Mandaty to zmora kierowców, szczególnie tych, którzy nie liczą się z przepisami ruchu drogowego. Niezbędne dla bezpieczeństwa limity obowiązują również w Niemczech, do których i przez które podróżuje mnóstwo Polaków. Nietrudno jest dostać mandat w Niemczech, ale jego płacenie nie jest już takie proste. Wysokość kary zaskoczyła już wielu delikwentów.
Mandat z Niemiec – jak go otrzymasz?
Zastanawiasz się, jak zapłacić mandat z Niemiec? To zależy od okoliczności, w których go dostałeś. Mandat z Niemiec może przyjść do ciebie przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru, gdy:
- udowodniono złamanie przepisów zaocznie, np. przez fotoradar;
- przekroczenie przepisów zostało udokumentowane przez inne urządzenie i policja rozpoczęła postępowanie.
Trzecia sprawa jest raczej oczywista, bo chodzi o przyłapanie na gorącym uczynku. W takich sytuacjach policja od razu wydaje ci stosowne dokumenty, zobowiązujące do zapłacenia kary.
Mandat w Niemczech – za co można go dostać?
Zwykle mandaty z Niemiec to te wydane zaocznie. Fotoradary i wideo rejestratory nie są tak dobrze oznakowane jak w Polsce. Bywają niemal poukrywane i nie odróżniają się barwami od infrastruktury drogowej. Dlatego kierowcy nie mają czasu na gwałtowne hamowanie przed obiektem w celu wytracenia prędkości tylko na chwilę.
Mandat w Niemczech możesz też otrzymać za:
- nieprawidłowe parkowanie;
- pozostawienie auta w nieodpowiednim do tego miejscu;
- jazdę „na zderzaku”;
- niezastosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej.
A jak wyglądają stawki za poszczególne przewinienia?
Cennik mandatów w Niemczech – stawki
Za co najczęściej Polacy dostają mandaty w Niemczech? Króluje przekroczenie prędkości i to właśnie te kary są naznaczone wysokimi stawkami. Cennik mandatów w Niemczech prezentuje się następująco:
- przekroczenie prędkości:
- 1-25 km/h – 35 euro;
- 26-49 km/h – od 100 euro;
- 50-69 km/h – 260 euro;
- powyżej 70 km/h – +650 euro;
- nieprawidłowe parkowanie – od 20 euro;
- korzystanie z telefonu podczas jazdy – 100 euro;
- używanie narzędzia do wykrywania fotoradarów – 75 euro;
- bagatelizowanie sygnalizacji świetlnej – 200 euro;
- jazda pod wpływem alkoholu – 500 euro.
Mandaty z Niemiec – czy płacić?
Mógłbyś pomyśleć, że skoro otrzymałeś mandat w Niemczech, ale tam nie przebywasz, to o sprawie można zapomnieć. Nic z tych rzeczy, bo w wielu krajach europejskich działa specjalny system komunikacji. W Polsce jego nazwa brzmi Krajowy Punkt Kontaktowy.
To do niego napływają prośby o udostępnienie odpowiednich danych kierowców przyłapanych na wykroczeniach. Wyobraź sobie, że ich liczba nie jest liczona w setkach, ale ponad milionie zapytań rocznie! To pokazuje, jak wiele na sumieniu mają polscy kierowcy poruszający się po niemieckich drogach. Jeśli zastanawiasz się, czy płacić mandaty z Niemiec – lepiej zrób to jak najszybciej!
Mandat w Niemczech a obowiązek zapłaty
Wspomniany wcześniej KPK udziela wszelkich niezbędnych informacji niemieckim kolegom, którzy namierzają kierowcę. Zwykle w pełni przetłumaczone na język polski dokumenty dotrą do ciebie w ciągu maksymalnie 7 tygodni. Mandat w Niemczech jest zwykle wysoki, a efektywność ściągania należności – bardzo duża. Dlatego raczej nie ma co liczyć na jego przedawnienie czy zignorowanie.
Jak zapłacić niemiecki mandat w Polsce?
Zastanawiasz się, jak zapłacić niemiecki mandat? Przesyłka polecona, która do ciebie przyjdzie, będzie zawierała sam mandat i tłumaczenie dokumentów na język polski. Znajdą się tam też inne formularze, dlatego nie będziesz musiał się martwić się np. o to, jak napisać odwołanie od mandatu z Niemiec. Istnieje na to specjalne miejsce w kwestionariuszu, który wypełniasz w odpowiedzi. Po uzupełnieniu informacji i odesłaniu dokumentów otrzymasz polecenie zapłaty. Dokumenty możesz również wypełnić przez internet, oczywiście w języku niemieckim.
Jak wypełnić mandat z fotoradaru z Niemiec?
Zastanawiasz się, jak wypełnić mandat z fotoradaru z Niemiec? Wszystkie dokumenty wymagające od ciebie informacji zwrotnej będą przetłumaczone. Dane osobowe wypełniasz oczywiście według ich oryginalnego brzmienia, natomiast uzasadnienie odwołania – już w języku niemieckim. Dlatego spełnienie podstawowych formalności nie jest trudne, gdy przyjdzie ci zapłacić mandat z Niemiec. Jednak odmówienie jego przyjęcia i uzasadnienie swojego stanowiska dla osób nieznających języka niemieckiego może stanowić wyzwanie.
Mandat z Niemiec – a może czekać na przedawnienie?
Być może zastanawiasz się, czy warto czekać na przedawnienie mandatu w Niemczech. Raczej nie możesz liczyć na to, że sprawa zostanie zapomniana. Po otrzymaniu dokumentów postaraj się jak najszybciej je uzupełnić i odesłać. Możesz też posłużyć się w tym celu zamieszczonym w przesyłce adresem internetowym.
Za uchylanie się od zapłaty należności niemiecka strona wystosuje wniosek do sądu rejonowego odpowiedniego dla twojego zamieszkania. Wtedy na konto wejdzie ci komornik, a tego raczej chcesz uniknąć.
Czy warto płacić za mandat z Niemiec? To nie jest kwestia twojego wyboru. Dokonałeś go, łamiąc przepisy. Gdy dostaniesz dokumenty związane z wykroczeniem, odeślij je i zapłać mandat w nałożonej wysokości, aby nie mieć problemów z policją.
A ja mam inny problem. Sytuacja wygląda tak mieszkam w Niemczech od paru lat. Kilka lat temu(jeszcze mieszkając w Polsce)sprzedałam znajomemu auto którego nie przerejestrowal. Ostatnio był w Niemczech i prawdopodobnie fotoradar strzelił mu zdjęcie. No i tu jest problem taki że ostatni właściciel który widnieje w papierach to ja i mój od dawna nie aktualny adres w Polsce. On nie bardzo wie w jakiej miejscowości cyknął go radar bo to było na autostradzie. Teraz moje pytanie brzmi jak mam się dowiedzieć czy taki mandat został wystawiony? Nie chcę mieć potem problemów, zaznaczę że zgłosiłam w Pl zbycie pojazdu no ale jak on go nie zarejestrował na siebie to ostatnia w papierach jestem ja. Czy ktoś wie co mogę zrobić ???