Niepoprawne ustawienie ksenonów może mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego w trakcie przeglądu auta zwraca się na to szczególną uwagę. Jak sprawić, by reflektory działały poprawnie i czy możesz zrobić to samodzielnie w domu? Ile ta czynność kosztuje u profesjonalisty? Ustawianie świateł ma olbrzymi wpływ na wygodę i bezpieczeństwo jazdy, dlatego zwróć na to uwagę, gdy kupujesz używany samochód. Lepiej to sprawdzić, zanim wyjedziesz na drogę!

Ustawienie świateł drogowych – statystyki w Polsce

Ustawienie świateł drogowych w polskich samochodach nie jest czymś, czym warto się chwalić. Wiele pojazdów ma reflektory zamontowane w zły sposób. Co dziesiąty pojazd znajdujący się na polskich drogach wymaga natychmiastowej ich wymiany. Zaledwie jeden na kilkanaście ma poprawne ustawienie świateł. Takie dane, oparte na prowadzonych przez policję statystykach, przekazuje Instytut Transportu Samochodowego. Dlatego jest naprawdę możliwe, że twój pojazd wymaga szybkiej interwencji. Nie czekaj z tym!

Ustawianie ksenonów – czemu to jest ważne?

Poprawne ustawianie świateł w aucie jest niezmiernie ważne, bo to one oświetlają drogę i sprawiają, że poruszanie się po zmroku jest w ogóle możliwe. Na dodatek zapewniają bezpieczeństwo kierowcy, ponieważ zwiększają widoczność pojazdu. Jednocześnie, muszą być tak ustawione, aby nie oślepiać innych uczestników ruchu, co akurat może być ekstremalnie niebezpieczne. Z tego powodu ustawianie świateł to niezwykle istotna czynność.

Samodzielne ustawienie świateł w samochodzie – czy można to zrobić?

Jeśli zauważysz, że światła nie są ustawione równomiernie i np. jedno wymaga podwyższenia lub obniżenia, możesz o to zadbać samodzielnie. Co prawda takie ustawianie świateł nie będzie najdokładniejsze, ale na pewno poprawi twój komfort jazdy. Gdy więc zauważysz, że z jednej strony masz lepszą widoczność, zatrzymaj pojazd i po prostu samodzielnie wykonaj poprawki. 

Mimo tego, dla swojego bezpieczeństwa, jak najszybciej wybierz się do warsztatu samochodowego. Na dłuższą metę samodzielne ustawianie świateł w samochodzie, bez użycia specjalistycznych mierników, może być naprawdę trudne.

Ustawianie świateł na ścianie – zrób to!

Jedną z metod na dokładniejsze, ale dalej samodzielne rozwiązanie tego problemu jest ustawianie świateł na ścianie. Jak tego dokonać? Podjedź autem jak najbliżej ściany, a następnie włącz reflektory. Wykorzystując taśmę, oznacz środek poświaty na ścianie. Ok. 5 cm w dół od tych punktów zaznacz linię, korzystając z poziomicy. Gdy cofniesz samochód o 5 m, jego światła powinny pokrywać się z tym, co zostało zaznaczone. Jeśli tak nie jest, ustawianie świateł trzeba wykonać od nowa.

Ile kosztuje ustawienie świateł na stacji diagnostycznej?

Gdy ustawienie świateł nie jest poprawne, samochód może zostać niedopuszczony do dalszej jazdy. Z tego powodu, nim wybierzesz się na stację diagnostyczną, najlepiej odwiedź mechanika. Sprawdzi on sprawność pojazdu i w razie czego wymieni niezbędne elementy. 

Może się jednak okazać, że twój specjalista czegoś nie zauważy i światła nie będą działały w pełni poprawnie. Na szczęście istnieje możliwość wymiany części elementów na miejscu. Ile kosztuje ustawienie świateł na stacji diagnostycznej? Zapłacisz za to ok. 20 zł wraz z wymianą żarówki.

Ile kosztuje ustawienie świateł u mechanika?

Ustawienie świateł u mechanika może być tańsze niż na stacji diagnostycznej. Zależy to jednak od samego warsztatu. Ile kosztuje ustawienie świateł? Zwykle to koszt maksymalnie 10-15 zł, ale wielu mechaników zrobi to za darmo przy okazji wykonywania innych czynności przy samochodzie. Dlatego naprawdę warto o to zapytać!

Ustawianie świateł w samochodzie – cena żarówki

Ustawienie świateł nie będzie oczywiście możliwe, jeśli nie działa ci cały reflektor. Wymiana żarówki to koszt ok. 20-30 zł, jednak może się wahać zależnie od modelu, mocy czy skomplikowania budowy reflektora. Zwykle w jednej lampie można znaleźć kilka żarówek. To, że jedna się wypaliła, nie oznacza, że nie możesz poruszać się po drodze. 

Problem pojawia się, gdy do wymiany jest cała lampa. Wtedy koszt może wzrosnąć nawet do kilkuset złotych. Musisz wziąć pod uwagę, że jeśli masz kiepsko działające reflektory, to być może będzie cię to trochę kosztować.

Nie ufaj w pełni stacji diagnostycznej

Większość pojazdów właściwie każdego roku musi przechodzić badanie techniczne. Koszt takowego to 99 zł, w związku z czym nie może ono zajmować zbyt wiele czasu. Osoby, które przeprowadzają testy, mają kilka chwil, aby przejrzeć cały samochód. Mimo tego, że powinny wykonać swoje zadanie jak najdokładniej, to niektóre szczegóły mogą przeoczyć. 

Często w takich sytuacjach ignoruje się np. ustawianie świateł, które przynajmniej teoretycznie jest mniej istotne. Jednak w praktyce sprawne działanie reflektorów ma olbrzymie znaczenie. Możesz więc poprosić, aby diagności zwrócili na to uwagę. Alternatywnie, mimo przeglądu, poproś swojego mechanika o dodatkową kontrolę tej kwestii.

Ustawienia świateł – dbaj o nie na co dzień!

Światła samochodu powinny być dla ciebie czymś szczególnie istotnym. Dbaj o nie regularnie. Przede wszystkim sprawdzaj ich stan. Pojazdy, które mają więcej niż 10 lat, często wymagają wymiany reflektorów. Ponadto, czasem te mogą po prostu się rozszczelnić, przez co do wnętrza zacznie wpływać woda.

Gdy wymieniasz reflektory, stawiaj na te nowe. Nawet, jeśli nie masz czasu na dokładne umycie pojazdu, to przed wyruszeniem w drogę przetrzyj światła. W ten sposób polepszysz sobie widoczność na drodze. Podobnie jak poprawne ustawianie świateł, ma to duże znaczenie.

Ustawienie świateł – stawiaj na te dobre

Nie oszczędzaj na światłach. Jeśli już je wymieniasz, postaw na modele najlepszej jakości. Nie bój się zapłacić mechanikowi za ich kontrolę czy specjalistyczne ustawienie. To może być sprawa bezpieczeństwa twojego i innych, dlatego nie warto w tym przypadku oszczędzać. Zamontuj w aucie światła dzienne, jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony fabrycznie.

Ustawianie świateł jest niezbędne w wielu polskich pojazdach. Doprowadza do wypadków, gdy druga osoba nie zauważy auta bądź zauważy je zbyt późno. Lepsza widoczność na drodze pozwoli ci na szybszą reakcję, gdy np. na jezdnię wyskoczy zwierzę. Dlatego nie lekceważ tej kwestii.

Archiwum: październik 2021