Kiedy powstanie i jaka będzie nowa Mazda RX 9?

Sportowy roadster, jakim była Mazda MX-5, stał się hitem sprzedażowym. Mały samochód ze żwawym silnikiem od 1989 roku święci triumfy popularności. Świadczy o tym ponad milion sprzedanych egzemplarzy na świecie. Jednak segment roadsterów to nie to samo, co coupe, szczególnie o w pełni sportowym charakterze. Dlatego stwierdzenie „Mazda pracuje nad samochodem o nazwie RX-9” wywołało szereg spekulacji na temat tego pojazdu. Czy można o nim powiedzieć coś konkretnego?

mazda rx 9 - kiedy powstanie i jaka będzie

Mazda 9 w wersji coupe – jaki silnik do niej trafi?

Mazda RX-7 i RX-8 miały pod swoją maską nowy silnik Wankla. To konstrukcja z wirującym tłokiem w kształcie przypominającym trójkąt. Przez lata Mazda serii RX konsekwentnie rozwijała tego typu jednostkę, jednak wyśrubowane normy emisji spalin spowodowały, że chyba porzuciła ten projekt w pojazdach seryjnych (przynajmniej na razie). Nazewnictwo sugeruje, że Mazda RX-9 też powinna mieć Wankla pod maską, ale tak się prawdopodobnie nie stanie.

Co zamiast Wankla?

Informacje krążące w sieci sugerują, że do napędu tego pojazdu posłuży nowoczesny 6-cylindrowy silnik z rodziny Sky-Activ, sparowany z turbosprężarką. Oczekiwana moc nowej Mazdy RX-9? To rozsądne 350-450 KM. W zasadzie przy takiej liczbie nie byłoby to jakimś szczególnym kłopotem, biorąc pod uwagę, jaką mocą (194 KM) dysponuje wolnossący 2.5 litrowy silnik SkyActiv z 4 cylindrami. Dołożenie dwóch kolejnych tłoków i turbosprężarki spokojnie więc powinno wystarczyć.

mazda rx-9 - w wersji coupe, jaki silnik do niej trafi

Mazda RX 9 2019 – co na temat auta skrywa model z Nürburgring?

W 2015 roku Mazda zaprezentowała koncepcyjne auto RX-Vision Concept. Jednak od tamtego czasu niewiele już się zmieniło. Dlatego wielu zastanawia się, czy oklejony i mocno zmodyfikowany RX-8, który w 2019 roku bywał na znakomitym torze w Niemczech, nie jest testowym egzemplarzem Mazdy 9. Sporo na to wskazuje, bo zapowiedź produkcji tego samochodu zwiastuje rok 2022. To by świadczyło, że następca świetnego RX-8 już niedługo pojawi się w oficjalnej sprzedaży. Na wydatki jakiego rzędu trzeba się przygotować?

Mazda 9 – cena nowego coupe

Do niedawna spekulacje na temat ceny CXP Mazdy wskazywały na kwotę rzędu 80 tysięcy dolarów. Jednak Mazda RX9 od tamtej pory „straciła” silnik Wankla na rzecz SkyActiv-X, który ma znaleźć się pod jej maską. Czy wpłynie to na ostateczny kształt ceny tego typu? Przekonamy się. Nie da się wykluczyć, że będzie ona jeszcze wyższa, niż zakładano. Wszak konkurencja w postaci Porsche 911 wycenia swoje podstawowe wersje na kwoty przekraczające 500 tysięcy złotych. Widzimy zatem, że nowa Mazda 9 może konkurować:

  • jednostką napędową;
  • właściwościami jezdnymi;
  • ceną.
mazda rx 9 - cena nowego coupe

Co jeszcze skrywa nowy model Mazdy?

To przede wszystkim nowa płyta podłogowa, która ma być kluczem do segmentu marek aut terenowych. Według doniesień, Japończycy pracują nad konstrukcją, która umożliwia przenoszenie napędu na tylną oś, co bardzo pasuje do sportowej mazdy coupe, na które czekamy. Chociaż stylizacja Mazdy 9 jest jeszcze owiana tajemnicą, to bazując na modelu koncepcyjnym, projektant graficzny Enoch Gonzales stworzył wizualizację tego modelu. Czy właśnie tak będzie wyglądała nowa Mazda 9? Tego jeszcze nie wiemy, chociaż wszystko wskazuje na to, że będzie bardzo podobna.

Mazda CX-9 – czyli jedyny model z „9” od Mazdy

O ile niedługo spodziewana jest premiera Mazdy 9, o tyle w dalszym ciągu jedynym produkowanym przez japoński koncern motoryzacyjny samochodem z „9” w nazwie jest właśnie CX-9. To największy pojazd, który zjeżdża z linii produkcyjnych Mazdy i zajmuje swoje zasłużone miejsce w segmencie SUV-ów. Co więcej, zdobył nawet nagrodę dla SUV-a roku w 2008. Była to więc pierwsza wersja tego pojazdu. Obecnie na rynku dostępna jest druga, która oferowana jest z silnikiem 2.5 250 KM. W pierwszej natomiast kierowcy mieli do dyspozycji silnik 3.7 V6 277 KM.

mazda rx-9 - czyli jedyny model 9 mazdy

Do 2022 roku nie zostało zbyt wiele czasu, więc można śmiało przypuszczać, że już niedługo na światło dzienne wyjdzie jeszcze więcej szczegółów na temat nowego coupe od Mazdy. Ile jeszcze niespodzianek skrywa ten projekt? Przekonamy się!

Archiwum: maj 2021