Maseczki w samochodach mają niemal wszyscy. Zalegają na lusterku wstecznym, leżą na siedzeniach i niestety też na chodnikach, trawnikach i obok śmietników. Jest ich mnóstwo. Rozporządzenia wchodzące w życie wraz z nastaniem kolejnej fali zakażeń zmuszają władzę do wprowadzania ograniczeń. Ich częścią są właśnie maski i przyłbice, jako podstawowe wyposażenie obywateli. A czy maseczki w samochodzie trzeba zakładać?

Maseczki w samochodzie – rozporządzenie, które nas obowiązuje

W Internecie znajdziesz mnóstwo sprzecznych informacji. Dlaczego? Przede wszystkim ustalenia i obostrzenia stale się zmieniają. Jakie obowiązują teraz? Od 27 lutego obowiązuje nakaz noszenia masek. Nie jest on jednak podyktowany jednakowo do wszystkich sytuacji. A więc, czy w samochodzie trzeba mieć maseczkę? Tak. Czy powinieneś ją zakładać podczas jazdy? Nie. Jak to wszystko rozumieć?

Brak maseczki w samochodzie prywatnym – co ci grozi?

Jeżeli jedziesz sam pojazdem prywatnym i nie masz w nim pasażerów, to musisz zasłaniać ust ani nosa maseczką. Po co więc ją wozić? Będzie ci potrzebna,gdy wysiądiesz z auta: w sklepie, na stacji benzynowej, stacji kontroli pojazdów, wulkanizacji i innych miejscach, w których spotkasz ludzi.

Wiesz już, że maseczki w samochodzie są nieobowiązkowe w kontekście ich stałego noszenia na twarzy. Załóżmy, że nie masz zamiaru wychodzić z auta, a podróż zaczynasz na swojej posesji i tam też ją kończysz. Co wtedy? Warto mieć przy sobie maskę na wypadek kontroli policyjnej. Dawniej groził ci mandat za brak maseczki w samochodzie prywatnym. Obecnie nie ma już takiego rozporządzenia.

Czy w samochodzie trzeba nosić maseczkę, czyli kilka słów o zatrzymaniu przez policję

Gdy zatrzyma cię policja lepiej, żebyś miał maseczki w samochodzie. Koniecznie stosuj się do tego, co słyszysz od funkcjonariusza, który najprawdopodobniej na początku poprosi cię o uchylenie szyby. Dzięki temu wymiana zdań będzie bardziej swobodna. Nie otwieraj jednak okna całkowicie, nie wychodź, ani nie otwieraj drzwi, chyba że zostaniesz o to poproszony. 

Kiedy trzeba nosić maseczki? Kilka wskazówek

Według aktualnie obowiązujących przepisów, noszenie maseczki w przestrzeni publicznej to konieczność, podobnie jak posiadanie maseczki w samochodzie. A  co z transportem zbiorowym? 

W takich środkach lokomocji, jak autobusy, tramwaje, pociągi musisz mieć zasłonięte usta i nos. W zasadzie maskę należy założyć zaraz po wyjściu z domu. 

A co w sytuacji, gdy chcesz skorzystać ze strefy gastronomicznej na stacji benzynowej? W takim przypadku oczywiście kupisz takie artykuły, ale możesz je spożyć dopiero w aucie prywatnym. Jak z pewnością zauważysz (w miejscach, które są dostosowane do aktualnych ograniczeń) strefy przystosowane do spożywania posiłków są niedostępne. Swoje ulubione artykuły kupisz więc, lecz na wynos.

W jaki sposób chronić się przed zakażeniem?

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy maseczka w samochodzie jest obowiązkowa. Nie zmienia to jednak faktu, że ryzyko zarażenia nadal istnieje. Jak się przed nim chronić? Przede wszystkim:

●       regularnie myj ręce woda z mydłem przynajmniej 20 sekund;

●       dezynfekuj dłonie przy wejściu i po wyjściu z miejsc publicznych (sklep, stacje benzynowe itd.);

●       unikaj skupisk ludzkich;

●       noś maskę w przestrzeni publicznej;

●       utrzymuj dystans fizyczny;

● nie ściskaj, nie całuj, ani nie przytulaj na powitanie;

● nie podawaj dłoni.

Archiwum: kwiecień 2021