Bądź na bieżąco

Czego szukasz?

rejestrowanie samochodu z zagranicy
rejestrowanie samochodu z zagranicy

Przepisy

Rejestrowanie samochodu z zagranicy – jak to zrobić? Poznaj instrukcję krok po kroku

Rejestrowanie samochodu z zagranicy wygląda nieco inaczej niż pojazdu kupionego w Polsce. Zobacz, jak zrobić to w szybki i sprawny sposób. Sprawdź, jak powinien przebiegać proces rejestracji pojazdu i jakie dokumenty są do niego potrzebne.

Zakup samochodu za granicą kusi wiele osób. Drogi są tam lepsze, przez co pojazdy wolniej się zużywają. W dobrych cenach dostępne są też bogatsze wersje aut. Jak jednak wygląda rejestrowanie samochodu z zagranicy? Sprawdź, jak zrobić to krok po kroku. To łatwiejsze, niż ci się wydaje. Proces ten wymaga znajomości konkretnych procedur. Dzięki nim nie stracisz niepotrzebnie czasu.

Rejestracja samochodu z zagranicy – krok po kroku

Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków. Chodzi jednak nie tylko o pieniądze. Ważny jest również czas, który będziesz musiał poświęcić na to, aby twoje nowe auto było dopuszczone do poruszania się po polskich drogach. 

Gdy kupujesz samochód w tym samym kraju, w którym chcesz go wykorzystywać, sprawa jest łatwiejsza. W innym przypadku staje bardziej skomplikowana. Instrukcja rejestracji samochodu z zagranicy krok po kroku pomoże ci w całym procesie. Od czego zacząć? zarejestrowanie samochodu z zagranicy jest możliwe tylko z całym kompletem dokumentów.

Jak zarejestrować auto z zagranicy w urzędzie?

Na samym początku będziesz musiał złożyć dokumenty w urzędzie. Zanim sprawdzisz, jak zarejestrować samochód z zagranicy, znajdź więc odpowiednią do tego celu placówkę. Będzie to jedno z trzech miejsc: 

 • urząd miasta;
 • starostwo powiatowe;
 • urząd dzielnicowy. 

Gdy dowiesz się, gdzie wykonuje się rejestrowanie samochodu z zagranicy, będziesz mógł złożyć dokumenty.

Jakie dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy musisz mieć?

Na pewno zastanawiasz się, jakie dokumenty do rejestracji samochodu z zagranicy będą potrzebne. Na szczęście nie ma ich szczególnie wiele. Do procesu rejestrowania samochodu z zagranicy będą wymagane:

 • umowa zakupu pojazdu, przetłumaczona na język polski;
 • karta pojazdu po polsku;
 • przetłumaczona rejestracja pojazdu;
 • zaświadczenie potwierdzające aktualne badanie techniczne auta;
 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w poprzednim kraju;
 • dowód opłacenia akcyzy;
 • zagraniczne tablice rejestracyjne, jeśli takowe posiadasz.

Akcyza – samochód z zagranicy jest nią obciążony

To, jak zarejestrować samochód z zagranicy, to jedna sprawa. Najpierw będziesz musiał jednak zapłacić akcyzę. Jest to wymagane w ciągu 30 dni od daty zakupu pojazdu. Dokumenty musisz złożyć w ciągu 14 dni. Możesz to zrobić albo elektronicznie, albo w urzędzie. Istnieje także możliwość wysłania druku pocztą. Dopiero wtedy zarejestrowanie samochodu z zagranicy będzie w ogóle możliwe. 

Ile zapłacisz za akcyzę? To zależy. Oto  kryteria jej wyliczania:

 • pojemność silnika >2000 cm³ – 18,6% podstawy opodatkowania;
 • pozostałe pojazdy – 3,2% podstawy opodatkowania.

Akcyza samochodu z zagranicy może być więc dość wysoka. Importując pojazd, po prostu będziesz musiał się z nią liczyć.

Rejestracja pojazdu sprowadzanego z zagranicy – pojazdy hybrydowe a akcyza

Rejestracja pojazdu sprowadzanego z zagranicy, wyposażonego w silnik hybrydowy, może być tańsza. Kupiec może skorzystać z bonifikaty, która daje 50% zniżki. Za silnik do 2 l zapłacisz wtedy 1,55% wartości rynkowej, a taki powyżej – 9,3%. Dlatego, warto zastanowić się, czy zakup tego typu pojazdu nie będzie dobrym rozwiązaniem. W takiej sytuacji nie tylko rejestrowanie samochodu z zagranicy, ale również jego użytkowanie są tańsze. Prąd kosztuje mniej niż ropa czy benzyna!

