Czym jest płukanka?

Płukanka do silnika to specjalny środek, którego głównym zadaniem jest usuwanie nagaru, czyli osadu zbierającego się na powierzchni silnika, w pierścieniach tłokowych oraz turbosprężarce. Musisz bowiem wiedzieć, że zabrudzony silnik oraz elementy, które go otaczają, mogą doprowadzić do poważnej awarii i na stałe unieruchomić Twój samochód. Ciekawym rozwiązaniem jest płukanka silnika Engine Flush, która działa kompleksowo dobrze wpływa na ogólny stan systemu napędowego pojazdu.

Dlaczego w silniku pojawiają się osady?

Osadzanie się nagaru w silniku może być spowodowane następującymi czynnikami:

  • brak ekonomicznej jazdy oraz korzystanie z samochodu na krótkich odcinkach – takie praktyki sprawiają, że cząsteczki paliwa nie mogą do końca się spalić i wydobyć na zewnątrz. Osadzają się więc na ściankach silnika;
  • słabej jakości olej silnikowy oraz jego niski poziom w zbiorniku – przegrzany olej ulega degradacji, a jego cząsteczki również pozostają na ściankach silnika, tworząc nagar;
  • przedłużanie okresu pomiędzy wymianą oleju – takie działanie sprzyja nagromadzeniu się zanieczyszczeń.

Czy płukanki są bezpieczne?

Tysiące kierowców oraz specjalistów motoryzacyjnych odpowiada na to pytanie twierdząco. Wszelkiego rodzaje mity o spadkach ciśnienia w cylindrach oraz przenikaniu oleju do komory spalania możesz włożyć między bajki. Płukanki oczyszczają silnik i pomagają usunąć nagromadzony z różnych powodu nagar. Stosowanie tego typu produktu pozwala na przywrócenie fabrycznych osiągów silnika i zabezpiecza go na dalszy okres użytkowania. Musisz bowiem wiedzieć, że im czystsza jednostka, tym więcej mocy, cichsza praca oraz większy komfort jazdy.

Samochód to skomplikowana maszyna, w której jeden element wpływa na drugi. Wyobraź sobie, że masz do czynienia z zegarkiem. Jeśli nawet najmniejsza część przestanie działać, wskazówki staną i nie będą pokazywać prawidłowej godziny. Tak samo jest z autami. Dlatego właśnie tak bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja oraz dbanie o kondycję poszczególnych podzespołów. Na szczęście na rynku znajdziesz wiele gotowych rozwiązań, które to znacznie ułatwiają.

Zadbaj już dzisiaj o stan pojazdu

Jeśli zastanawiasz się, gdzie zaopatrzyć się w procesjonalne i dobrze działające płukanki do silnika, powinieneś zajrzeć do sklepu TEC 2000. Znajdziesz tam wszystkiego, czego może potrzebować Twój silnik do poprawnego działania oraz zapewnienia Ci najwyższych możliwych osiągów. Pamiętaj, że jednostka napędowa jest najważniejszym elementem pojazdu, dlatego istotne jest, byś dbał o nią i zapobiegał osadzaniu się nagaru.  Nie tylko ograniczysz ryzyko wystąpienia poważnych awarii, ale również uchronisz się przed kosztami, które wygenerowałyby naprawy u mechanika.

Archiwum: maj 2022