Częstym problemem, który występuje w starszych i popularnych modelach aut, jest złe ustawienie pompowtryskiwaczy. Bardzo szybko zauważysz, że coś jest z nimi nie tak, ponieważ niepokojących objawów jest sporo. Koniecznie będziesz musiał odwiedzić mechanika. Ile zatem kosztuje regulacja pompowtryskiwaczy? Na to pytanie (i wiele innych) odpowiadamy w naszym artykule, z którego dowiesz się, dlaczego regulacja tego elementu auta jest tak istotna dla komfortowej jazdy.

Źle ustawione pompowtryski – objawy. Rozpoznaj je szybko!

Jeśli dobrze znasz swoje auto, szybko zauważysz, że coś jest nie tak:

  • twój samochód będzie miał problemy z generowaniem wysokich obrotów;
  • trudno będzie ci odpalić auto, zarówno przy zimnym, jak i rozgrzanym silniku. 
  • może pojawić się także dym, który powinien naprawdę cię zaniepokoić i sprawić, że natychmiast skontaktujesz się z mechanikiem. 

Auto będzie szarpać, przyspieszać i zwalniać w sposób znacznie bardziej gwałtowny i mniej przewidywalny. Dlatego jeśli widzisz tego typu problem, może okazać się, że powodują go właśnie rozregulowane pompowtryskiwacze.

Objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy. Natychmiast wybierz się do mechanika!

Gdy zauważysz problem z pompowtryskiwaczami, natychmiast wybierz się do mechanika. Samochód gaśnie na biegach jałowych? Nie lekceważ takich objawów. Dzięki szybkiej reakcji może okazać się, że konieczna będzie jedynie regulacja pompowtryskiwaczy, a nie wymiana całego układu. W ten sposób będziesz mógł zaoszczędzić na naprawie, która będzie również znacznie szybsza i sprawniejsza. Czasem może być jednak konieczna ich regeneracja. Jeśli uszkodzenia są naprawdę poważne, nie ma sensu ryzykować i lepiej je wymienić. Gdy tego nie zrobisz, możesz ryzykować bezpieczeństwem swoim i innych.

Jak sprawdzić pompowtryski? Tym zajmują się profesjonaliści

Nie powinieneś ani jeździć z uszkodzeniami, ani samodzielnie sprawdzać tak skomplikowanych elementów, jak pompowtryski. Najlepiej pozostawić to profesjonaliście, który po podpięciu pojazdu do komputera powinien zobaczyć wszystkie ewentualne błędy, jakie występują w twoim aucie. Przykładowo, w Audi A4 należy sprawdzić kanały 13 i 18, a także 24. Jednak jeśli nie masz specjalistycznego sprzętu ani odpowiedniej wiedzy, nie diagnozuj samodzielnie pojazdu. Możesz w ten sposób jedynie pogorszyć jego stan i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. 

Odpowiedni serwis to podstawa

Przed regulacją pompowtryskiwaczy musisz zatem udać się do fachowców. Pamiętaj, aby wybierać jedynie sprawdzone serwisy. Najlepiej, aby były one autoryzowane przez producenta twojego samochodu i dysponowały nowoczesnym sprzętem pozwalającym na szybką diagnostykę.

Ustawianie pompowtryskiwaczy. Ile może kosztować?

To, ile będziesz musiał zapłacić za regulację pompowtryskiwaczy, zależy od warsztatu, który podejmie się zadania. Zazwyczaj jednak regulacja będzie kosztowała około 200-300 złotych. Nie jest to szczególnie wysoka kwota, dlatego nie zwlekaj, jeśli z twoim autem dzieje się coś złego. Za samo czyszczenie pompowtrysków zapłacisz prawdopodobnie do 100 zł. Nie zapominaj jednak, że wymiana naprawa może być zdecydowanie droższa. Wiele zależy od tego, jakiej marki jest twój pojazd. Niektóre firmy mają naprawdę drogie części zamienne, co przekłada się na ogólne koszty.

Regulacja pompowtryskiwaczy. Co powinno zostać sprawdzone?

Serwis powinien nie tylko zająć się samą regulacją pompowtryskiwaczy, lecz także sprawdzić je odpowiednim miernikiem. Wszystkie elementy, które mogą być źródłem usterki, powinny zostać sprawdzone na stołach probierczych. Z tego testu powinien zostać spisany odpowiedni protokół. Jeśli twój mechanik wykonuje tych czynności, znajdź inny salon. Tylko taki test pompowtryskiwaczy da ci pewność, że są one bezpieczne w użytkowaniu i że w trakcie podróży twój samochód nie odmówi ci posłuszeństwa. 

W warsztacie warto sprawdzić także inne istotne podzespoły auta, aby uniknąć ewentualnych przykrych niespodzianek. Sama regulacja pompowtryskiwaczy powinna znacznie poprawić komfort jazdy i wyeliminować dotychczasowe problemy z autem. Pamiętaj, aby nie lekceważyć wskazywanych przez nas objawów usterki, ponieważ bezpieczeństwo na drodze i pewność, że wszystko jest w porządku z twoim autem, są bezcenne.

Archiwum: sierpień 2021