Jak zarejestrować samochód z zagranicy – przegląd auta

Importowany samochód może mieć gotowe badania techniczne. Jednak to nie musi oznaczać, że nie czeka cię sprawdzenie pojazdu! Z uwagi na różnice w przepisach być może konieczne będą dodatkowe testy. 

Mogą być one wyłącznie uzupełniające, ale nie tylko. Czasem bardziej opłaca się od razu zrobić kompleksowy przegląd. Zapytaj w urzędzie, czy będzie to konieczne, aby nie generować wydatków. Rejestrowanie samochodu z zagranicy wiąże się z dopilnowaniem, by pojazd nie stanowił zagrożenia na polskich drogach.

Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy ma kupiec?

Ile czasu na przerejestrowanie auta z zagranicy przewidują przepisy? Musisz wiedzieć, że czas na rejestrację importowanego pojazdu nie jest nieograniczony. Formalności trzeba dopełnić w ciągu 30 dni od zakupu. 

W praktyce oznacza to, że kupując auto, będziesz musiał przygotować się na więcej obowiązków w danym miesiącu. Rejestrowanie samochodu z zagranicy może zaś okazać się nieco czasochłonne.

Ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy?

Na możliwość poruszania się swoim nowym samochodem będziesz musiał trochę poczekać. Urząd wyda ci wszystkie potrzebne dokumenty w ciągu 10-14 dni. To, ile trwa rejestracja samochodu z zagranicy, zależy jednak od konkretnego okresu w roku. 

Z tego powodu, jeśli potrzebujesz pojazdu na co dzień, najpierw zarejestruj swój nowy samochód, a dopiero wtedy sprzedaj ten, którego używałeś do tej pory. Może być to bardziej obciążające, jeśli chodzi o finanse. Z drugiej strony, nie każdemu pasują dojazdy do pracy komunikacją miejską przez dwa tygodnie.

Rejestracja pojazdu sprowadzonego z zagranicy – kiedy odebrać dokumenty?

Nie musisz obawiać się, że przegapisz moment, w którym dokumenty pojawią się w urzędzie. Dostaniesz powiadomienie e-mail bądź SMS o tym, że rejestrowanie samochodu z zagranicy zostało zakończone. Gdy będziesz wypełniał dokumenty, pamiętaj, aby podać swój adres zamieszkania, a nie zameldowania. Dzięki temu dotrze do ciebie korespondencja.

Ile wynoszą opłaty za sprowadzony samochód – koszty rejestracji

Na pewno zastanawiasz się, ile wynoszą opłaty za sprowadzony samochód, pomijając samą akcyzę. W tym przypadku koszty będą zależeć między innymi od twoich osobistych potrzeb. Rejestrowanie samochodu z zagranicy to między innymi opłaty za:

 • zwyczajne tablice rejestracyjne – 80 zł;
 • indywidualne tablice rejestracyjne, nieobowiązkowe – 1000 zł;
 • dowód rejestracyjny – 54 zł;
 • kartę pojazdu – 75 zł;
 • pozwolenie czasowe – 13,50 zł;
 • nalepkę kontrolną – 18,50 zł;
 • nalepkę legalizacyjną – 12,50 zł
 • opłatę ewidencyjną – 2,50 zł.

Sama rejestracja nie powinna więc przekroczyć 230 zł. Nie jest to duży koszt, jednak może okazać się, że będziesz musiał zapłacić wcześniej np. za przetłumaczenie umowy kupna-sprzedaży na język polski. Sprawdź zawczasu, czy jest taka potrzeba – na tłumaczenie dokumentów również przyjdzie ci czekać kilka dni.

Kupując auto z zagranicy, uważaj na oszustów!

Gdy sprowadzasz samochód z zagranicy i nie znasz dobrze języka, ryzykujesz, że trafisz na oszusta. Dlatego zawsze kupuj taki pojazd tylko przy współpracy z kimś, kto nie tylko dobrze zna się na autach, ale także wie, jak poprawnie je sprowadzać. Taka osoba sprawdzi, czy masz wszystkie dokumenty potrzebne do rejestracji. Lepiej zapłacić trochę profesjonaliście niż kupować pojazd w ciemno.

Zwróć szczególną uwagę na przebieg pojazdu

Rejestrowanie samochodu z zagranicy oznacza również inne problemy. Jednym z nich jest ryzyko tak zwanego przekręcenia licznika. Wówczas wskazuje on mniejszy przebieg, niż jest w rzeczywistości.  Auta, które jeżdżą po terenie Polski, mają regularnie sprawdzane liczniki. Informacja o tym, ile samochód przejechał, znajduje się w ogólnodostępnym systemie. Nie musi to jednak dotyczyć pojazdów sprowadzanych spoza kraju. 

