Łożysko koła to podstawowa część zawieszenia w niemalże każdym samochodzie. Potencjalnie element ten powinien znieść przebieg rzędu nawet 1 miliona kilometrów. Prawda jest jednak taka, że, podobnie jak inne części, tak i ta ulega uszkodzeniom. Wadliwe produkty, przekroczone warunki użytkowania czy nieostrożna jazda to jedynie kilka powodów, dla których konieczna jest wymiana łożyska. Odwlekanie tego działania może skutkować poważnymi problemami z zawieszeniem. Jak wymienić łożysko i nie korzystać z pomocy specjalisty? Sprawdź!

Wymiana łożyska w kole – co jaki czas powinna się odbywać?

Zanim uzyskasz odpowiedź na pytanie, jak wymienić łożysko, należy wspomnieć o tym, co ile przejechanych kilometrów będzie to konieczne. Każdy producent deklaruje długą żywotność swoich produktów, jednak realia są zupełnie inne. Właśnie dlatego wymiana łożyska powinna odbywać się co 100 000 do 150 000 przebytych kilometrów. 

Oczywiście, element ten może ulec przedwczesnemu zniszczeniu. Powodem tego są najczęściej czynniki zewnętrzne, takie jak warunki jazdy. Z tego powodu warto wiedzieć, jak wymienić łożysko, aby zapobiec dalszym zniszczeniom w aucie.

Wymiana łożyska w aucie – jakie objawy mówią o jego zniszczeniu?

Wymiana łożyska powinna być przeprowadzana systematycznie, chyba że pojawią się oznaki wyraźnego zniszczenia elementu. Jakie? Przede wszystkim narastający odgłos szurania w trakcie jazdy. Aby sprawdzić, z którego koła pochodzi, warto wybrać się na jazdę testową, najlepiej z uważnym pasażerem. Pamiętaj, aby testować samochód pod wieloma obciążeniami. Udaj się zarówno na kręte drogi, zwykłą jezdnię, jak i szutrową ścieżkę.

Jest jeszcze jeden sposób, który pozwala sprawdzić, czy wymiana łożyska jest konieczna. Wymaga on jednak posiadania podnośnika. Po uniesieniu samochodu energicznie zakręć kołem. Jeśli usłyszysz określony dźwięk, będziesz już wiedział, że element nie jest w pełni sprawny.

Wiesz już, że część ta jest nadmiernie zużyta. Jak wymienić łożysko? Sprawdź!

Jak samodzielnie wymienić łożysko?

Wymiana łożyska powinna być przeprowadzana parami względem osi. Na tym jednak nie koniec! W trakcie wymiany łożyska w samochodzie konieczne jest także skontrolowanie stanu technicznego tarcz hamulcowych oraz zwrotnic. 

W większości wypadków demontaż tego elementu odbywa się z pomocą tak zwanej metody niszczącej. Z kolei montaż nowej części wykonywany jest poprzez wprasowanie jej w zwrotnicę za pomocą pierścienia, który opiera się o zewnętrzną bieżnię łożyska. Należy robić to bardzo uważnie, gdyż wszelkie odkształcenia, które pojawią się na powierzchni, powodowane są przyłożeniem wciskającej siły do nieodpowiedniego pierścienia. W związku z tym, niezwykle ważne jest zadbanie o pierścień uszczelniający. Jego zniszczenie będzie skutkowało ryzykiem pojawienia się wilgoci w całym układzie, a wymiana łożyska na nic się nie zda. 

Konieczne jest także bardzo dokładne oczyszczenie gniazda w zwrotnicy, jeszcze przed samym umieszczeniem nowego łożyska. Zadbaj o brak nawet najmniejszych luzów. W przeciwnym razie będzie postępować szybka degradacja łożyska oraz gniazda. A teraz sprawdź, jak wymienić łożysko!

Jak wymienić łożysko krok po kroku?

Jak wymienić łożysko w samochodzie? Podstawowe etapy tego działania wyglądają następująco:

  1. Demontaż koła wraz ze zużytym łożyskiem.
  2. Usunięcie jarzma, zacisków, a także tarczy hamulcowej.
  3. Odkręcenie nakrętki zlokalizowanej w centralnej półosi.
  4. Pozbycie się zniszczonego łożyska, które zawarte jest w zwrotnicy.
  5. Zamontowanie nowego elementu.
  6. Wkręcenie nakrętki centralnej półosi.
  7. Ponowne założenie jarzma, tarczy hamulcowej oraz zacisków.

Dzięki tej instrukcji odpowiedź na pytanie, jak samodzielnie wymienić łożysko, nie będzie ci obca!

Wymiana łożyska a czujnik prędkości koła

Wiesz już, jak wymienić łożysko krok po kroku. Musisz pamiętać jeszcze o jednej istotnej kwestii. Jeśli w twoim aucie zamontowany został czujnik prędkości koła, wymiana łożyska może doprowadzić do jego zniszczenia. Aby tego uniknąć, warto zdemontować urządzenie jeszcze przed rozpoczęciem pracy. 

Innym problemem może być skorodowane mocowanie czujnika na zwrotnicy. Jeśli występuje w twoim samochodzie, będziesz zmuszony wymienić sprzęt na nowy. To generuje dodatkowe koszty, zależne od modelu czujnika.

Wymiana łożyska u mechanika – ile to kosztuje?

Dowiedziałeś się, jak wymienić łożysko. Na pewno rozumiesz, że nie jest to łatwa czynność. Wymaga sporo umiejętności, a jej niepoprawne wykonanie poskutkuje bardzo szybką koniecznością ponownej wymiany elementu. Rozwiązaniem tego problemu może być wizyta u mechanika, gdzie wymiana łożyska zostanie przeprowadzona profesjonalnie. Ile kosztuje taka usługa? Wymiana łożyska u mechanika to wydatek rzędu 60 zł za sztukę. Musisz jednak wiedzieć, że w skrajnych przypadkach koszt usługi może sięgnąć nawet 500 złotych.
Nie ma co się oszukiwać – wymiana łożyska to dość kosztowna czynność. Nie jest to jednak powód, aby odwlekać jej wykonanie. Zużyte łożysko może doprowadzić do poważniejszych awarii, które przysporzą ci znacznie większych wydatków. Wiesz, jak wymienić łożysko bez pomocy specjalisty. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, pozostaw mu tę czynność, aby mieć pewność, że została wykonana poprawnie.

Archiwum: listopad 2021