Skupimy się w naszym artykule na zastosowaniu tego elementu w motoryzacji. Koło zamachowe jest bowiem najczęściej związane z pracą silnika. Takie koło może być sztywne lub dwumasowe. Dziś porozmawiamy o tym pierwszym. Jak jest zbudowane koło zamachowe w samochodzie? Jakie są objawy jego uszkodzenia i ile kosztuje wymiana? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule. Czytaj dalej!

Koło zamachowe w samochodzie – jak jest zbudowane?

Jeśli mowa o sztywnym kole zamachowym jest to po prostu zębata tarcza wykonana z metalu. Mieści się pomiędzy kołnierzem zdawczym na końcu wału korbowego a tarczą sprzęgłową. Koło pod wpływem działania układu tłokowo-korbowego i obrotu wału zostaje wprawione w ruch. Jego charakterystycznymi elementami budowy są zęby na powierzchni tarczy oraz elementy mocujące. Przyglądając się temu elementowi, możesz pomyśleć, że w zasadzie jest on podzespołem silnika odpornym na awarie. Czy na pewno?

Koło zamachowe silnika – do czego jest?

Głównym zadaniem stawianym przed tą częścią jednostki napędowej jest magazynowanie energii kinetycznej podczas pracy silnika. Koło zamachowe dzięki swojej masie jest w stanie zapewnić podtrzymanie obrotów silnika podczas 3 z 4 suwów całego cyklu pracy jednostki. Jedynie suw pracy napędzany jest przez zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Pozostałe (ssanie, sprężanie, wydech) wymagają dostarczenia zewnętrznej energii, aby mogły zachować równe obroty.

Koło zamachowe – gdzie jest umiejscowione?

Koło zamachowe mieści się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Konkretne miejsce to zakończenie wału korbowego jednostki. Do zamontowania koła właśnie tam służy zestaw śrub montażowych. Sam rozmiar koła jest bardzo mocno związany ze średnicą tarczy sprzęgłowej. Zazwyczaj w pojazdach, które nie są poddawane dodatkowym modyfikacjom, waga i rozmiar koła zamachowego rośnie proporcjonalnie do średnicy tarczy sprzęgłowej. Pozwala to na przenoszenie momentu obrotowego większych mocy. Dopasowanie pozwala także podtrzymać prawidłową pracę silnika.

Koło zamachowe – zasada działania a właściwości jezdne

Często mówi się, że dla polepszenia osiągów w samochodzie należy odciążyć koło zamachowe. Jest to spore uproszczenie, bo tarcza sama w sobie nie ma wpływu na przyrosty mocy i polepszenie momentu obrotowego. Jednak niższa waga koła pozwala skrócić czas potrzebny na osiągnięcie wysokich obrotów silnika. Mniejsze są także straty energii, która jest potrzebna do jego napędzenia. Takie „odchudzanie” przydaje się głównie w jednostkach napędowych aut sportowych. W codziennej jeździe jest to zabieg raczej nieopłacalny.

Koło zamachowe – objawy uszkodzenia elementu

W zasadzie część ta nie podlega zużyciu sama z siebie. Nie ma w niej też żadnych dodatkowych elementów ruchomych, które na skutek pracy silnika miałyby się uszkodzić. Dlatego koło zamachowe zwykle nie jest wymieniane podczas awarii docisku czy zużycia tarczy sprzęgłowej. Jednak przy nieprawidłowej pracy rozrusznika lub mocno wyeksploatowanym sprzęgle i ślizganiu się jest problem. Dochodzi do uszkodzenia i odkształcenia koła zamachowego. Objawy to:

  • zwiększony poziom wibracji silnika;
  • trudności z wrzuceniem poszczególnych biegów;
  • hałas z okolicy skrzyni biegów;
  • brak zauważalnej reakcji na wciśnięcie pedału gazu.

Koło zamachowe – cena i sposób wymiany

Nowe koła zamachowe w zależności od typu auta mogą kosztować zwykle 200-800 złotych. Jednak problemem nie jest sama cena zakupu, ale dostępność elementu na rynku. Koła zamachowe jednomasowe nie psują się często i rzadko się je wymienia, dlatego zamienników praktycznie nie ma. Co zrobić, jeżeli potrzebujesz wymienić tę część? Musisz:

  • zdjąć skrzynię biegów, docisk i tarczę sprzęgłową;
  • odkręcić śruby mocujące koło na wale.

Jak sprawdzić stan koła zamachowego?

Konieczny będzie demontaż skrzyni biegów. W zasadzie to jedyny możliwy sposób, by uzyskać 100% pewności, czy koło zamachowe zostało uszkodzone. Jeśli po zdjęciu tarczy sprzęgłowej masz poważne zastrzeżenia do stanu koła, nie warto odkładać jego wymiany na później.

Jak powinieneś jeździć, by koło zamachowe było w jak najlepszym stanie? Unikaj nagłego przyspieszania przy bardzo dużym obciążeniu silnika na wysokich biegach. Jeśli musisz mocno przyspieszyć, wówczas redukuj biegi. W przeciwnym wypadku dojdzie do szybszego spalenia sprzęgła. Ślizganie się tego elementu co przekłada się destrukcyjnie na koło zamachowe. Mamy nadzieję, że weźmiesz sobie do serca tę radę. Szerokiej drogi!

Archiwum: lipiec 2021