Jeśli w nocy trzymasz auto poza garażem, a każdego poranka musisz wyruszyć nim do pracy, odmrażacz do szyb samochodowych jest czymś, co jest ci po prostu potrzebne. Co ciekawe, nie musisz go wcale kupować. Bez problemu zrobisz go, korzystając z produktów, które znajdziesz prawdopodobnie w swoim domu. To dobry sposób, jeśli potrzebujesz szybko rozmrozić swoją szybę, a nie masz w pobliżu sklepu czy stacji, gdzie możesz zrobić zakupy.

Odmrażacz do szyb samochodowych – różne rodzaje

Co ważne, odmrażacz do szyb samochodowych może mieć wiele wariantów. Najpopularniejszym z nich jest skrobaczka, jednak podczas użycia może zarysować szyby i zwykle po prostu nie jest zbyt skuteczna. Dlatego wielu kierowców stosuje chemiczne odmrażacze, które rozpuszczają lód. To jednak nie wszystko! Odmrażacz do szyb może być też wbudowany w samochód, jednak to już zależy od modelu konkretnego pojazdu. Z tego względu najbardziej uniwersalne są płyny, które zawsze możesz zrobić lub zakupić, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o to, że spóźnisz się do pracy z powodu niewystarczającej przejrzystości przedniej szyby.

Jaki odmrażacz do szyb – skrobaczka czy płyn?

Jaki odmrażacz do szyb wybrać – mechaniczny czy chemiczny? To zależy w dużej mierze od ciebie, ale jako że skrobaczka jest po prostu tania, na wszelki wypadek warto ją mieć u siebie w garażu. Na pewno sprawdzi się lepiej niż np. karta kredytowa. Będziesz mógł jej użyć w nagłej sytuacji, gdy np. zabraknie ci płynu bądź coś w samochodzie się zepsuje. Jednak gdy na dworze panuje bardzo niska temperatura, korzystanie z niej będzie nie tylko czasochłonne, ale również groźne dla stanu szyby. Odmrażacz do szyb w formie płynu powinien więc także znaleźć się w twojej kolekcji, abyś mógł z niego skorzystać, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. 

Odmrażacz do szyb samochodowych – jaki wybrać?

Akcesoriów i płynów do samochodów na rynku nie brakuje. Dlatego na pewno zastanawiasz się, jakie odmrażacze do szyb samochodowych są najlepsze. Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale na pewno warto zwrócić uwagę na to, w jakim zakresie temperatur działa dany specyfik. Ponadto musisz sprawdzić, jak rozpylany będzie produkt. 

Spray jest często tańszy, ale pozwala na mniej precyzyjną aplikację. Takie produkty nie nadają się też przy bardzo niskich temperaturach. Z kolei atomizer posiada ręcznie sterowaną pompkę. Dobrej jakości odmrażacz do szyb będzie również chronił ją przed zabrudzeniami oraz powstawaniem kolejnej warstwy szronu, dlatego czasem warto w niego zainwestować. Stawiaj też na te produkty, które w składzie nie mają zbyt wielu tłuszczów. 

Odmrażacz do szyb – opinie są ważne!

Opinie użytkowników to coś, co warto sprawdzić, nim dokonasz zakupu. Nie bez powodu! Odmrażacz do szyb ma ci pomóc w sprawnym wyruszeniu z domu, dlatego musisz koniecznie postawić na produkt wysokiej jakości. Producenci mogą opisywać swój produkt w przesadny sposób i wprowadzić cię w błąd. Z tego powodu lepiej postawić na polecany odmrażacz do szyb. Poproś o opinie bardziej doświadczonych kierowców wśród swoich znajomych bądź też poczytaj opinie i zestawienia na temat konkretnych produktów. W ten sposób łatwiej podejmiesz mądrą i trafną decyzję!

Gdy nie masz nic pod ręką: rozmrażacz do szyb domowej roboty

Są takie dni, kiedy zima po prostu zaskakuje kierowców. Gdy zabraknie ci płynu, a skrobaczka się popsuje, warto sięgnąć po domowe sposoby. Nie będą one tak samo skuteczne jak korzystanie z gotowych produktów, ale warto dać im szansę. Aby zrobić domowy rozmrażacz do szyb, wymieszaj szklankę letniej wody z trzema szklankami octu. Tak przygotowana mieszanka pomoże ci rozpuścić szron na szybie, a zatem szybciej wyruszyć do pracy. Możesz zrobić taką mieszankę również z alkoholem. Niestety sama ciepła woda nie zadziała jak odmrażacz do szyb i może tylko pogorszyć sytuację, dlatego unikaj takiego rozwiązania. 

Elektryczny odmrażacz do szyb samochodowych 

W nowszych modelach samochodów szyby wyposażone są w cienkie żyłki rozłożone na całej powierzchni. Po włączeniu pojazdu zaczynają się lekko nagrzewać i sprawiają, że możesz szybko i sprawnie wyruszyć, ponieważ szron po prostu się rozpuści. Elektryczny odmrażacz do szyb samochodowych możesz też oczywiście kupić. Jego koszt to ok. 50-150 zł. Przypomina on grzejnik, jednak nie będzie tak skuteczny jak ten wbudowany w szybę. Czasem jednak warto dać mu szansę, zwłaszcza jeśli lubisz gadżety samochodowe i masz gdzie je przechowywać. Używaj ostrożnie tego odmrażacza do szyb i zawsze stosuj się do zaleceń producenta! 

Ile kosztuje odmrażacz do szyb?

Na całe szczęście odmrażacz do szyb nie jest drogim produktem. Już za 10-15 zł kupisz taki, który pomoże ci w okresie zimowym. Z tego powodu warto zainwestować w tego typu przedmiot i po prostu mieć go na wszelki wypadek. Nawet jeśli trzymasz pojazd w garażu, po bardzo mroźnej nocy auto może wymagać dodatkowego wspomagania. Odmrażacz po prostu przyspieszy te procesy, które i tak są konieczne, aby wyruszyć w drogę. Nie wahaj się przy tym korzystać ze wszystkich innych środków, dzięki którym auto szybko będzie gotowe do bezpiecznej podróży. Nigdy nie wyruszaj, jeśli szyba nie jest w pełni rozmarznięta! To może być po prostu niebezpieczne.

Archiwum: grudzień 2021