Czy lakierowanie samochodów jest konieczne? Pod wpływem wieloletniej eksploatacji, warunków atmosferycznych i szkód parkingowych powłoka lakiernicza nie jest już tak samo świeża, jak na początku. Kierowcy rzadko decydują się na zmianę koloru, bo poprzedni im się znudził.

Zazwyczaj chodzi o naprawę blacharsko-lakierniczą. Jak przebiegają prace i czy możesz wykonać je samodzielnie? Przekonasz się po lekturze naszego artykułu!

Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Bez względu na renomę lakierni samochodowej i jej lokalizację, dobre lakierowanie samochodów musi kosztować. I nie chodzi o to, że właściciele tych firm postanowili sobie dla kaprysu ustawić wysoki próg cenowy. Na koszt ma wpływ mnóstwo czynników, wśród których można wskazać:

 • materiał;
 • sprzęt;
 • lokal;
 • umiejętności;
 • przygotowanie nadwozia/elementu;
 • malowanie;
 • finisz.

Ile kosztuje lakierowanie całego samochodu? Cena to zwykle kwota w przedziale 4-6 tysięcy złotych. Oczywiście, że są osoby, które pomalują twoje auto taniej, ale efekt nie będzie zachwycający. Pamiętaj jednak o autach, których malowanie nie jest łatwe. Tutaj cena może przekroczyć nawet 10 tysięcy.

Ile kosztuje lakierowanie auta i jego poszczególnych elementów?

W pierwszej kolejności przedstawimy orientacyjne ceny za malowanie poszczególnych elementów. W dalszej części artykułu znajdziesz również podpowiedzi, jaki jest cennik konkretnych napraw blacharskich.

Jak już wiesz, lakierowanie samochodu to w praktyce mnóstwo prac, a co za tym idzie trzeba za nie sporo zapłacić. Jednak nie wszystkie naprawy lub poprawki tak mocno drenują portfel.

Malowanie samochodów z uszczerbkiem na środku elementu – cena

To jedna z mniej kosztownych napraw, bo nie wymaga cieniowania sąsiadujących elementów karoserii. Cena takiej usługi nie powinna przekroczyć 400-500 zł. Warunkiem jest oczywiście płytkie zarysowanie lakieru, gdy nie trzeba naprawiać blachy. Jeśli jednak trzeba, zakres pracy zwiększa się, a koszty mogą przekroczyć zakładany wyżej budżet.

Koszt lakierowania drobnych elementów auta

Mogłoby się wydawać, że lusterka, listwy i plastiki to niezbyt duża powierzchnia malarska, więc ich obróbka nie powinna być droga. W porównaniu do innych części pojazdu rzeczywiście przyjdzie ci zapłacić mniej, ale to nie znaczy, że naprawa będzie zupełnie za darmo.

Przyjmuje się, że lakierowanie samochodów z usterkami takich drobnych elementów kosztuje ok. 100-150 zł. To prawda, że technik nie zużyje tu wiele farby, ale zabezpieczenie i przygotowanie powierzchni zajmie mu sporo czasu.

lakierowanie samochodów - koszt lakierowania drobnych elementów auta

Lakierowanie auta – cena za nowy element do obróbki

Jeżeli naprawa błotnika, maski lub klapy bagażnika jest nieopłacalna, czasem lepiej jest kupić nowy element i go pomalować. Dla uzyskania identycznej barwy lakiernik musi wykonać gruntowne zmatowienie, odtłuszczenie i pomalowanie części podkładem i lakierem bazowym.

Na końcu stosuje również lakier bezbarwny. Ile kosztuje takie lakierowanie samochodu? Cennik jest tu dość jasno określony. Koszt malowania auta to w tym przypadku ok. 600-700 zł.

Malowanie samochodu z uszkodzonym lakierem bezbarwnym – cena

Uszkodzenie warstwy lakieru bezbarwnego jest niezwykle szpecące dla całego auta. Naprawa jednak nie wiąże się jedynie z nałożeniem go ponownie. Jeśli trzeba odświeżyć jeden większy element (zazwyczaj dach lub maskę), zapłacisz nawet do 1000 zł. Dlaczego koszt lakierowania auta jest aż tak duży?

Lakierowanie samochodów z uszkodzonym lakierem bezbarwnym wymaga nałożenia podkładu, bazy i warstwy końcowej. Wcześniej wszystko trzeba przygotować, a dodatkowo sąsiednie strefy należy wycieniować.

Ile kosztuje pomalowanie elementu samochodu na inny kolor?

