Przy aucie wiele prac można wykonać samodzielnie. Nie chodzi przy tym jedynie o cykliczną zmianę kół, drobne naprawy układu hamulcowego lub rutynową zmianę filtrów i napędu rozrządu. Czasem nadanie posiadanemu pojazdowi nieco blasku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Polerowanie szyb samochodowych i nałożenie lakieru jest możliwe do wykonania w przydomowym zaciszu. Nie musisz też mieć na wyposażeniu bardzo drogich sprzętów, aby poprawić widoczność. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak samodzielnie wypolerować szyby samochodowe?

Całkiem przyzwoite efekty osiągniesz przy użyciu środków do polerowania szyb samochodowych dostępnych w sklepach z kosmetykami motoryzacyjnymi. Jednym z takich produktów jest dwutlenek ceru, który możesz kupić w formie proszku i wymieszać go z wodą. Przyda ci się też polerka ze zmiennymi obrotami. Nie używaj do tego wiertarki ani szlifierki kątowej, bo możesz narobić więcej szkody niż pożytku. Aby polerowanie szyb samochodowych wyszło ci dobrze, musisz je wykonać w trzech etapach:

  • dokładnie wyczyścić powierzchnię z zabrudzeń i zanieczyszczeń;
  • zabezpieczyć uszczelki, gumowe i plastikowe elementy;
  • nałożyć pastę i rozpocząć właściwą pracę.

Jak wypolerować szybę samochodu w kilku krokach?

Krok 1. – dokładne wyczyszczenie elementu

Nie jest to specjalnie trudne, ale warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jedna z nich mówi, że polerka szyby przypomina nieco odnawianie lakieru samochodowego – jeśli niedokładnie przygotujesz powierzchnię, pogorszysz jej stan podczas naprawy. Malutkie drobinki piasku i innych twardych elementów skutecznie porysują całą naprawianą szklaną powierzchnię. Efekt będzie katastrofalny. Zanim weźmiesz do ręki narzędzia, najpierw bardzo dokładnie i starannie umyj szybę.

Wskazane jest też wyjątkowo dobre odtłuszczenie elementu środkiem na bazie alkoholu, by pozbyć się wszelkich smug. 

Krok 2. – taśmowanie elementów gumowych i plastikowych

Po upewnieniu się, że szyba jest czysta i sucha, możesz zabrać się za kolejny krok. To niezwykle ważne, by nie doprowadzić do przedostania się ceru do plastikowych i gumowych części auta (np. wycieraczek). Gdy już się dostanie pod te elementy, bardzo trudno jest wszystko dokładnie doczyścić. Pasta polerska do szyb w formie sproszkowanego ceru wymieszanego z wodą może być oczywiście stosowana bez dodatkowego oklejenia tych fragmentów auta. Dla własnego zdrowia psychicznego (później będą trudności z doczyszczeniem suchego ceru) lepiej to jednak zrobić.

Krok 3. – polerowanie szyb samochodowych

Gdy pasta jest już przygotowana a krążek filcowy założony na polerkę, warto przystąpić do przeprowadzenia polerowania. Miej w pogotowiu nieco wody w spryskiwaczu, którym będziesz mógł stale zwilżać nałożoną na szybę pastę. Jeśli zastygnie, możesz przepalić szkło. Nie zaleca się przekraczać 600 obr./min podczas renowacji szyb samochodowych, w tym szyby czołowej.

W jaki sposób nakładać pastę polerską do szyb?

Najlepiej jest przeprowadzać polerowanie szyb samochodowych na wytyczonych fragmentach i nie nakładać pasty na całą powierzchnię od razu. Jest to szczególnie ważne, gdy nie masz większego doświadczenia z takimi pracami. Gdy już zakończysz polerowanie, zbierz pozostałości pasty szmatką i oceń postęp prac.

Środki do polerowania szyb a efekty

To prawda, że najlepsze efekty daje wymiana elementu na nowy. Masz wtedy pewność, że na takiej szybie nie ma zupełnie żadnych niedoskonałości. Jednak jak wytłumaczysz potencjalnemu nabywcy, że auto nie było „bite”, a jedynie wymieniałeś szybę, bo była porysowana? Brzmi co najmniej mało wiarygodnie. Poza tym taka operacja jest po prostu nieopłacalna, bo nowa szyba może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Środki do polerowania szyb powinny zaradzić problemowi z drobnymi ryskami.

Kiedy polerowanie szyb samochodowych lepiej powierzyć fachowcom?

Polerowanie szyb samochodowych wykonywane samodzielnie nie zawsze jednak w pełni może cię zadowolić. Oczekiwanie, że szyba będzie jak nowa to zwykła naiwność, bo głębokie rysy i pęknięcia, a szczególnie takie, które są wyczuwalne pod paznokciem, trudno jest usunąć samemu. Oczywiście szyba będzie bardzo czysta i odświeżona i jeśli jej nie przepalisz, to naprawdę się odmieni, jednak nigdy nie zrobisz z niej nowej.

Renowacja porysowanych szyb w warsztacie

Jeśli jednak chcesz wypolerować swoje szyby, ale nie masz narzędzi ani umiejętności, możesz skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu. Z jakimi kosztami musisz się liczyć? Sporo zależy od stopnia zniszczenia szyby oraz jej powierzchni i cennika firmy. W przypadku polerowania szyby przedniej cena nie powinna być wyższa niż 200 złotych. Wymieniać czy polerować? Przelicz to sobie i oceń, czy wymiana będzie opłacalna. Czasem można bowiem wykonać polerkę bez problemu, ale w przypadku, gdy nie wiesz, jak wypolerować szybę samochodu, aby zeszły z niej grube zarysowania, najlepiej odwiedzić warsztat.

Archiwum: październik 2022