Opony zimowe a letnie

Najistotniejszą różnicą pomiędzy letnimi a zimowymi oponami jest skład gumy. Opony zimowe posiadają krzemionkę, dzięki której są nieco bardziej miękkie. Podczas zimna guma nie traci na elastyczności, przylegając pełnym bieżnikiem do opony. Ponadto, śnieg bardzo łatwi schodzi z opon tego typu. Ważna jest także budowa bieżnika zimowego i charakterystyczna duża ilość zygzakowanych nacięć (tak zwanych lameli). Opony te znacznie lepiej radzą sobie na śliskich i mokrych powierzchniach, dlatego tak ważna jest systematyczna wymiana przed okresem zimowym

Letnie opony są przystosowane do wysokiej temperatury i odznaczają się mniejszymi właściwościami elastycznymi. Guma ulega twardnieniu, natomiast podczas mrozu letnia opona staje się twarda jak skała. Zauważamy zatem pogorszenie przyczepności do podłoża i zmniejszenie powierzchni styku opony z podłożem.

czerwone auto jadące po zaśnieżonej drodze

Kiedy wymienić opony?

Okazuje się, że umownie przyjętą granicą związaną z wymianą opon jest 7 stopni Celsjusza. Jeśli na termometrze zauważymy taką wartość, warto pomyśleć o zmianie opon. Co ciekawe, aspekt ten sprawdza się podczas zmian jesienią i wiosną, czyli zarówno z opon zimowych na letnie i z letnich na zimowe. Kierowcy bardzo często zadają sobie pytanie, na jakie opony postawić. Opony całoroczne są wybierane przez osoby, które chcą zaoszczędzić i korzystać przez cały sezon z jednego kompletu. Istotne jest to, że jeśli jeździmy głównie w mieście, taka opcja powinna się sprawdzić. Zimowe opony są lepszym rozwiązaniem tam, gdzie mamy często do czynienia ze złymi nawierzchniami. 

Wpływ pory roku na opony

Pora roku ma wpływ na opony, które powinny zostać dopasowane do danej pogody. Kompromisem jest skorzystanie z opon całorocznych, które są coraz chętniej wybierane przez kierowców. Warto zauważyć, że stosowanie odpowiednich modeli opon do sezonu nie jest w żaden sposób uregulowane prawnie, jednak wpływa na własny komfort i bezpieczeństwo. Opony zimowe są dostosowane do warunków, jakie panują zimą i jesienią, zapewniając wygodną jazdę nawet na pośniegowym błocie czy śniegu. Są one zatem zoptymalizowane pod kątem komfortu jazdy, który dotyczy niskiego poziomu hałasu, czy też amortyzacji. 

samochód stojący na drodze opony zimowe

Najpopularniejsze modele opon zimowych

Jeśli chodzi o najpopularniejsze modele opon zimowych, warto wyróżnić:

  • opony zimowe 13,
  • opony zimowe 14,
  • opony zimowe 15,
  • opony zimowe 16,
  • opony zimowe 17,
  • opony zimowe 18.

Gdzie znajdziemy najlepsze jakościowo opony?

Wszystkie produkty tego typu kupimy w atrakcyjnej cenie na Ceneo.pl. Bez problemu porównamy w tym miejscu oferty wielu sklepów, nie wychodzą z domu i posiłkując się zaufanymi opiniami klientów. To spore ułatwienie dla każdego, kto chce komfortowo i sprawnie wyszukać opony na zimę lub lato, jak i modeli całorocznych. Użytkownik porówna najciekawsze oferty i wybierze taką, która najbardziej będzie odpowiadać jego oczekiwaniom i potrzebom. Wymiana opon to aspekt, o którym powinien pamiętać każdy kierowca. Komfortowa jazda to podstawa, a zadbanie o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego jest równie najważniejsze. Przyjęło się, że opony najlepiej zmienić wtedy, gdy temperatura oscylować będzie w granicach 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe i letnie różnią się między sobą właściwościami i składem gumy – każde z nich są dopasowane do danej pory roku. 

Archiwum: listopad 2021