Immobilizer to system zabezpieczający w samochodzie, który uniemożliwia uruchomienie jednostki napędowej. Dzieje się tak w przypadku użycia nieodpowiedniego kluczyka lub zamiany jednego z elementów układu. Zepsuty immobilizer blokuje układ i uniemożliwia start silnika nawet oryginalnym kluczem.

Oczywiście, nie zawsze psuje się w nim to samo. W uszkodzonym immobilizerze objawy to jednak zazwyczaj problemy ze startem silnika. Jak rozwiązać problem?

Objawy uszkodzonego immobilizera – jak rozpoznać, co się zepsuło?

W przypadku awarii tego systemu najczęściej psują się:

  •  transponder;
  • centralka sterująca. 

Jak zorientować się, co zostało uszkodzone? Praktyka pokazuje, że za unieruchomienie pojazdu odpowiada uszkodzony immobilizer w kluczyku. Znajduje się w nim wspomniany wcześniej transponder. To drobna pastylka, w której zapisany jest kod umożliwiający uruchomienie jednostki napędowej.

Uszkodzony immobilizer – objawy awarii

Kiedy zbliżysz immobilizer do centralki lub umieścisz kluczyk w stacyjce, sprawdzany jest numer, który zapisano w kluczyku. Jeżeli numer jest zakodowany w procesorze, będziesz mógł uruchomić zapłon i odpalić silnik.

A co dzieje się przy uszkodzonym immobilizerze? Objawy to utrudniony lub niemożliwy start silnika. Jednostka gaśnie po sekundzie lub dwóch, a kontrolka od immobilizera miga. Czasami auta w ogóle nie daje się uruchomić.

Awaria immobilizera – objawy uszkodzonej centralki

Jak mieć pewność, że wina leży po stronie kluczyka? Najprościej sprawdzisz to zapasowym kluczykiem. Jeśli przy jego pomocy auto normalnie się uruchamia, oznacza to, że trzeba wymienić transponder w starym kluczyku.

A co wtedy, gdy immobilizer nie działa bez względu na to, jakiego klucza używasz? Wtedy prawdopodobnie czekają cię bardziej kosztowna naprawa i większe komplikacje. Uszkodzenie centralki zwykle wiąże się z koniecznością jej wymiany. A ta wymaga już naprawdę sporo zachodu i pieniędzy.

Zepsuty immobilizer – co zrobić w przypadku usterki?

Objawy uszkodzonego immobilizera są ci już znane, lecz nie zmienia to faktu, że zostałeś z unieruchomionym autem. Co masz wtedy zrobić?

Najpierw poszukaj zapasowego kluczyka. Jeśli masz go przy sobie (zazwyczaj jednak jest gdzieś w domu), włóż go do stacyjki i spróbuj uruchomić auto. Przy zepsutym immobilizerze objawy główne to najczęściej właśnie uszkodzony transponder. Jeśli uda ci się skutecznie użyć zapasowego kluczyka, to jesteś w domu. 

Uszkodzony immobilizer w kluczyku zapasowym – co wtedy?

A co robić, jeśli auto nie reaguje też na drugi kluczyk? Przykro to mówić, ale masz większy problem. W zasadzie nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym warsztacie. Niestety, w przypadku nowocześniejszego pojazdu pomóc może tylko ASO. Dlaczego wszystko jest aż tak skomplikowane?

Za zepsuty immobilizer winę ponosi najczęściej centralka lub inny element systemu antykradzieżowego. Gdy zaś nie możesz uruchomić pojazdu, to jak masz nim pojechać do warsztatu? Będziesz musiał znaleźć lawetę, która dostarczy samochód pod wskazany adres.

Uszkodzony immobilizer a konieczność naprawy

Jeśli wina nie leży po stronie transpondera, samochodu nie będziesz mógł w żaden sposób uruchomić. Uszkodzony immobilizer objawami może doprowadzić cię do irytacji, bo kompletnie nie zareaguje na przekręcanie kluczyka. Konieczna będzie naprawa. Fachowiec po zdiagnozowaniu usterki pozbędzie się wadliwej części i wprowadzi konieczne nowe elementy.

W przypadku zmiany części systemu antykradzieżowego nie obejdzie się bez kodowania kluczyków. Koszt całej operacji może przekroczyć 1000 złotych. Jeśli korzystasz z usług ASO, to niech cię nie zdziwi rachunek nawet na kilka tysięcy złotych.

Gdzie naprawiać zepsuty immobilizer w samochodzie?

Czy możesz podjąć się naprawy i uniknąć tak dużych wydatków? To praktycznie niemożliwe, bo konieczne będzie też kodowanie nowego kluczyka. Tylko wtedy procesor będzie mógł udzielić dostępu do silnika.

Nowy transponder nie ma zapisanego żadnego kodu, więc musisz go nadać zgodnie z tym, który został zapisany w jednostce sterującej. Trzeba wówczas dysponować oprogramowaniem do edycji zawartości komputera. Bez tego nowy kluczyk będzie dawał objawy uszkodzonego immobilizera.

Wybierz zaufanego fachowca

Konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Dobrze zastanów się, kogo wybierzesz do tej naprawy. Mechanik po uzyskaniu dostępu do komputera może zaprogramować dowolną liczbę kluczy. A to skutkuje w najgorszym wypadku uzyskaniem dostępu do twojego auta przez osoby trzecie. Wybierz więc zaufanego specjalistę, jeśli nie będziesz korzystać z ASO.

Jak widzisz, sytuacja jest poważna, gdy w samochodzie zostanie uszkodzony immobilizer. Objawy są niemożliwe do zbagatelizowania, bo nie będziesz mógł wówczas jeździć autem. Sprawdź, czy masz gdzieś zapasowy kluczyk i spróbuj odpalić silnik. Jeśli to nie pomoże, będziesz zmuszony odwiedzić warsztat i zaprogramować system od nowa.

Archiwum: czerwiec 2021