Instalacja elektryczna w samochodzie pozwala na dodawanie przeróżnych odbiorników niewystępujących fabrycznie w danym modelu. Kierowcy sięgają po niestandardowe ekrany multimedialne, systemy audio, zegary, ale też oświetlenie.

Czy LED-y w samochodzie można stosować bez obaw? Jeśli tak, to w jakich miejscach i jak podłączyć LED-y w samochodzie?

Po co komu LED-y w aucie?

Światła LED-owe są popularne nie tylko z powodu swojej energooszczędności. W pojazdach ma to raczej marginalne znaczenie. Jednak są to diody wyjątkowo żywotne (do 50 tysięcy godzin) i emitujące wyraźne światło bez nadmiernego generowania ciepła podczas pracy.

Można je montować w formie punktowych żarówek ledowych, ale też listew ozdobnych. Wiele z nich ma funkcję dynamicznej zmiany koloru. Zwłaszcza wśród młodszych kierowców powszechne są LED-y zmieniające się w rytm muzyki w samochodzie.

Dlatego nie dziwi fakt sporego zainteresowania takimi produktami. LED-y w samochodzie są popularne wśród amatorów tuningu wizualnego, jak i zwykłych kierowców.

LED-y w samochodzie a prawo

Przed podłączeniem LED-ów w samochodzie pojawia się pytanie o legalność takiej zmiany. Co na ten temat mówi prawo? Wydawałoby się, że skoro na terenie UE od 2011 roku auta mają w standardowym wyposażeniu LED-y do jazdy dziennej, to samodzielny ich montaż nie jest niczym zdrożnym.

Otóż nie do końca. Według prawa elementy oświetlenia samochodowego muszą być homologowane, a ich modyfikacje nie mogą wpływać na parametry pracy reflektora. Dlatego nie wszystkie zmiany są uznawane przez funkcjonariuszy policji czy diagnostów.

Czy LED-y w samochodzie są legalne?

Jeśli chodzi o LED-y w samochodzie, prawo jest bardzo konkretne. Oto kilka podstawowych zasad, według których uznaje się legalność takiego oświetlenia.

  1. Reflektory i źródła światła fabrycznie umieszczane w aucie muszą posiadać homologację europejską, gdy mowa o poruszaniu się po Europie. Dlatego montaż części bez homologacji jest nielegalny.
  2. Niektóre elementy – retrofity – są legalne jedynie na terenie wybranych krajów UE (np. Niemiec).
  3. Tuning reflektorów przez dodawanie do nich taśm LED jest nielegalny, czyli montaż taśmy LED w samochodzie w ten sposób to spore ryzyko.
  4. Światła do jazdy dziennej muszą spełniać określone warunki montażowe, by mogły być uznane za legalne.

Jak podłączyć LED-y w samochodzie zgodnie z prawem?

W tej kwestii nie ma zgadywania, bo przepisy jasno określają sposób montażu świateł do jazdy dziennej w samochodzie. LED-y w samochodzie możesz zainstalować po uwzględnieniu poniższych wskazówek:

  • światła muszą być zamontowane symetrycznie;
  • ich minimalna wysokość od podłoża powinna wynosić 25 cm, a maksymalna 150 cm;
  • odległość między niestandardowymi źródłami światła to minimum 60 cm;
  • odległość od obrysu bocznego do reflektora to minimum 40 cm.

Dodatkowo światła do jazdy dziennej nie mogą być włączone w deszczową pogodę, po zmroku i np. podczas zamglenia. Dlatego, gdy uruchamiasz światła drogowe lub mijania, LED-y powinny same się wyłączać.

Podłączenie LED-ów w samochodzie od strony technicznej

Dobrą wiadomością jest fakt, że LED-y w samochodzie są zasilanie napięciem 12 V. Dlatego możesz pociągnąć zasilanie bezpośrednio z akumulatora lub innego odbiornika prądu np. instalacji oświetleniowej.

