Mandaty to zmora kierowców, szczególnie tych, którzy nie liczą się z przepisami ruchu drogowego. Niezbędne dla bezpieczeństwa limity obowiązują również w Niemczech, do których i przez które podróżuje mnóstwo Polaków. Nietrudno jest dostać mandat w Niemczech, ale jego płacenie nie jest już takie proste. Wysokość kary zaskoczyła już wielu delikwentów.

Mandat z Niemiec – jak go otrzymasz?

Zastanawiasz się, jak zapłacić mandat z Niemiec? To zależy od okoliczności, w których go dostałeś. Mandat z Niemiec może przyjść do ciebie przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru, gdy:

 • udowodniono złamanie przepisów zaocznie, np. przez fotoradar;
 • przekroczenie przepisów zostało udokumentowane przez inne urządzenie i policja rozpoczęła postępowanie.

Trzecia sprawa jest raczej oczywista, bo chodzi o przyłapanie na gorącym uczynku. W takich sytuacjach policja od razu wydaje ci stosowne dokumenty, zobowiązujące do zapłacenia kary.

Mandat w Niemczech – za co można go dostać?

Zwykle mandaty z Niemiec to te wydane zaocznie. Fotoradary i wideo rejestratory nie są tak dobrze oznakowane jak w Polsce. Bywają niemal poukrywane i nie odróżniają się barwami od infrastruktury drogowej. Dlatego kierowcy nie mają czasu na gwałtowne hamowanie przed obiektem w celu wytracenia prędkości tylko na chwilę. 

Mandat w Niemczech możesz też otrzymać za:

 • nieprawidłowe parkowanie;
 • pozostawienie auta w nieodpowiednim do tego miejscu;
 • jazdę „na zderzaku”;
 • niezastosowanie się do znaków i sygnalizacji świetlnej.

A jak wyglądają stawki za poszczególne przewinienia?

Cennik mandatów w Niemczech – stawki

Za co najczęściej Polacy dostają mandaty w Niemczech? Króluje przekroczenie prędkości i to właśnie te kary są naznaczone wysokimi stawkami. Cennik mandatów w Niemczech prezentuje się następująco:

 • przekroczenie prędkości:
  • 1-25 km/h – 35 euro; 
  • 26-49 km/h – od 100 euro; 
  • 50-69 km/h – 260 euro; 
  • powyżej 70 km/h – +650 euro;
 • nieprawidłowe parkowanie – od 20 euro;
 • korzystanie z telefonu podczas jazdy – 100 euro;
 • używanie narzędzia do wykrywania fotoradarów – 75 euro;
 • bagatelizowanie sygnalizacji świetlnej – 200 euro;
 • jazda pod wpływem alkoholu – 500 euro.

Mandaty z Niemiec – czy płacić?

Mógłbyś pomyśleć, że skoro otrzymałeś mandat w Niemczech, ale tam nie przebywasz, to o sprawie można zapomnieć. Nic z tych rzeczy, bo w wielu krajach europejskich działa specjalny system komunikacji. W Polsce jego nazwa brzmi Krajowy Punkt Kontaktowy. 

To do niego napływają prośby o udostępnienie odpowiednich danych kierowców przyłapanych na wykroczeniach. Wyobraź sobie, że ich liczba nie jest liczona w setkach, ale ponad milionie zapytań rocznie! To pokazuje, jak wiele na sumieniu mają polscy kierowcy poruszający się po niemieckich drogach. Jeśli zastanawiasz się, czy płacić mandaty z Niemiec – lepiej zrób to jak najszybciej!

Mandat w Niemczech a obowiązek zapłaty

Wspomniany wcześniej KPK udziela wszelkich niezbędnych informacji niemieckim kolegom, którzy namierzają kierowcę. Zwykle w pełni przetłumaczone na język polski dokumenty dotrą do ciebie w ciągu maksymalnie 7 tygodni.

Mandat w Niemczech jest zwykle wysoki, a efektywność ściągania należności – bardzo duża. Dlatego raczej nie ma co liczyć na jego przedawnienie czy zignorowanie.

Jak zapłacić niemiecki mandat w Polsce?

Zastanawiasz się, jak zapłacić niemiecki mandat? Przesyłka polecona, która do ciebie przyjdzie, będzie zawierała sam mandat i tłumaczenie dokumentów na język polski. Znajdą się tam też inne formularze, dlatego nie będziesz musiał się martwić się np. o to, jak napisać odwołanie od mandatu z Niemiec.

Istnieje na to specjalne miejsce w kwestionariuszu, który wypełniasz w odpowiedzi. Po uzupełnieniu informacji i odesłaniu dokumentów otrzymasz polecenie zapłaty. Dokumenty możesz również wypełnić przez internet, oczywiście w języku niemieckim.

Jak wypełnić mandat z fotoradaru z Niemiec?

Zastanawiasz się, jak wypełnić mandat z fotoradaru z Niemiec? Wszystkie dokumenty wymagające od ciebie informacji zwrotnej będą przetłumaczone. Dane osobowe wypełniasz oczywiście według ich oryginalnego brzmienia, natomiast uzasadnienie odwołania – już w języku niemieckim.

Dlatego spełnienie podstawowych formalności nie jest trudne, gdy przyjdzie ci zapłacić mandat z Niemiec. Jednak odmówienie jego przyjęcia i uzasadnienie swojego stanowiska dla osób nieznających języka niemieckiego może stanowić wyzwanie.

Mandat z Niemiec – a może czekać na przedawnienie?

Być może zastanawiasz się, czy warto czekać na przedawnienie mandatu w Niemczech. Raczej nie możesz liczyć na to, że sprawa zostanie zapomniana. Po otrzymaniu dokumentów postaraj się jak najszybciej je uzupełnić i odesłać. Możesz też posłużyć się w tym celu zamieszczonym w przesyłce adresem internetowym. 

Za uchylanie się od zapłaty należności niemiecka strona wystosuje wniosek do sądu rejonowego odpowiedniego dla twojego zamieszkania. Wtedy na konto wejdzie ci komornik, a tego raczej chcesz uniknąć.

Czy warto płacić za mandat z Niemiec? To nie jest kwestia twojego wyboru. Dokonałeś go, łamiąc przepisy. Gdy dostaniesz dokumenty związane z wykroczeniem, odeślij je i zapłać mandat w nałożonej wysokości, aby nie mieć problemów z policją.

Archiwum: październik 2021