodzona. Cienka warstwa zamarzniętej wody może nie być widoczna, co sprawia, że jest czasem jeszcze groźniejsza niż oblodzone drogi w bardzo mroźny dzień! Wyjście z poślizgu w takiej sytuacji będzie naprawdę trudne.

Jak wyjść z poślizgu na lodzie? To poważny problem

Około 14% kierowców przyznaje, że to, jak wyjść z poślizgu na lodzie jest dla nich poważnym problemem i trudnością. Tak wynika z badań*, które przeprowadziło Link4. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dostosowanie się do warunków panujących na drodze. 

Z tego powodu istotne jest to, aby dobrze poznać np. przyczepność swojego samochodu i opon. Im dłużej będziesz jeździł danym pojazdem, tym lepiej go poznasz i tym łatwiejsze będzie wyjście z poślizgu. 

Jeśli planujesz zmienić samochód, zrób to raczej przed sezonem zimowym lub po nim, nie w trakcie. 

Przedni napęd

Jak wyjść z poślizgu? Przedni napęd samochodu może Ci w tym pomóc. Jeśli Twoje auto jest napędzane właśnie w ten sposób, a tylna część samochodu zaczyna wyprzedzać tył, najlepszym rozwiązaniem będzie wciśnięcie pedału gazu. Wtedy istnieje szansa, że pojazd się trochę wyrówna, a samo wyjście z poślizgu okaże się łatwiejsze. 

Tylny napęd

Możesz też zastanawiać się, jak wyjść z poślizgu z tylnym napędem. Jeśli ponownie tylna część samochodu zaczyna wyprzedzać przednią, ważne jest to, aby pod żadnym pozorem nie dodawać gazu. To utrudni odzyskanie stabilności i może tylko spotęgować poślizg. 

Musisz wiedzieć, jaki napęd ma twoje auto – to pozwoli ci odpowiednio dopasować swoją reakcję. Wyjście z poślizgu jest dużym wyzwaniem m.in. przez to, że tego typu sytuacje są niebezpieczne dla wszystkich uczestników ruchu. Nie tylko dla ciebie, ale także dla pieszych czy rowerzystów.

Jak wyjść z poślizgu na zakręcie?

Jak wyjść z poślizgu na zakręcie? Z pewnością się nad tym zastanawiasz. Tutaj ważne jest to, aby nie próbować hamować, bo to może jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na zachowanie się samochodu. 

Zatem jak poradzić sobie z poślizgiem tego typu? Powinieneś zareagować jak najszybciej, odwracając kierownicę w kierunku przeciwnym do skrętu. W ten sposób być może uda ci się wyrównać ruch pojazdu, dzięki czemu zażegnasz problem. Najważniejsze jest jednak to, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew i nie panikować!

Jak wyjść z poślizgu samochodem? Szkolenie

Szkolenie jak wyjść z poślizgu może uratować ci życie! Zwykle oferują je szkoły jazdy. Jego koszt to ok. 80 zł za godzinę lekcji. Wydaje ci się, że to wysoka kwota? Weź pod uwagę, że w ten sposób naprawdę poprawisz swoje umiejętności, co realnie wpłynie na bezpieczeństwo na drodze. 

Teoria dotycząca tego, jak wyjść z poślizgu samochodem, jest istotna, ale nigdy nie zastąpi praktyki. Tego trzeba po prostu spróbować, aby w razie nagłej sytuacji być w stanie zareagować w sposób instynktowny. Dlatego niezmiernie ważne jest również to, aby dobrze dogadywać się z instruktorem.

Panuj nad emocjami

Jak wyjść z poślizgu i zachować spokój? To naprawdę nie jest proste. Dużą rolę odgrywa tu doświadczenie. Jeśli masz za sobą wiele przejechanych kilometrów, to odpowiedź na pytanie „Jak bezpiecznie wyjść z poślizgu”? jest dla ciebie bez wątpienia zdecydowanie mniej skomplikowana. Dlatego warto od samego początku jeździć autem i bezustanie poprawiać swoje umiejętności. Dobrym pomysłem może być korzystanie z różnych pojazdów oraz nieunikanie siadania za kółkiem w trudniejszych okolicznościach. 

Wpadnięcie w poślizg to nigdy nie jest nic przyjemnego. Dlatego lepiej po prostu do tego nie dopuszczać i jeździć spokojnie, dopasowując prędkość do panujących na drodze warunków. W ten sposób najłatwiej zagwarantujesz bezpieczeństwo sobie i innym.

Archiwum: styczeń 2022