Jeśli mieszkasz w okolicy, w której grasują zwierzęta, kuna w samochodzie nie będzie niczym dziwnym. Populacja kun w Polsce regularnie się rozrasta, dlatego ich obecność w autach jest coraz częstsza. Raczej nie tworzoną one w pojazdach gniazd, ale mogą chować w nich pożywienie albo potraktować je jako kryjówkę. Dowiedz się, jak zabezpieczyć samochód przed kunami. W ten sposób ochronisz swój pojazd przed zniszczeniami, jakie może spowodować ten niewielki ssak. Przeczytaj i sprawdź, jak to zrobić!

Kuna w aucie – co musisz o niej wiedzieć?

Kuna jest krewnym łasicy – właściwie to rodzaj ssaka, a nie konkretny gatunek. Na terenie Europy często występuje kuna leśna. To zwierzę wiedzie nocny tryb życia, co oznacza, że żeruje i wchodzi w interakcję z innymi przedstawicielami swojego gatunku po zmroku. Z tego powodu kuna w aucie nie dziwi, zwłaszcza jeśli natrafiłeś na nią rankiem. W nocy może wykorzystać pojazd jako kryjówkę. Długość ciała tego zwierzęcia osiąga do 53 cm. Ma ono jednak także długi ogon (do 28 cm). Kunę rozpoznasz po wydłużonym ciele w ciemnobrązowej barwie. Zwierzę to z daleka może przypominać domową fretkę.

Kuna w samochodzie zostawi ślady

Czasem ślady kuny na samochodzie są bardzo wyraźne. Bywa, że pod maską da się znaleźć jej sierść lub wypatrzeć odciski łap. Jeśli je zobaczysz, możesz być pewien, że odwiedziło cię to niewielkie stworzonko. Zwłaszcza jeśli odciski są większe niż w przypadku np. szczura, a włosy mają ciemnobrązową barwę. Jednak jest jeszcze bardziej niepokojący ślad po intruzie. Jeśli zauważysz przegryzione kable, możesz się im przyjrzeć. Widzisz trójkątny kształt? On również może oznaczać niechcianego gościa.

Do czego może doprowadzić kuna pod maską?

Kuna w samochodzie może doprowadzić do naprawdę poważnych problemów. Po jej „odwiedzinach” koszt naprawy pojazdu może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zwierzę może nie tylko przegryźć kable, lecz także doprowadzić do wycieku płynów z pojazdu. Czasami samochód może w ogóle nie ruszyć. W Polsce brakuje danych, które mówiłyby o awariach spowodowanych przez te zwierzęta. Statystyki są za to prowadzone w Niemczech. W 2014 roku kuna w samochodzie doprowadziła tam aż do 216 000 udokumentowanych zgłoszeń.

Kuna gryzie kable? Nie licz, że zrobi to tylko raz

Jeśli jesteś przekonany, że to zwierzę pojawiło się w twoim aucie, możesz być niemal pewny, że wróci w to samo miejsce. Naprawa samochodu może niewiele dać. Taka kuna w aucie znalazła już prawdopodobnie swoje bezpieczne miejsce lub ukryła w nim pożywienie, dlatego, będzie do niego wracać. Zmiana miejsca parkowania może nie pomóc, ponieważ ten nieproszony gość znajdzie je dzięki swojemu zmysłowi zapachu. Jak każdy nocny drapieżnik, ma ona znacznie lepiej rozwinięty węch niż ludzie.

Kuna w samochodzie na wyjeździe

Jak każde dzikie zwierzę, kuna ma swoje terytorium. Jeśli więc w twoim samochodzie pojawia się ten intruz, prawdopodobnie mieszkasz niedaleko jego ulubionych miejsc. Czasem możesz nawet nie wiedzieć, że masz takiego niechcianego gościa. Kuna może czasem się pojawiać i nie zostawi po sobie żadnych śladów. Gdy jednak wyjedziesz poza miejsce swojego zamieszkania i w okolicy pojawi się inny osobnik, może zdemolować twój pojazd, poszukując swojego rywala, którego zapach wyczuł. Warto więc mieć to na uwadze.

