Ubezpieczenie OC jest niezbędne każdemu kierowcy – osobne na każdy pojazd w garażu. Wysokość składki wynika zarówno z parametrów konkretnego samochodu, jak i historii jego właściciela. Statystyki wyraźnie pokazują, że ludzie młodzi częściej są sprawcami kolizji i wypadków. Chcesz płacić mniej? Prowadź zgodnie z przepisami, zachowuj ostrożność, a wraz ze stażem na drogach pojawią się coraz większe zniżki. Kalkulator OC bez podawania danych osobowych to marzenie, które nie ziści się bez daleko idących zmian w prawie i wywracania całego systemu ubezpieczeń do góry nogami – a raczej kołami. Takie narzędzia często wskazują jedynie orientacyjną kwotę. Podawane sumy nie są wtedy ofertami w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Kalkulatory OC często umożliwiają zawarcie umowy na odległość

Dla wielu kierowców to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy wypełnić formularz, zastanowić się nad ofertą, a jeśli warunki okażą się atrakcyjne – potwierdzić wykupienie polisy elektronicznym podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym, ewentualnie odesłać podpisane skany wydrukowanych umów, które przychodzą na skrzynkę e-mailową. Każdy kalkulator OC wygląda nieco inaczej – jeden składa się z wielu okienek z kilkudziesięcioma pytaniami, w innych pola do wypełnienia można policzyć na palcach.

Wiele zależy od tego, jak działa konkretne narzędzie.

Niektóre ubezpieczalnie wymagają podawania m.in. imienia i nazwiska, numeru PESEL, informacji o członkach rodziny, sposobie wykorzystania pojazdu czy miejscu parkowania. Szczegółowe dane pozwalają obliczyć indywidualną składkę dla konkretnej osoby i przedstawić jej wiążącą ofertę. 

Są też firmy, którym w zupełności wystarczą jedynie numer rejestracyjny pojazdu oraz data urodzenia właściciela – lub właścicieli, jeśli udziały w samochodzie posiada więcej niż jedna osoba. Następnie w takim kalkulatorze OC wykorzystywane są dane z zewnętrznych systemów:

  • Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego;
  • Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców;
  • Eurotaxu.

Ubezpieczyciele potrzebują wielu informacji do wyliczenia składki

W efekcie nie podajesz danych osobowych w formularzu, ale TU i tak ma do nich dostęp, tylko że z innego źródła. Nawet jeśli ktoś z rodziny lub (nie)znajomy ma ten sam model samochodu z tego samego rocznika i w identycznym stanie, to w tej samej firmie i tak może płacić inną składkę niż ty. Dla ubezpieczycieli spore znaczenie mają między innymi:

  • wiek i stan zdrowia kierowcy;
  • płeć;
  • stan cywilny;
  • sytuacja rodzinna;
  • użyczanie auta innym kierowcom (np. dzieciom);
  • miejsce zamieszkania;
  • pokonywane trasy (długość, rodzaj dróg, ich położenie).

Teoretycznie im więcej szczegółów, tym bardziej spersonalizowana i rzekomo korzystniejsza oferta z kalkulatora OC. Wiele zależy także od samego samochodu i jego historii. Wiadomo, że ubezpieczenie anglika – jak popularnie mówi się na pojazdy z kierownicą po prawej stronie – będzie droższe niż polisa dla „tradycyjnego” pojazdu. Ponadto niektóre narzędzia internetowe nie służą do szybkiego zawierania umów, a jedynie zbierania danych kontaktowych do potencjalnych klientów.

Masz wątpliwości odnośnie do OC? Skontaktuj się z konsultantem lub agentem!

Osobista rozmowa zajmuje zdecydowanie więcej czasu, niż załatwianie wszystkiego przez Internet. Jednak dla mniej zorientowanych osób – głównie seniorów, ale nie tylko – bezpośredni kontakt z człowiekiem będzie mniej stresującym rozwiązaniem. Zawiłość zapisów w umowach czy zachowanie agentów wobec klientów to już osobna kwestia.

Darmowe kalkulatory OC niewątpliwie pomagają w podjęciu niełatwej decyzji, jaką jest wybór ubezpieczenia samochodu. Pamiętaj, że cena to nie wszystko – warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi warunkami różnych firm, a dopiero potem je oceniać. Czasami droższa składka obejmuje również ubezpieczenie NNW, za które w tańszym wariancie trzeba dopłacić odczuwalnie większą kwotę.

Archiwum: lipiec 2022