Będziesz Miał Wydatki, Bolid Młodzieży Wiejskiej, Bardzo Mały Wóz – pomysłów na rozwinięcie skrótu BMW (Bayerische Motoren Werke) nie brakuje. Co ciekawe, nadal powstają następne. Niektórzy wprost szydzą sobie z tej marki, argumentując, że takie pojazdy wybierają tylko amatorzy szybkiej jazdy bokiem i głośników basowych za tylną kanapą. Inni doceniają komfort jazdy, silniki BMW i precyzję kierowania. 

Czy da się pogodzić zdanie obu tych grup? Spróbujmy wyjść poza stereotypy i przedstawić kilka kultowych i godnych polecenia silników spotykanych w pojazdach tej marki. W tym tekście poznasz oznaczenia silników BMW, co pomoże ci wybrać idealny samochód również dla siebie.

Oznaczenia silników BMW – jak należy je czytać?

silniki bmw - oznaczenia

W popularnym na polskich drogach modelu, a mianowicie BMW E46 323i występuje 6-cylindrowy silnik benzynowy. Jaką ma pojemność? Czyżby 2.3 l? Otóż nie, bo rzeczywista pojemność tej jednostki to 2494 cm³, więc 2.5 l. I nie chodzi tylko o ten model.

Dlatego, zanim przejdziemy do przedstawienia najlepszych silników BMW, warto wyjaśnić metodologię nazewnictwa poszczególnych konstrukcji. A ta nie jest skomplikowana, poza kilkoma wyjątkami.

Poszczególne silniki BMW oznaczane są cyframi i literami. Każdy kod rozpoczyna się literą – M, N lub S. W dalszej kolejności jest miejsce na określenie przedziału liczby cylindrów. W przypadku BMW wygląda to następująco:  

  • 4-cylindrowe jednostki – liczby 40-47;
  • 6-cylindrowe jednostki – liczby od 50 wzwyż;
  • 8-cylindrowe silniki – od 60;
  • 12-cylindrowe konstrukcje – od 70 wzwyż.

Wspomniane powyżej wyjątki to kilka silników benzynowych, np. N13 pojemność 1.6 l i 4 cylindry, dwulitrowa konstrukcja z turbo i 4 cylindry oraz N26, który jest odmianą jednostki N20 i również ma 4 cylindry.

Na tym jednak nie koniec, bo silniki BMW mają jeszcze kilka innych oznaczeń. Po ciągu znaków, np. N20, występuje jeszcze litera oznaczająca rodzaj paliwa (B – benzyna, D – diesel), potem liczba oznaczająca pojemność (20 – silnik o pojemności 2 l) oraz kod konstrukcji, np. TU.

Silniki BMW E46 – najlepsze spotykane jednostki

Nie da się ukryć, że obecnie BMW serii 3 w odmianie E46 produkowana od 1998 roku do 2005, jest jednym z najpopularniejszych modeli w Polsce. Dodatkowo, o BMW e46 opinie są raczej pozytywne. W gamie silnikowej można wyróżnić 13 jednostek benzynowych i 5 zasilanych olejem napędowym.

W zasadzie wszystkie mieszczą się w przedziale pojemności między 1.6 l a 3.2 l. Jednym z najczęściej polecanych jest silnik M52B28 o pojemności 2.8 l, 6 cylindrach w układzie rzędowym i mocy 193 KM. Nie jest to jednak wszystko, co w tej wersji warte jest uwagi.

Tutaj trzeba oddać należny szacunek jednostce 2.2 litra. To silnik M54B22 wyposażony w 6 cylindrów i generujący 170 KM.

Poza okresową awarią cewek i delikatnym poborem oleju są to w mniemaniu użytkowników jedne z trwalszych jednostek sześciocylindrowych, które świetnie sprawdzają się w codziennej eksploatacji. Osiągi nie są może aż tak porywające, jak w większych odmianach, bo samochód jednak nie należy do najlżejszych (ponad 1400 kg).

W tym zestawieniu znajdzie się też miejsce dla diesla, a jest nim oczywiście M57D30. To trzylitrowa jednostka, która swego czasu zdobyła nagrodę najlepszego silnika roku.

Obecnie jest jednym z tych modeli, które służą nie tylko do sprawnego przemieszczania się, ale też tuningu. Silniki BMW E46 nie pozostawiają specjalnego wyboru w jednostkach wysokoprężnych, a silnik BMW 3.0 diesel jest szczególnie trwały.

