Jaką funkcję pełni łożysko koła?

Łożysko koła i współpracująca z nim piasta koła to części, które łączą koła z samochodem. Łożysko mocuje i stabilizuje koło, bez łożyska nie jest możliwa jego prawidłowa praca, czyli dzięki niemu koło może obracać się na nieruchomej osi zawieszenia.

Istnieje wiele rodzajów i generacji łożysk kół, budowa i zasada działania poszczególnych części może się od siebie zasadniczo różnić. 

Dlaczego łożysko koła się psuje?

Do najczęstszych przyczyn awarii łożyska zalicza się:

  • Zużycie eksploatacyjne

Najbardziej naturalna przyczyna usterki. Łożyska najlepszej jakości są w stanie wytrzymać nawet do 200 000 km przebiegu, a najtańsze do 50 000 km, ale to też oczywiście zależy od warunków, w jakich są eksploatowane. 

  • Uszkodzenia mechaniczne

Uszkodzenia mechaniczne powstają w trakcie wypadku lub kiedy kierowca uderzy kołem o coś, na przykład o krawężnik.

  • Zły montaż łożyska

Najczęściej ma miejsce wtedy, gdy łożysko nie zostało wymienione za pomocą prasy, ale innymi metodami. Niewłaściwy montaż może doprowadzić do korozji łożyska lub do jego zbyt wysokiej temperatury w trakcie pracy.

  • Niekompatybilne łożysko

Zazwyczaj występuje, kiedy kierowca postawił na tani zamiennik, który wymiarami nie pasuje do oryginalnej części. Łożysko zawsze należy dobrać pod model auta, jego rocznik i wersję silnikową. 

Objawy awarii łożyska koła

Głównymi objawami zużycia łożyska są nietypowe dźwięki: buczenie, tarcie, metaliczne dźwięki, piski, wycie, szum i grzechotanie. Najbardziej charakterystyczny odgłos szumu występuje podczas jazdy na wprost; zanika on podczas pokonywania zakrętów. Aby mieć pewność, że jest to problem z łożyskiem, unieś samochód na podnośniku i sprawdź podejrzane pod kątem hałasów i luzów. Jeśli podejrzane koło hałasuje i czuć luz, łożysko koło należy niezwłocznie wymienić. Pamiętaj, że łożyska należy wymieniać parami na tej samej osi, ponieważ zwykle zużywają się w tym samym czasie. 

Jak wybrać nowe łożyska koła?

Łożysko musi być idealnie dopasowane do konkretnego modelu auta, więc zachowaj szczególną uwagę podczas zakupów i czytaj etykiety. Można dostać między innymi piastę zespoloną z łożyskiem, tarcze hamulcowe zintegrowane z łożyskiem, bębny hamulcowe zintegrowane z łożyskiem. Zestaw łożysk koła SKF VKBA 6556 ma wbudowany czujnik ABS, który pozwala na monitorowanie stanu układu ABS. Jest to obecnie popularne rozwiązanie, ale takie zestawy wymagają zachowania ostrożności, więc prace montażowe nowej części powierz doświadczonej osobie.   

Zawsze stawiaj na części od zaufanych producentów, do takich zalicza się szwedzką markę SKF. W swoim katalogu firma ma wiele rodzajów łożysk (m.in. toczne, montowane z oprawami, ślizgowe) oraz urządzenia do łożyskowania. SKF stale prowadzi badania nad udoskonaleniem łożysk i współpracujących z nim elementów, więc kierowca zawsze może liczyć na produkt spełniający najbardziej rygorystyczne normy, czyli zapewniająca  bezpieczną jazdę. 

Jak dbać o łożysko koła?

Łożyska muszą wytrzymywać ciężkie warunki pracy, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby im ulżyć. Unikaj agresywnej jazdy po nawierzchni złej jakości. Dynamiczna jazda po wyboistej jezdni jeszcze bardziej je obciąża i skraca ich żywotność. Zawsze dopasuj styl jazdy do panujących warunków. Unikaj też kontrolowanych poślizgów i agresywnej jazdy z dużymi obciążeniami bocznymi. Łożyska kół w Twoim aucie będą Ci wdzięczne. 

Archiwum: grudzień 2021