Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

lakierowanie samochodów
lakierowanie samochodów

Samochody

Profesjonalne czy samodzielne lakierowanie samochodów – co bardziej się opłaca?

Lakierowanie samochodów jest na tyle wymagającym i pracochłonnym zajęciem, że lepiej powierzyć je fachowcom. Czy jednak zawsze warto to zrobić? Kiedy możesz zdecydować się na samodzielne lakierowanie auta? Przeczytaj i sprawdź!

Czy lakierowanie samochodów jest konieczne? Pod wpływem wieloletniej eksploatacji, warunków atmosferycznych i szkód parkingowych powłoka lakiernicza nie jest już tak samo świeża, jak na początku. Kierowcy rzadko decydują się na zmianę koloru, bo poprzedni im się znudził. Zazwyczaj chodzi o naprawę blacharsko-lakierniczą. Jak przebiegają prace i czy możesz wykonać je samodzielnie? Przekonasz się po lekturze naszego artykułu!

Lakierowanie samochodu – cena kompleksowej usługi

Bez względu na renomę warsztatu i jego lokalizację, dobre lakierowanie samochodów musi kosztować. I nie chodzi o to, że właściciele tych firm postanowili sobie dla kaprysu ustawić wysoki próg cenowy. Na koszt ma wpływ mnóstwo czynników, wśród których można wskazać:

 • materiał;
 • sprzęt;
 • lokal;
 • umiejętności;
 • przygotowanie nadwozia/elementu;
 • malowanie;
 • finisz.

Ile kosztuje całkowite malowanie samochodu? Cena to zwykle kwota w przedziale 4-6 tysięcy złotych. Oczywiście, że są osoby, które pomalują twoje auto taniej, ale efekt nie będzie zachwycający. Pamiętaj jednak o autach, których malowanie nie jest łatwe. Tutaj cena może przekroczyć nawet 10 tysięcy.

Ile kosztuje lakierowanie auta i jego poszczególnych części?

W pierwszej kolejności przedstawimy orientacyjne ceny za malowanie poszczególnych elementów. W dalszej części artykułu znajdziesz również podpowiedzi, jaki jest cennik konkretnych napraw blacharskich. Jak już wiesz, lakierowanie samochodu to w praktyce mnóstwo prac, a co za tym idzie trzeba za nie sporo zapłacić. Jednak nie wszystkie naprawy lub poprawki tak mocno drenują portfel.

Zobacz też:
Karoseria samochodu, czyli kilka słów o poszyciu aut

Malowanie samochodów z uszczerbkiem na środku elementu – cena

To jedna z mniej kosztownych napraw, bo nie wymaga cieniowania sąsiadujących elementów karoserii. Cena takiej usługi nie powinna przekroczyć 400-500 zł. Warunkiem jest oczywiście płytkie zarysowanie lakieru, gdy nie trzeba naprawiać blachy. Jeśli jednak trzeba, zakres pracy zwiększa się, a koszty mogą przekroczyć zakładany wyżej budżet.

Koszt lakierowania drobnych elementów auta

Mogłoby się wydawać, że lusterka, listwy i plastiki to niezbyt duża powierzchnia malarska, więc ich obróbka nie powinna być droga. W porównaniu do innych części pojazdu rzeczywiście przyjdzie ci zapłacić mniej, ale to nie znaczy, że naprawa będzie zupełnie za darmo. Przyjmuje się, że lakierowanie samochodów z usterkami takich drobnych elementów kosztuje ok. 100-150 zł. To prawda, że technik nie zużyje tu wiele farby, ale zabezpieczenie i przygotowanie powierzchni zajmie mu sporo czasu.

Lakierowanie auta – cena za nowy element do obróbki

Jeżeli naprawa błotnika, maski lub klapy bagażnika jest nieopłacalna, czasem lepiej jest kupić nowy element i go pomalować. Dla uzyskania identycznej barwy lakiernik musi wykonać gruntowne zmatowienie, odtłuszczenie i pomalowanie części podkładem oraz bazą. Na końcu stosuje również lakier bezbarwny. Ile kosztuje takie lakierowanie samochodu? Cennik jest tu dość jasno określony. Koszt malowania auta to w tym przypadku ok. 600-700 zł.

