Rodzice, którzy chcą dawać dzieciom bezpieczeństwo i radość z podróży, są godni pochwały. Skoro tu jesteś, zaliczasz się do takich właśnie odpowiedzialnych dorosłych. W instalowaniu fotelika nie chodzi jedynie o to, od kiedy dziecko może jeździć z przodu. Ważny jest też kierunek jazdy dziecka, poduszki powietrzne i wiek pociechy.

Fotelik na przednim siedzeniu – czy wiek ma znaczenie?

Polskie prawo nie przewiduje zakresu wiekowego dla przewożenia dzieci w samochodzie. Nie ma też znaczenia, czy wybierasz fotelik na przednim siedzeniu, czy na tylnym. Jako rozsądny rodzic zechcesz jednak wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, bo przecież po to szukasz takich informacji. 

Skoro nie ma znaczenia, od kiedy dziecko może jeździć z przodu, to czy jest jakaś różnica między przednim a tylnym fotelem? Zarówno w kwestii komfortu, radości z jazdy, ale też bezpieczeństwa i rozsądku, takich różnic można wyliczyć co najmniej kilka. 

Dziecko na przednim fotelu czy z tyłu – co bezpieczniejsze?

Jako zatroskany rodzic wiesz, że wychowywanie pociechy to ciągłe kompromisy i oczy dookoła głowy. Gdy umieścisz swoje dziecko na przednim fotelu, będzie pod twoją czujną opieką. Zauważysz i szybko zareagujesz, gdy maleństwo się zakrztusi, zacznie płakać, wypadnie mu z rąk ulubiona maskotka. A przy tym nie będzie trzeba odwracać się tyłem do kierunku jazdy. Jednocześnie, dziecko w takim miejscu może cię dekoncentrować, przez co będziesz stanowić zagrożenie na drodze.

W sprawie bezpieczeństwa nie jest najważniejsze, od kiedy dziecko może jeździć z przodu, a w jakiej pozycji będzie przewożone. Dlaczego akurat to ma znaczenie?

Dziecko na przednim siedzeniu – co uwzględnić?

Najważniejszą kwestią jest dezaktywowanie poduszki powietrznej. Zaraz, ale czy nie ma ona zapewniać dodatkowego bezpieczeństwa? To prawda, ale nie dla maluchów Dziecko na przednim fotelu, szczególnie małe, jest zupełnie bezbronne w starciu z poduszką bezpieczeństwa. Aktywuje się on z prędkością blisko 300 km/h, a delikatne ciałko dziecka nie jest w stanie wyjść bez szwanku z takiego uderzenia. 

Jeżeli w twoim aucie nie ma możliwości wyłączyć czasowo tego elementu, umieść dziecko przodem do kierunku jazdy i odsuń fotel pasażera jak najdalej do tyłu. Od kiedy dziecko może jeździć z przodu w ten sposób? Zwykle po przekroczeniu 2 lat.

Dziecko z przodu w samochodzie – dlaczego to ryzykowne?

Co robi kochający rodzic, gdy jego dziecko przypięte do fotelika zaczyna płakać? Chce je uspokoić słowami, dotykiem lub podając zabawkę. Jeżeli jednak w aucie znajdujecie się tylko ty i twój maluszek, musisz odwrócić wzrok od kierunku jazdy i spojrzeć na niego. A to stwarza kolejne niebezpieczeństwo tym razem na drodze. Dziecko z przodu w samochodzie może obserwować rodzica. Jednocześnie, opiekun też jest zachęcany do ciągłego odwracania wzroku od jezdni, aby „kątem oka” zerknąć na maluszka.

Jazda dziecka na przednim fotelu a twoje skupienie

Jak widać, nie zawsze instalowanie fotelika z przodu jest najlepszym wyjściem. Dlatego czasem jazda dziecka na przednim fotelu jest gorszym rozwiązaniem niż na tylnej kanapie. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzica nie ciągnie do nerwowego zerkania na dziecko przez prawe ramię lub odrywania prawej ręki od kierownicy. 

Gdy pociecha ma swoje miejsce na tylnym fotelu, prawdą jest, że nie możesz swobodnie na nią zerkać i zaczepiać dłonią. To jednak paradoksalnie jest bezpieczniejsze. Aby interweniować, po prostu zjeżdżasz na pobocze i nie manewrujesz ręką w trakcie prowadzenia auta.

Przewóz dzieci na przednim siedzeniu bez fotelika – od kiedy?

Z czasem staje się jasne, że twoje dziecko wyrasta z kolejnego fotelika i zaczyna wyglądać jak nastolatek. Od kiedy dziecko może jeździć z przodu bez urządzenia podtrzymującego? Najważniejszy jest w tym wypadku wzrost. Jeżeli dziecko ma powyżej 150 cm, może swobodnie siedzieć z przodu i z tyłu bez fotelika, zapięte w pasy bezpieczeństwa

Sytuacja taka jest możliwa również wtedy, gdy dziecko nie mieści się w żaden homologowany fotelik, bo waży ponad 36 kg, i ma przynajmniej 135 cm wzrostu. Przewóz dzieci na przednim siedzeniu w takich sytuacjach jest więc w pełni akceptowany przez prawo.

Wożenie dziecka – na przednim siedzeniu czy na tylnym?

Gdy twoja pociecha siedzi z przodu, może bardziej cieszyć się podróżą. Jest też spokojniejsza, bo widzi ciebie. Z drugiej strony może mu przyjść do głowy, żeby cię zaczepiać. Możesz też wpaść na pomysł podniesienia zabawki spod fotela w trakcie jazdy, co stwarza zagrożenie na drodze.

Poza tym, wożenie dziecka na przednim siedzeniu wymaga dezaktywacji poduszki powietrznej. Czy po zakończonej podróży będziesz pamiętać o jej ponownej aktywacji?

Jak mieć na oku dziecko siedzące z tyłu?

Istnieje ciekawe rozwiązanie dla opiekuńczych rodziców, którzy chcą mieć kontakt wzrokowy z dzieckiem jadącym na tylnej kanapie. To lusterka montowane na zagłówku fotela. Widzisz w nich twarz dziecka, patrząc na lusterko wsteczne przy szybie czołowej. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tego rozwiązania, bo może nadmiernie angażować i rozpraszać. To raczej dodatek dla utrzymywania z dzieckiem kontaktu wzrokowego.

Jak zapewne już wiesz, nie ma restrykcji dotyczących tego, od kiedy dziecko może jeździć z przodu w foteliku. Kluczową sprawą jest znalezienie złotego środka pomiędzy bezpieczeństwem, komfortem a możliwością zerkania, co dzieje się u twojego maluszka.

Archiwum: październik 2021