Czasem kierowcy decydują się na zmianę barwy tylko jednej części karoserii. Poza wyróżnieniem takiego auta z tłumu zyskujesz efekt w postaci cieniowania sąsiadujących fragmentów nadwozia.

Kolor i tak będzie się różnił, więc nie ma sensu ingerować w inne elementy. Tutaj przedział cenowy zależy np. od powierzchni. Zazwyczaj jednak 400-700 zł wystarczy.

Malowanie auta na styku dwóch fragmentów – koszt

Tutaj niestety nie obejdzie się bez cieniowania. Chociaż możesz spotkać „specjalistów”, którzy wykonają dla ciebie malowanie elementu bez cieniowania sąsiadujących, jest niemal pewne, że będą się one od siebie różniły. Tańsza i mniej estetyczna wersja nie powinna przekroczyć 400-500 zł. Natomiast opcja z cieniowaniem to koszt ponad 600 zł.

Zanim wykonasz lakierowanie auta, czyli trochę o naprawach blacharskich

Lakierowanie samochodów jest zazwyczaj połączone z regeneracją i naprawą elementów nadwozia. Jeśli ktoś decyduje się na wizytę w warsztacie blacharsko-lakierniczym, zazwyczaj ma chce też usunąć korozję, wgniotki lub głębokie zarysowania. Takie naprawy również są kosztowne, ale nie wszystkie z nich musisz wykonywać w renomowanych firmach.

Wykonanie zaprawek, czyli samodzielny etap malowania auta

To jedna z tych operacji, którą możesz wykonać samodzielnie. Poza tym, nie musisz mieć jakichś nadzwyczajnych umiejętności lakierniczych ani specjalistycznego sprzętu. Warunek jest jeden – uszkodzenie nie może sięgać do podkładu.

Zaprawki lakiernicze wykonuje się przy pomocy specjalnego aplikatora, który swoimi rozmiarami przypomina lakier do paznokci. Kolor dobierasz oczywiście zgodnie z kodem lakieru. Jeśli nie chcesz tego robić sam, koszt punktowego lakierowania auta nie powinien przekroczyć 50 zł.

Eliminowanie ogniska korozji – ze spawaniem lub bez

Różnica w cenie tych usług wynika z zakresu koniecznych do wykonania prac. Jeżeli na nadkolu lub innym elemencie rdza rozwinęła się tylko powierzchniowo, wystarczy dobrze oczyścić miejsce, nałożyć odpowiednią szpachlę i oszlifować.

W dalszej kolejności można przeprowadzić standardowe malowanie fragmentu auta. Inaczej jest w przypadku, gdy rdza wyszła na wylot i „zjadła” kawałek blachy. Konieczne wtedy jest wspawanie tzw. reperaturki, obróbka i oczywiście lakierowanie. Koszt – do 800 zł.

Naprawa wgniecenia w elementach blacharskich

Cena renowacji wgniecionej blachy jest wysoka. Dlaczego? Prace to nie tylko naprawa struktury i jej wygładzenie, lecz również standardowe malowanie elementu i cieniowanie sąsiednich części. Technik musi także zdemontować wszystko od środka do blachy, a to zajmuje sporo czasu. Dlatego musisz przygotować się na wydatek rzędu 800-1000 zł.

Samodzielne malowanie karoserii – czy warto chwytać za lakier?

Czy decydować się na samodzielne lakierowanie samochodów? Jest to solidna oszczędność, ale niedoświadczony domorosły lakiernik może więcej zepsuć niż naprawić. Pamiętaj, że do malowania potrzebne są:

 • bezwietrzna przestrzeń;
 • odpowiednia temperatura do schnięcia;
 • kompresor;
 • pistolet;
 • szlifierka (najlepiej z odkurzaczem);
 • akcesoriów i papierów ściernych.

Najważniejsze są jednak przede wszystkim umiejętności. Może się okazać, że lepiej jest przełknąć gorycz kosztów lakierowania w warsztacie samochodowym, ale cieszyć się odpowiednim efektem.

Wiesz już, ile kosztuje malowanie całego samochodu. Czasem będzie opłacalne malowanie elementu samochodu, który jest nowy. Lakierowanie na mokro albo lakierowanie bezbarwnym preparatem to sposoby, których możesz oczywiście próbować na własną rękę.

Jednak czasem w trosce o efekt i dla oszczędności czasu lepiej odwiedzić specjalistę. Lakierowanie samochodów to proces, który wymaga wiedzy, warunków i umiejętności oraz czasu, dlatego samodzielnie możesz raczej wykonywać tylko najprostsze prace.

Archiwum: lipiec 2021