Malowanie samochodu z uszkodzonym lakierem bezbarwnym – cena

Uszkodzenie warstwy lakieru bezbarwnego jest niezwykle szpecące dla całego auta. Naprawa jednak nie wiąże się jedynie z nałożeniem go ponownie. Jeśli trzeba odświeżyć jeden większy element (zazwyczaj dach lub maskę), zapłacisz nawet do 1000 zł. Dlaczego koszt lakierowania auta jest aż tak duży? Lakierowanie samochodów z uszkodzonym lakierem bezbarwnym wymaga nałożenia podkładu, bazy i warstwy końcowej. Wcześniej wszystko trzeba przygotować, a dodatkowo sąsiednie strefy należy wycieniować.

Ile kosztuje pomalowanie elementu samochodu na inny kolor?

Czasem kierowcy decydują się na zmianę barwy tylko jednej części karoserii. Poza wyróżnieniem takiego auta z tłumu zyskujesz efekt w postaci cieniowania sąsiadujących fragmentów nadwozia. Kolor i tak będzie się różnił, więc nie ma sensu ingerować w inne elementy. Tutaj przedział cenowy zależy np. od powierzchni. Zazwyczaj jednak 400-700 zł wystarczy.

Zobacz też:
Dlaczego auta tuningowane mają tylu zwolenników? Sprawdź, jaki model kupić dla siebie!

Malowanie auta na styku dwóch fragmentów – koszt

Tutaj niestety nie obejdzie się bez cieniowania. Chociaż możesz spotkać „specjalistów”, którzy wykonają dla ciebie malowanie elementu bez cieniowania sąsiadujących, jest niemal pewne, że będą się one od siebie różniły. Tańsza i mniej estetyczna wersja nie powinna przekroczyć 400-500 zł. Natomiast opcja z cieniowaniem to koszt ponad 600 zł.

Zanim wykonasz lakierowanie auta, czyli trochę o naprawach blacharskich

Lakierowanie samochodów jest zazwyczaj połączone z regeneracją i naprawą elementów nadwozia. Jeśli ktoś decyduje się na wizytę w warsztacie blacharsko-lakierniczym, zazwyczaj ma chce też usunąć korozję, wgniotki lub głębokie zarysowania. Takie naprawy również są kosztowne, ale nie wszystkie z nich musisz wykonywać w renomowanych firmach.

Wykonanie zaprawek, czyli samodzielny etap malowania auta

To jedna z tych operacji, którą możesz wykonać samodzielnie. Poza tym, nie musisz mieć jakichś nadzwyczajnych umiejętności lakierniczych ani specjalistycznego sprzętu. Warunek jest jeden – uszkodzenie nie może sięgać do podkładu. Zaprawki lakiernicze wykonuje się przy pomocy specjalnego aplikatora, który swoimi rozmiarami przypomina lakier do paznokci. Kolor dobierasz oczywiście zgodnie z kodem lakieru. Jeśli nie chcesz tego robić sam, koszt punktowego lakierowania auta nie powinien przekroczyć 50 zł.

Eliminowanie ogniska korozji – ze spawaniem lub bez

Różnica w cenie tych usług wynika z zakresu koniecznych do wykonania prac. Jeżeli na nadkolu lub innym elemencie rdza rozwinęła się tylko powierzchniowo, wystarczy dobrze oczyścić miejsce, nałożyć odpowiednią szpachlę i oszlifować. W dalszej kolejności można przeprowadzić standardowe malowanie fragmentu auta. Inaczej jest w przypadku, gdy rdza wyszła na wylot i „zjadła” kawałek blachy. Konieczne wtedy jest wspawanie tzw. reperaturki, obróbka i oczywiście lakierowanie. Koszt – do 800 zł.

Naprawa wgniecenia w elementach blacharskich

Cena renowacji wgniecionej blachy jest wysoka. Dlaczego? Prace to nie tylko naprawa struktury i jej wygładzenie, lecz również standardowe malowanie elementu i cieniowanie sąsiednich części. Technik musi także zdemontować wszystko od środka do blachy, a to zajmuje sporo czasu. Dlatego musisz przygotować się na wydatek rzędu 800-1000 zł.

Samodzielne malowanie samochodu – czy warto?

Czy decydować się na samodzielne lakierowanie samochodów? Jest to solidna oszczędność, ale niedoświadczony domorosły lakiernik może więcej zepsuć niż naprawić. Pamiętaj, że do malowania potrzebne są:

 • bezwietrzna przestrzeń;
 • odpowiednia temperatura do schnięcia;
 • kompresor;
 • pistolet;
 • szlifierka (najlepiej z odkurzaczem);
 • akcesoriów ściernych.
Zobacz też:
Samodzielna wymiana wycieraczek – jak to zrobić?

