Czasem 30 godzin zajęć praktycznych w trakcie kursu to zbyt mało. Jazdy doszkalające są jednak związane nie tylko z nim. Dodatkowe godziny przed egzaminem państwowym pomagają w przygotowaniu do niego. Sprawdź, kiedy możesz je wykupić i czy zawsze warto to zrobić. Ile one kosztują? Ta inwestycja może sprawić, że zdasz swój egzamin już za pierwszym razem, dlatego warto myśleć o tym już wcześniej. 

Nauka jazdy – dodatkowe godziny mogą ci pomóc! Czym są jazdy doszkalające?

W trakcie kursu na prawo jazdy płacisz za 30 godzin lekcyjnych zajęć teoretycznych oraz 30 godzin zegarowych zajęć praktycznych. To wbrew pozorom nie jest aż tak dużo. Nie dla każdego ta ilość jest wystarczająca. Dlatego jazdy doszkalające to często dobry pomysł. 

Jeśli nie masz dużego doświadczenia w prowadzeniu samochodu lub masz już wyrobione złe nawyki, dodatkowe godziny ci się przydadzą. Ten rodzaj jazd możesz wykupić bez problemu niemal w każdej szkole, nawet jeśli nie robiłeś w niej kursu. W nauce jazdy dodatkowe godziny mogą być kluczowe.

Jazdy doszkalające po 3. egzaminie na prawo jazdy – nie czekaj!

Wiele osób decyduje się na jazdy doszkalające po 3. niezdanym egzaminie praktycznym. Nie ma się co dziwić – jego koszt to 140 zł i kolejne podejścia mogą mocno obciążyć portfel. Jeśli nie czujesz się pewnie za kółkiem, to czekanie tak długo może nie być dobrym pomysłem. 

Jazdy doszkalające po 3 egzaminie oczywiście ci pomogą. Jednak, jeśli wcześniej zainwestowałbyś w dodatkowe godziny, to być może zdałbyś wcześniej. Dlatego, nim przystąpisz do egzaminu, upewnij się, że czujesz się za kierownicą wystarczająco pewnie.

Nauka jazdy – dodatkowe godziny nie tylko dla kursanta

Dodatkowe jazdy przed egzaminem mogą się przydać, jednak to nie jedyna sytuacja, w której możesz je wykupić. Jeśli od lat nie prowadziłeś samochodu, także możesz udać się do ośrodka szkoleniowego. Jazdy doszkalające może wykupić nawet osoba, która ma prawo jazdy, ale nie czuje się pewnie za kierownicą. Często korzystają z nich np. starsze osoby, które z jakichś powodów miały długą przerwę w prowadzeniu pojazdu. Dodatkowa nauka sprawi, że będziesz prowadzić w bezpieczniejszy i sprawniejszy sposób. To niezwykle istotne, gdy pojazdy rozpędzają się do dużych prędkości.

Wykupienie godzin jazdy – jak to zrobić?

Aby wykupić jazdy doszkalające, skontaktuj się z ośrodkiem szkoleniowym. Możesz zrobić to telefonicznie albo osobiście. W wielu szkołach jazdy bez problemu skontaktujesz się także za pomocą wiadomości e-mail, SMS-a bądź innego podanego środka komunikacji. Gdy zgłosisz taką potrzebę, prawdopodobnie zostaniesz zapytany o datę swojego egzaminu, dlatego bądź na to przygotowany. Następnie samo wykupienie godzin jazdy powinno być bardzo proste. Wystarczy, że umówisz się z instruktorem!

Kiedy warto wykupić jazdy doszkalające dla osób, które nie radzą sobie za kierownicą?

Jazdy doszkalające przydają się w kilku przypadkach, jednak tak naprawdę może w nich wziąć udział każdy, kto czuje taką potrzebę. Rozpatrz je zwłaszcza w sytuacji, jeśli:

  • często popełniasz błędy w trakcie jazdy autem – nawet jeśli masz prawo jazdy;
  • miałeś długą przerwę w prowadzeniu samochodu;
  • nie zdałeś kilku egzaminów;
  • czujesz, że 30 godzin to dla ciebie zbyt mało;
  • szkoła jazdy znajdowała się poza miastem, w którym odbywa się egzamin, więc traciłeś czas na same dojazdy;
  • musisz doszkolić swoje umiejętności na placu manewrowym.

Dodatkowe godziny jazdy samochodem – cena w Polsce

Cena jednej godziny jazdy to ok. 50 zł, a jedna sesja trwa zwykle ok. 2-4 godzin. Godzinną lekcję warto wykupić w chwili, gdy chcesz poćwiczyć na placu manewrowym. W innym przypadku nie ma to zbyt dużego sensu, ponieważ niewiele zdążysz w praktyce zrobić. 

Do powtórki przed egzaminem wystarczą ci około 2 godziny. Twój nauczyciel będzie mógł przerobić z tobą w tym czasie cały przebieg testu praktycznego. Dzięki temu poczujesz się znacznie pewniej. Jazdy doszkalające warto kupić przed każdym podejściem do egzaminu praktycznego.

Ile kosztuje godzina jazdy doszkalającej w Warszawie?

Ceny jazd doszkalających w stolicy Polski mogą być nieco wyższe. W Warszawie zapłacisz prawdopodobnie ok. 60-80 zł.

Ile kosztują lekcje doszkalające – cena ma znaczenie

Jazdy doszkalające mogą się wydawać drogie. Faktycznie takie są, jeśli spojrzy się na samą cenę kursu. Jednakże weź pod uwagę, że koszt takiej lekcji nie bierze się znikąd. Musi on pokryć:

Staraj się nie wybierać najtańszych opcji, ponieważ to może oznaczać, że instruktor jazdy nie należy do najlepszych bądź jego płaca jest zbyt niska. To z kolei może wiązać się z jego mniejszym zaangażowaniem w pracę i twoim gorszym wynikiem w trakcie egzaminu.

Jazdy doszkalające – nie musisz się ich wstydzić!

Zwłaszcza młode osoby mogą uznawać jazdy doszkalające za takie, które źle wpływają na szkolną reputację. Jednak pamiętaj, że nie musisz się tego wstydzić. Nad zdobytymi umiejętnościami należy pracować, a każdy uczy się w swoim własnym tempie. Dlatego właśnie jazdy doszkalające w ogóle istnieją. Nie wahaj się więc z nich korzystać w razie potrzeby i zostań dobrym i rozsądnym kierowcą.

Archiwum: wrzesień 2021