Zawsze wybieraj te auta, których przebieg jest adekwatny do wieku. Nie nabieraj się na stwierdzenia, że pojazd po prostu stał w garażu bądź właściciel jeździł nim bardzo mało. Po prostu nie kupuj takich pojazdów.

Rejestrowanie samochodu z zagranicy nie jest trudne

Jak widzisz, zarejestrowanie pojazdu z zagranicy nie jest wcale aż tak skomplikowane. Jeszcze przed jego zakupem będziesz musiał sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne. Jeśli już kupiłeś pojazd, musisz upewnić się, że masz wszystkie wymagane papiery. 

Osoby pracujące w urzędach będą w stanie odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania, jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości. Nie wahaj się. Jeśli twoje wymarzone auto nie znajduje się obecnie w Polsce, po prostu je kup i sprowadź! Dobry pojazd jest wart odrobiny wysiłku, który będziesz musiał mu poświęcić.

Pasję do motoryzacji zaszczepili mu ojciec i dziadek. Od najmłodszych lat przyglądał się ich pracy w przydomowym warsztacie samochodowym. Kultywuje tradycje rodzinne i zajmuje się naprawą i renowacją starych, klasycznych pojazdów. W wolnych chwilach majsterkuje i pomaga znajomym w wyborze najlepszego auta.

Komentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź także

Wiadomości

Małopolskie Ujazd. Dzisiaj w godzinach porannych doszło do wypadku busa dla osób niepełnosprawnych. Pojazd zderzył się z ciągnikiem. Sześć osób zostało rannych, natomiast jedna...

Wiadomości

A2. Wypadek busa z migrantami na wielkopolskim odcinku autostrady. Reporter RMF FM Mateusz Chłystun podaje, że łącznie ucierpiało 16 osób.

Wiadomości

Rajd Hiszpanii. Thierry Neuville wraz z pilotem Martijnem Wydaeghem byli najszybsi na katalońskich trasach. Za kierowcą Hyundaia uplasowali się Elfyn Evans i Dani Sordo....

Wiadomości

Warszawa. Już jutro zostanie uruchomiona pierwsza linia cmentarna. Autobusy C40 będą kursowały na trasie z Metra Młociny do Cmentarza Północnego.

Samochody

Nieważne czy kolizja czy nieuważny sąsiad na parkingu. Tak samo codzienne użytkowanie, chociaż w mniej widoczny sposób, uszkadza powłokę lakierniczą każdego samochodu. Dlatego niezależnie...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Wiadomości

Wypadek na autostradzie A4. W miejscowości Czarna Sędziszowska dzisiaj o godz. 4.10 doszło do zderzenia samochodu osobowego z cysterną. Jedna osoba została ranna. Obecnie...

Zobacz także

Przepisy

Mandat za brak tablicy rejestracyjnej może ci grozić, jeśli wyjedziesz takim autem na ulicę. Jest on bardzo prawdopodobny, dlatego że taka sytuacja uniemożliwia identyfikację...

Wiadomości

Nową Dacię Duster 4x4 już w przyszłym miesiącu będzie można nabyć u naszych południowych sąsiadów. Samochód ma bogate wyposażenie oraz dwulitrową jednostkę napędową o...

Samochody

Usuwanie różnego rodzaju naklejek z szyb czy karoserii samochodu to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli aut. Czynność ta może wydawać się prosta,...

Wiadomości

Wypadek w Bydgoszczy. Dzisiaj (tj. 12 października) przed godziną 9.00 samochód osobowy marki peugeot wjechał w zadaszenie podziemnego przejścia dla pieszych. W zdarzeniu nikt...

Przepisy

Mandat za brak gaśnicy możesz dostać, jeśli twój pojazd zostanie skontrolowany przez policję. Jak wysoka będzie kara? Sprawdź, czego możesz się obawiać w takiej...

Wiadomości

Grand Prix Turcji. Valtteri Bottas był najlepszy we wczorajszym wyścigu rozegranym na torze Istanbul Park. Podium uzupełnił duet Red Bulla. Drugi był Max Verstappen...

Samochody

Polacy, na wzór mieszkańców zachodniej części Europy, coraz bardziej doceniają możliwość użytkowania pojazdu zamiast jego posiadania. Jest to dużo wygodniejsze i nierzadko wiąże się...

Samochody

Samochody z USA są bardzo często sprowadzane do Polski. Wyraźnie pokazują to statystyki, w których to Stany Zjednoczone stanowią jeden z większych rynków importu....