Najważniejsze są jednak przede wszystkim umiejętności. Może się okazać, że lepiej jest przełknąć gorycz kosztów lakierowania w warsztacie, ale cieszyć się odpowiednim efektem.

Wiesz już, ile kosztuje pomalowanie samochodu. Czasem będzie opłacalne malowanie elementu samochodu, który jest nowy. Lakierowanie na mokro albo lakierowanie bezbarwnym preparatem to sposoby, których możesz oczywiście próbować na własną rękę. Jednak czasem w trosce o efekt i dla oszczędności czasu lepiej odwiedzić specjalistę. Lakierowanie samochodów to proces, który wymaga wiedzy, warunków i umiejętności oraz czasu, dlatego samodzielnie możesz raczej wykonywać tylko najprostsze prace.

Autor:

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Kraków. Autobus elektryczny Irizar IE Tram kursuje po ulicach miasta. Hiszpański pojazd wyjechał na linie 169, a niebawem obsłuży również linie 124 i 424....

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Naprawy

Warsztat samoobsługowy jest nowością na rynku. Pozwala on na odpłatne skorzystanie z dobrze wyposażonego miejsca, w którym samodzielnie naprawisz swój samochód. Co powinieneś o...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....

Naprawy

Filtr gazu jest jednym z najważniejszych elementów instalacji LPG w pojeździe. Gaz wciąż jest popularnym paliwem. Zawdzięcza to głównie swojej niskiej cenie. Co powinieneś...

Naprawy

Jak czytać oznaczenia oleju silnikowego? Przyglądając się olejom silnikowym, zauważysz, że mają one na opakowaniach specjalne oznaczenia. Zrozumienie ich znaczenia jest niezbędne, by wybrać...

Samochody

Kradzież samochodu w Polsce zdarza się rzadziej niż dawniej. Nie zmienia to faktu, że ofiary przestępstwa często nie wiedzą, co robić w takiej sytuacji....

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Dobrze byłoby nie musieć myśleć o tym, jak wyjechać z zaspy. Jednak śnieżna zima „zaskakuje” kierowców tak samo, jak drogowców. Zapoznaj się z tym...

Naprawy

Powerbank rozruchowy to niezwykle przydatne urządzenie, gdy akumulator w samochodzie niedomaga. Car jump starter ma więcej zastosowań, niż ci się wydaje! Przeczytaj nasz artykuł...

Zobacz także

Naprawy

Komfortowe prowadzenie samochodu jest bardzo ważne dla twojego bezpieczeństwa. Szarpanie przy ruszaniu może negatywnie wpłynąć na twoje skupienie podczas jazdy. Zobacz, co może być...

Wiadomości

Dacia 2021 rok niewątpliwie zaliczy do udanych. Producent ten sprzedał w sumie 537 095 egzemplarzy co jest rekordowym rezultatem w historii marki. To z...

Samochody

Zmiana samochodu stanowi dla każdego kierowcy duże wydarzenie. Zgłoszenie nabycia pojazdu to procedura, którą musi przejść każdy kupujący. Poniższy poradnik sprawi, że wszystkie formalności...

Samochody

Przestronny, komfortowy, bezpieczny – idealny dla licznej, wielopokoleniowej rodziny. Kiedyś samochód 7-osobowy pozostawał w sferze marzeń, dziś coraz więcej producentów oferuje realną, ciekawą alternatywę...

Wiadomości

Valentino Rossi zakończył karierę w MotoGP, jednak pozostanie w sportach motorowych jako czynny zawodnik. Włoch podpisał 13 stycznia kontrakt z belgijskim zespołem WRT. 42-latek...

Wiadomości

Lamborghini ma powody do radości. Mimo panującej pandemii ostatnie 12 miesięcy były udane dla włoskiej marki jeśli chodzi o sprzedaż. Lambo w sumie dostarczyło...

Samochody

Mało kto zwraca uwagę na słupki drogowe w trakcie jazdy samochodem. Tymczasem pełnią one znacznie więcej funkcji niż tylko ostrzeganie przed skrajem jezdni. Co...

Samochody

Docieranie silnika nie jest we współczesnych modelach tak ważne, jak w starszych. Mimo to błędem jest sprawdzanie możliwości nowego samochodu już podczas pierwszej trasy....