BMW E60 – silniki, na które warto spojrzeć

silniki bmw - e60

Do zestawu kolejnych aut, które są chętnie wybierane przez Polaków, trzeba dodać BMW z silnikiem E60 z serii 5. Produkcja rozpoczęła się w 2003 roku i trwała do 2010 roku. Do dyspozycji jest 9 odmiennych konstrukcji benzynowych (niektóre w różnych wariantach mocy, np. N52B25) i 3 konstrukcje wysokoprężne o litrażu od 2 do 3 l.

Jeśli chodzi o BMW E60, najmniej awaryjny silnik to z pewnością benzynowy model N53B30, czyli sześciocylindrowa i trzylitrowa jednostka z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Wyeliminowano w nim trudności z głowicą, które były obecne w jednostkach N52.

W kategorii diesle nie ma większego zaskoczenia – tutaj nadal króluje trzylitrowa M57D30 o mocy 218 KM. Trzeba przyznać, że mimo sporej masy własnej samochodu (ponad 1500 kg), spalanie w granicach 9 litrów to akceptowalny wynik. Poza tym te silniki BMW zaliczają się do klasy najtrwalszych.

BMW X1 – silniki świetnego crossovera

Jeśli mowa o BMW, nie sposób ominąć segmentu pojazdów użytkowych, w jakie wpisuje się X1. To połączenie sporego komfortu i akceptowalnej zwinności w mieście (bryła podobna do X3, płyta podłogowa z serii 3). A jakie silniki BMW X1 są godne polecenia?

Więcej jest w ofercie tego segmentu silników diesla niż benzynowych. Nie znaczy to, że wszystkie są godne polecenia. Najlepszym według kierowców okazuje się silnik N47D20. To w zdecydowanej większości opinii konstrukcja bardzo przyjemna w eksploatacji, o przyzwoitych osiągach i umiarkowanym zapotrzebowaniu na paliwo.

Trzeba jednak pamiętać, że w tych motorach napęd rozrządu umieszczony został po stronie skrzyni biegów i jest realizowany łańcuchem. Dlatego kluczowe jest regularne serwisowanie auta i stosowanie bardzo dobrej jakości oleju.

W gamie benzyniaków BMW 1 bardzo dobre opinie zbiera jednostka N20B20 o mocy 218 lub 245 KM. Przy takich gabarytach pojazdu (do 1575 kg) spalanie na poziomie 9 litrów nie jest tragedią.

Według użytkowników konstrukcja ta jest bardzo odporna i niezawodna, a przy tym charakteryzuje się bardzo dobrą kulturą pracy. Wadą może być fakt, że układ wtrysków jest dosyć wrażliwy, a przy okazji drogi w wymianie. Poza tym nie ma zbytnio na co narzekać.

Inne najchętniej wybierane jednostki napędowe w BMW

silniki bmw - inne najchętniej wybierane jednostki napędowe

Na początku warto wspomnieć o konstrukcji 4-cylindrowej, która montowana była w BMW serii 3, czyli M42B18. Ten silnik BMW o mocy 140 KM i 16 zaworach charakteryzuje się bardzo dobrą żywotnością i kultura pracy (oczywiście jak na 4 cylindry).

Nie jest wielkim fanem zestrojenia z LPG, jednak na benzynie działa bez większego zarzutu. Oczywiście warto uwzględnić również jego młodszego brata, czyli M44B19, o tej samej mocy.

Dobrze wiedzieć, jaki silnik BWM jest jeszcze warty zaufania. Na pewno jest to już nieco większa konstrukcja często wykorzystywana w motosporcie. Mowa o jednostce M62b44 o mocy 286 KM.

W przekonaniu wielu kierowców to świetnie brzmiący, bardzo dobrze współpracujący z LPG motor, który może jeździć setki tysięcy kilometrów. Ponieważ nie jest to nowy model, przy zakupie należy dokonać gruntownego serwisu.

Silniki BMW – o czym pamiętać?

silniki bmw - o czym pamiętać

Silniki BMW nie zawsze muszą wiązać się z wielkimi kosztami. Bardzo dobrze serwisowany egzemplarz odpłaca się bezawaryjnością przez wiele lat. Trzeba jednak uważać na fakt, że wiele popularnych modeli, czyli E46, E60, E90, a szczególnie poczciwe E36, może nosić na sobie ślady zdesperowanych amatorów prędkości.

Nie można odmówić motorom od BMW niezawodności i wysokiej kultury pracy, chociaż zdarzały się też wpadki. Jaki więc silnik wybierzesz? Być może któryś z powyżej opisywanych?

Archiwum: maj 2021