Kuna w samochodzie w ciągu dnia

Nie musisz obawiać się, że twój pojazd zostanie zaatakowany za dnia. Te zwierzęta raczej wtedy śpią i nie wychodzą ze swoich schronień. Nawet jeśli np. odwiedzasz znajomych, a w pobliżu grasują te zwierzęta, nie zawsze musisz się martwić. Kuna w samochodzie się nie pojawi, o ile nie pozostawisz auta w jednym miejscu po zmroku.

Domowy sposób na kuny w samochodzie może nie działać

Kierowcy w pierwszej chwili próbują zwykle domowych sposobów na pozbycie się kuny. Używają np. intensywnie pachnących przedmiotów, takich jak mocne detergenty. Inną popularną metodą jest wkładanie do wnętrza pojazdu worków z psią lub kocią sierścią. Brzydka woń ma sprawić, że zwierzę przestanie czuć się pewnie. Jednak te środki niezbyt często działają. Ponadto, taka kuna w samochodzie może szybko się do nich przyzwyczaić. Może to być dobre rozwiązanie awaryjne, jednak na dłuższą metę nie jest to dobry sposób, aby wypłoszyć nieproszonego gościa ze swojego auta.

Preparat na kuny do samochodu może zadziałać lepiej

Jak zabezpieczyć samochód przed kunami w sposób profesjonalny? Możesz użyć preparatu, który ma odstraszać zwierzęta. Jego skład jest specjalnie dostosowany (w przeciwieństwie do domowych środków), dlatego jego skuteczność powinna być wyższa niż efekty domowych sposobów. Takie produkty nie są drogie. W dalszym ciągu jednak jest ryzyko, że zwierzę szybko przyzwyczai się do woni i zacznie ją ignorować. Czasem musisz użyć bardziej zaawansowanych metod, aby pozbyć się kuny w samochodzie. Są to:

  • płytki rażące prądem;
  • systemy ultradźwiękowe;
  • domowe odstraszacze kun.

Skuteczny sposób na kuny – urządzenia działają lepiej

Urządzenia elektroniczne zwykle skuteczniej zwalczają kuny. Jednym z popularniejszych rozwiązań są płytki rażące prądem. Kilka sztuk trzeba zamontować w okolicy silnika pojazdu, w różnych miejscach. Gdy kuna w samochodzie przypadkiem dotknie płytki, zostanie porażona i poczuje ból, a to skłoni ją do ucieczki. Osoby wrażliwe na krzywdę zwierząt mogą nie pochwalać takich metod, jednak należy pamiętać, że kuna sama może przyczynić się do problemów, np. gdy napije się oleju lub zaklinuje w aucie. Lepiej więc ją wypłoszyć, nawet dość radykalnym sposobem. 

Co na kuny w samochodzie – spróbuj ultradźwięków

Co na kuny w samochodzie, jeśli chcesz skutecznie się ich pozbyć, nie sprawiając im bólu? Możesz wykorzystać ultradźwięki. Słuch tych zwierząt jest znacznie bardziej wrażliwy niż u ludzi. Ultradźwięki nie wpływają w ogóle na człowieka, za to skutecznie odstraszają kuny, a jednocześnie nie wywołują u nich bólu. Zwierzę po ich usłyszeniu przestanie traktować twoje auto bezpieczne miejsce i nie będzie już do niego przychodzić. Dobre i skuteczne systemy regularnie zmieniają dźwięki. Solidny produkt tego typu kupisz już za 90 zł.

Sposoby na kuny w aucie, gdy masz więcej samochodów

Jeśli masz kilka pojazdów, spróbuj zamontować domowy odstraszacz kun. Będzie on działał na całym pobliskim obszarze. Może okazać się ostatecznie mniej skuteczny, ale jeśli masz kilka aut, takie rozwiązanie będzie zdecydowanie tańsze. Urządzenie tego typu także tworzy ultradźwięki, które odstraszają kuny i jest głośniejsze. Możesz kupić taki sprzęt od 80 zł, jednak zwykle mocniejsze i bardziej skuteczne są, za które zapłacisz od 250 zł w górę.

Kuna w samochodzie nie jest mile widzianym gościem. Może spowodować spustoszenie w twoim aucie, a ty poniesiesz tego konsekwencje w postaci potężnych rachunków za naprawę. Jeśli w twojej okolicy grasują te leśne zwierzęta, spróbuj je odstraszyć którymś z polecanych przez nas sposobów.

Archiwum: wrzesień 2021