Sporo zależy od tego, w jakim miejscu planujesz montaż takich świateł. Dla przykładu, chcąc oświetlić tablicę rejestracyjną, możesz wykorzystać do tego instalację z tylnych reflektorów.

Dla dostarczenia sobie zasilania do taśm montowanych na desce rozdzielczej dobrym wyjściem będzie stacyjka. A modyfikacje przeprowadzane za siedzeniami kierowcy mogą pobierać prąd z drzwi, z systemu szyb elektrycznych.

Montaż taśmy LED w samochodzie

Do zainstalowania LED-ów potrzebne będą:

  • lutownica;
  • taśma LED;
  • złączki termokurczliwe;
  • opaski zaciskowe (trytytki);
  • przewód elektryczny nie cieńszy niż 0,35 mm;
  • taśma dwustronna.

Cały proces rozpocznij od zlokalizowania miejsca podłączenia się pod instalację elektryczną. Sporo zależy od tego, w jakim momencie twoje LED-y w samochodzie mają się świecić.

Niektórzy podłączają się pod stacyjkę, inni chcą mieć zasilanie dopiero w momencie zapalenia lampek wewnętrznych. Jeszcze inni wybierają zestawy z oddzielnym sterowaniem i włącznikiem, zwłaszcza gdy chodzi o migające LED-y w samochodzie.

Przeciąganie przewodów i montaż taśmy LED

Najlepiej jest tak opracować drogę przebiegu przewodów, by nie szpeciły one swoim wyglądem wnętrza pojazdu. Dlatego postaraj się jak najwięcej z nich ukryć pod uszczelkami, plastikowymi osłonami czy w desce rozdzielczej. Zacznij od wlutowania się w instalację.

Przy pomocy trytytek lub taśmy dwustronnej dokładnie przymocuj przewód, by nie był luźny. Najlepiej przeprowadzić go przed przymocowaniem taśmy LED, by nie uszkodzić jej podczas przeciągania przewodu po zakamarkach. Zanim połączysz ze sobą lampki i kabel, sprawdź działanie taśmy, by potem nie odcinać jej i nie łączyć ponownie.

Problemy z oświetleniem, czyli migające LED-y w samochodzie

Poza oczywistymi zaletami LED-ów trzeba powiedzieć, że mają one też swoje charakterystyczne przypadłości. Często użytkownicy zastanawiają się, dlaczego LED-y migają w samochodzie. Otóż przyczyny problemu mogą być różne, a najczęściej zaliczają się do nich:

  • wadliwe połączenia instalacji elektrycznej – nieprawidłowe lutowanie;
  • pojawienie się napięcia na przewodzie neutralnym – częsta przypadłość, gdy zamontowany jest włącznik;
  • uszkodzenie samej lampki.

Dlatego tak ważne jest, by wykonywać połączenia bardzo dokładnie i sprawdzać działanie zestawu przed jego ostatecznym montażem.

LED-y w rytm muzyki w samochodzie – jak to zrobić?

Ostatnio niesamowicie modne stało się generowanie oświetlenia w samochodach pod wpływem dźwięku. Oczywiście, taki gadżet można wykonać samodzielnie przy pomocy płytek PCB i schematów widocznych na forach internetowych. Jednak do dyspozycji są również gotowe zestawy podłączane do USB.

Takie LED-y w samochodzie działają przy udziale mikrofonu zbierającego dźwięki. W ten sposób generowane są zmiany kolorów i częstotliwości światła. Całość można zainstalować nie tylko w samochodzie, ale też przy każdym innym odbiorniku muzycznym wyposażonym w USB.

Podsumowanie – czy warto montować LED-y w aucie?

Oświetlenie LED w samochodzie może świetnie podkreślić wnętrze lub stanowić podstawę świateł do jazdy dziennej. Jednak upodobnienie auta do choinki nie jest najbardziej gustownym pomysłem. Dlatego w modyfikacjach tego typu warto kierować się rozsądkiem.

Archiwum: sierpień 2021