Rozpoczynający się właśnie okres letni to idealny moment, aby zamienić cztery kółka na dwa. Taka redukcja wcale nie oznacza spadku poziomu wygody. Wręcz przeciwnie, rower i hulajnoga elektryczna to pojazdy, które gwarantują komfort oraz mnóstwo korzyści – zarówno finansowych, jak i zdrowotnych. W wielu rozwiniętych krajach na całym świecie cieszą się wielką popularnością. Wbrew pozorom nie jest to jedynie stan przejściowy czy kwestia mody. Stanowią świadomy wybór ludzi, którzy chcą wypisać się z codziennej konieczności przeciskania się przez zatłoczone ulice czy polegania na transporcie publicznym, a jednocześnie pragną przyczyniać się do zmniejszenia ilości dwutlenku węgla w powietrzu. Dlaczego warto do nich dołączyć?

Zalety rowerów i hulajnóg elektrycznych

Przedstawienie korzyści wynikających z posiadania roweru i hulajnogi elektrycznej warto zacząć od tego, co najważniejsze, czyli zdrowia. Użytkowanie tych nowoczesnych środków transportu sprawia, że przebywamy na świeżym powietrzu co najmniej kilkadziesiąt minut dziennie więcej, niż w przypadku jazdy samochodem czy autobusem. Dzięki temu dotleniamy organizm, poprawiamy krążenie krwi i pracę układu sercowego. Częstsze wystawianie się na promienie słoneczne umożliwia również przyswojenie odpowiedniej dawki witaminy D, która ma ogromny wpływ na odporność organizmu. Nie trzeba tłumaczyć jak ważny to aspekt, szczególnie w ostatnim czasie. Warto wspomnieć, że najlepsze pojazdy można znaleźć teraz w jednym miejscu – hulajnogi w Sportano to wyjątkowa oferta wyłącznie profesjonalnych modeli od topowych marek.

Drugim ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem roweru lub hulajnogi elektrycznej jest oszczędność. To pojazdy, które wymagają ładowania, jednak utrzymanie ich jest o wiele tańsze, niż eksploatacja samochodu czy motocykla. Przebycie 100 km samochodem po mieście to wydatek średnio ponad 60 zł w przypadku aut na benzynę i 70 zł w przypadku diesla. Podróż motorem ok. 30 zł, a skuterem ponad 20 zł. A warto zaznaczyć, że rosnące ceny paliw z pewnością niedługo podwyższą te wskaźniki. Za przejechanie tej samej odległości autobusem trzeba zapłacić średnio 18 zł, a pociągiem ok. 24 zł. Ile zatem kosztuje pokonanie 100 km rowerem lub hulajnogą elektryczną? Średnio 1 zł. Liczby mówią same za siebie i jasno pokazują, jak bardzo opłacalny jest wybór takiego pojazdu.

Ostatnią, ale wcale nie mniej ważną kwestią jest ekologia. Rower elektryczny i hulajnoga nie emitują żadnych spalin ani innych toksycznych substancji. Dzięki temu użytkownicy przyczyniają się do spadku szkodliwych związków i tym samym polepszenia jakości powietrza w swojej okolicy. Zwłaszcza że nowoczesne baterie montowane w rowerach i hulajnogach elektrycznych zachowują swoją pojemność i żywotność przez długie lata.

Jak wybrać rower lub hulajnogę elektryczną?

To, który pojazd ostatecznie wybierzemy, powinno zależeć oczywiście od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Podróżowanie rowerem elektrycznym jest wygodniejsze ze względu na możliwość siedzenia czy zabrania większego bagażu. Z kolei hulajnoga elektryczna będzie wskazana dla osób, które w pracy obowiązuje strój formalny. Jazda w pozycji wyprostowanej sprawia, że żadna część garderoby nie zahaczy się i nie ulegnie zagnieceniu.

O czym warto pamiętać przy wyborze roweru lub hulajnogi elektrycznej? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dopuszczalne maksymalne obciążenie pojazdu, uwzględniając przy tym także ewentualny bagaż. Ważna jest również waga samego sprzętu. To istotne szczególnie wtedy, gdy użytkownik zamierza często wnosić hulajnogę do mieszkania lub biura. Wówczas warto pomyśleć także o wyborze wariantu o składanej konstrukcji.

Szukając idealnego modelu, należy kierować się także maksymalnym zasięgiem. Jedne pojazdy pozwolą na pokonanie 15 km na jednym ładowaniu baterii, inne nawet ponad 80 km. Różnica jest zatem znacząca, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie odległości, które zamierzamy pokonywać. W rowerach i hulajnogach elektrycznych istotna jest moc silnika, wpływająca na prędkość maksymalną. Liczy się również pojemność baterii, która z kolei decyduje o czasie ładowania. Mniejsze kółka w hulajnogach elektrycznych będą dobrym wyborem na równe nawierzchnie, a te o większej średnicy zagwarantują większą przyczepność na wszelkich nierównościach.

Ceny rowerów i hulajnóg elektrycznych

Topowe marki rowerów elektrycznych to HIMO, Kettler, Lovelec, Orbea czy Ecobike. To wyspecjalizowani producenci, którzy w swoich pojazdach stosują wszelkie nowoczesne systemy i technologie wpływające na jakość wykonania i komfort podróży. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza modele firmy Ecobike. To rowery o wielu oryginalnych kolorach i wzorach, które z pewnością pozwolą wyróżnić się w tłumie.

Czołowi producenci hulajnóg elektrycznych to z kolei Razor, Street Surfing oraz Motus i Frugal. W ich ofercie można znaleźć zarówno modele miejskie, idealne do podróżowania po drogach rowerowych, jak i zaawansowany sprzęt przeznaczony do jazdy ekstremalnej. Wystarczy wspomnieć, że najmocniejsze hulajnogi elektryczne rozwijają prędkość nawet do 84 km/h!

Ceny wysokiej jakości rowerów elektrycznych zaczynają się od 5000 zł i sięgają nawet 40 000 zł. Hulajnogi elektryczne to zazwyczaj mniejszy wydatek. Podstawowe modele kosztują ok. 1200 zł, najdroższe ok. 13 000 zł. Warto jednak pamiętać, że to jednorazowa inwestycja, która (w zależności od długości pokonywanych tras) może zwrócić się bardzo szybko. A już od pierwszych kilometrów zapewni mnóstwo korzyści dla zdrowia, które jest przecież absolutnie bezcenne.

Archiwum: maj 2022