To, jak wymienić baterie w kluczyku, zależy od jego modelu. Warto wiedzieć, że żadna bateria nie rozładowuje się bez ostrzeżenia. Kiedy zbliża się koniec jej żywotności, z pewnością zauważysz, że pilot działa gorzej niż zawsze. Już wtedy powinieneś wiedzieć, że wymiana baterii w kluczyku prawdopodobnie będzie niezbędna.

Gdy to zbagatelizujesz, będziesz musiał liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Nieraz konieczne okazuje się przeprowadzenie ponownej inicjalizacji lub kodowania. Jak wymienić baterie w kluczyku samodzielnie, a kiedy oddać to zadanie w ręce specjalisty? Sprawdź!

Jak wymienić baterie w kluczyku samodzielnie?

Producenci samochodów prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej skomplikowanych kluczyków. Niektóre z nich mają naprawdę zaawansowane funkcje.

Wszystkie jednak łączy jedna cecha – co jakiś czas wymagają wymiany baterii. W kluczyku bez niej możesz zapomnieć o zdalnym zamknięciu, otwarciu czy zlokalizowaniu swojego pojazdu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby możliwie szybko usunąć tę usterkę.

Jak wymienić baterie w kluczyku krok po kroku? 

Nie da się z góry określić, jak wymienić baterie w kluczyku krok po kroku. Każdy pilot samochodowy ma inną budowę, dlatego poszczególne etapy wymiany również będą się różniły. W większości przypadków wystarczy wyłącznie podważyć jeden z elementów obudowy, a sam pilot rozpadnie się na części.

Jeśli jednak sprawia ci to trudność, unikaj działania na siłę. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi samego auta, w której znajdziesz odpowiednie informacje na ten temat. Czego jeszcze nie warto robić podczas wymiany baterii w kluczyku do auta?

Wymiana baterii w kluczyku samochodowym – czego nie robić?

Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić baterie w kluczyku, aby niczego nie zniszczyć, musisz unikać robienia podstawowego błędu. Jest nim trzymanie samego ogniwa niczym monety, w dwóch palcach.

Jest to naturalny chwyt, jeśli jednak tak zrobisz, wymiana baterii w kluczyku nie będzie zbyt efektywna. Dlaczego? Taki chwyt sprawia, że żywotność baterii drastycznie maleje. W efekcie wymiana baterii w kluczyku w zasadzie nie przyniesie poprawy. 

Wymiana baterii w kluczyku do auta – reinicjalizacja

Niemalże każda wymiana baterii w kluczyku powinna wiązać się z późniejszym procesem reinicjalizacji. Praktyka mówi jednak, że nie we wszystkich przypadkach będzie to konieczne. Dlaczego?

Część pilotów zbudowana jest w taki sposób, że nawet po wyjęciu ogniwa na kilka minut, nie odmówią one posłuszeństwa. Jeśli jednak dojdzie do utraty określonych funkcji, musisz podjąć konkretne kroki, aby wymiana baterii w kluczyku przebiegła poprawnie.

  1. Umieść kluczyk w stacyjce.
  2. Ustaw go w pozycji zapłonu.
  3. Wciśnij na pilocie przycisk zamykania samochodu oraz przytrzymaj go przez kilka chwil.
  4. Wyłącz zapłon i wyciągnij kluczyk ze stacyjki.

Wiesz już, jak wymienić baterie w kluczyku. To jednak nie koniec wszystkich procesów, które musisz przeprowadzić!

Wymiana baterii w kluczyku a kodowanie – jak to wygląda?

Sama wymiana baterii w kluczyku samochodowym to nie wszystko – jest jeszcze kodowanie. Dotyczy to sytuacji, kiedy poprzedni pilot uległ zniszczeniu lub po prostu chcesz dorobić kolejny.

W takim przypadku kodowanie, zwane też adaptacją, jest niezbędne. Jest ono stosunkowo proste, jednak wymaga wykorzystania odpowiedniego sprzętu. 

Jak wymienić baterie w kluczyku z późniejszym kodowaniem?

  1. Odłącz od pilota element z nadajnikiem bezprzewodowym oraz podłącz do pojazdu tester diagnostyczny.
  2. Umieść kluczyk w stacyjce i włącz zapłon.
  3. Wykorzystując tester diagnostyczny, zaprogramuj pilot bezprzewodowy.
  4. Przeprowadź rozpoznanie sygnału oraz kodowanie kluczyka.
  5. Potwierdź wszystkie dane w testerze diagnostycznym.

Ile kosztuje wymiana baterii w kluczyku samochodowym? Wszystko zależne jest od tego, jaka bateria została zamontowana w twoim pilocie. Ceny zaczynają się od około 30 złotych, dlatego koszt nie jest duży, gdy samodzielnie przeprowadzisz ten proces.

Wymiana baterii w kluczyku nie jest skomplikowana, choć zależy to też od danego modelu. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie, zgłoś się do elektryka samochodowego. Również niektóre punkty zegarmistrzowskie oferują tego rodzaju usługi.

Archiwum: listopad 2021