Są osoby, które nie jeżdżą samochodem nie dlatego, że troszczą się o środowisko albo wolą inne środki transportu. Paraliżuje je strach i lęk przed poruszaniem się autem.

Lęk przed prowadzeniem samochodu dotyka tych, którzy są po pierwszych jazdach i zaliczyli już egzamin na prawo jazdy. Są też osoby, które odczuwają strach przed jazdą samochodem, ponieważ doświadczyły traumatycznych przeżyć. Czy strach ten da się pokonać?

Lęk przed jazdą samochodem. Czy można po przezwyciężyć?

Obawa przed jazdą samochodem to inaczej amaksofobia. Jest to chorobliwy strach przed prowadzeniem auta. Fobia dotyka w tym samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Osoby te zmagają się ze strachem, który paraliżuje ich fizycznie. Dzieje się to nawet w chwili, gdy pomyślą o prowadzeniu pojazdu.

Najczęstszą przyczyną lęku przed jazdą samochodem jest trauma po wypadku. Słuchanie opowieści o wypadku kogoś bliskiego, a także oglądanie zdjęć i nagrań pochodzących z wypadku samochodowego także może wywoływać lęk.

Strach przed jazdą samochodem – co jeszcze może na niego wpływać?

U niektórych osób fobię może wywołać widok wielu samochodów, np. w korkach. Jest to zaburzenie, które można leczyć dzięki terapii poznawczo-behawioralnej, która bezpośrednio wpływa na objawy pacjenta.

Jeśli często podczas wsiadania za kierownicę towarzyszy ci stres, nie oznacza to od razu amaksofobii. Jest to naturalny lęk, który można kontrolować.

Jak przełamać lęk przed jazdą samochodem?

Nawet nadmierny stres przed jazdą samochodem można pokonać. Wymaga to jednak praktyki i ćwiczeń. Przyzwyczajenie pomaga oswoić się z pojazdem i kontrolować stres, dzięki czemu zwykłe czynności związane z prowadzeniem auta przestaną być uciążliwe. Oto nasze porady:

  • wzbudź w sobie chęć jazdy autem;
  • często wsiadaj do samochodu, by się z nim oswoić;
  • jeśli masz obawy, podróżuj z kimś u boku, kto pomoże ci poradzić sobie ze strachem.

Chęć jazdy samochodem nie może być udawana, nikt zmuszać drugiej osoby do poruszania się autem. Aby pozbyć się lęku, należy przy każdej możliwej okazji wsiadać do samochodu. Tylko przyzwyczajenie pozwoli ci czuć się swobodnie w aucie.

Jeżeli boisz się, że strach przed jazdą samochodem będzie zbyt duży, poproś kogoś bliskiego, aby jeździł razem z tobą. Dzięki czemu podczas stresującej sytuacji druga osoba zaradzi, co zrobić.

Co robić gdy obawa przed jazdą samochodem nie ustaje?

Jak pokonać strach przed jazdą samochodem, jeśli nie przemija? Gdy lęk związany z jazdą samochodem mimo wielu prób i niezliczonych godzin spędzonych za kierownicą nie ustaje, należy udać się do lekarza, który rozpocznie odpowiednią terapię.

Taki tok leczenia z pewnością pomoże przezwyciężyć lęk i odnaleźć źródło strachu. Nie warto ignorować strachu oraz jego objawów. Te ostatnie to zwykle ataki paniki, drżenia, zimne poty oraz paraliżujące myśli.

Jak pokonać lęk przed jazdą samochodem – testy

Taki strach jest niebezpieczny nie tylko dla osoby, która kieruje pojazdem, lecz również dla innych uczestników ruchu drogowego. Gdy stres przed jazdą samochodem nie ustępuje, możesz wykonać testy sprawdzające zdolności psychofizyczne do prowadzenia pojazdu.

Jeżeli wynik testu wykaże, że zdolności są zachowane, stres będzie możliwy do pokonania. To tylko kwestia czasu i przyzwyczajenia. Nie trzeba robić wszystkiego od razu.

Strach przed jazdą samochodem po wypadku

Najczęściej przyczyną panicznego strachu przed prowadzeniem pojazdu jest uraz powypadkowy. Taka niechęć może potrwać niedługi czas. Jak pozbyć się lęku przed prowadzeniem auta po wypadku?

W pokonywaniu strachu pomoże ostrożna jazda. Nie należy rezygnować z wsiadania do auta, ponieważ później powrót do jazdy będzie jeszcze trudniejszy. Pomóc może ktoś bliski, który zawsze będzie obok. Jeżeli lęk jest zbyt mocny, warto udać się na terapię, która pomoże uporać się z problemem.

Profesjonalna pomoc sposobem na strach przed jazdą samochodem

Profesjonalna pomoc terapeuty może przygotować i uodpornić na różne życiowe niepowodzenia. Terapia będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

  • cierpią na silną fobię;
  • nie radzą sobie ze strachem przed jazdą po wypadku;
  • po prostu boją się jeździć samochodem.

Stres przed jazdą samochodem – korzystaj z doświadczeń innych

Możesz także wymieniać się przemyśleniami z ludźmi, którzy również odczuwają strach przed jazdą samochodem. Forum dyskusyjne doda ci otuchy, bo zyskasz świadomość, że nie jesteś sam z problemem. Na pewno przeczytasz wpisy tych, którym obawy udało się przezwyciężyć i ty też sobie poradzisz!

Aby pokonać naturalny stres potrzeba czasu, zwłaszcza gdy nie jeździsz zbyt często. Jeżeli strach jest tak silny, że przeradza się w fobię, pomóc może odpowiedni lekarz oraz terapia, która pozwoli ci wrócić do normalnego funkcjonowania. Strach przed jazdą samochodem na pewno uda ci się pokonać!

Archiwum: czerwiec 2021