Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak wymienić osłonę przegubu. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że część ta jest niezwykle istotnym elementem całego układu osi napędowej.

W przypadku, gdy odmówi posłuszeństwa, zmiana kąta pracy półosi wraz z równomiernym zapewnieniem przekazywania napędu będzie niemożliwa. Wymiana osłony przegubu bez demontażu określonych elementów po prostu się nie uda. 

W związku z tym, jeśli nie masz pojęcia o mechanice, pozostaw to zadanie specjaliście. Jedynie wymiana osłony przegubu zewnętrznego w aucie jest możliwa bez pomocy specjalisty. Zlokalizowanie wewnętrznej części jest bardzo trudne, a co za tym idzie, wymaga sporej wiedzy mechanicznej. Przekonaj się, jak wymienić osłonę przegubu!

Wymiana osłony przegubu – dlaczego musi być wykonywana regularnie?

Wymiana osłony przegubu to wbrew pozorom naprawdę istotna czynność. Element ten jest niezwykle wrażliwy na korozję, dlatego wymaga odpowiedniej ochrony. Konstrukcyjnie jest zamknięty w specjalnej gumowej osłonie pełnej smaru.

Jeśli ulegnie zniszczeniu, do środka dostaną się rozmaite zanieczyszczenia. To z kolei doprowadzi do niezwykle kosztownych awarii. Jeśli zastanawiasz się, jak wymienić osłonę przegubu, czytaj dalej.

Jak samodzielnie wymienić osłonę przegubu?

Ocena, jak wymienić osłonę przegubu i kiedy to zrobić, nie jest łatwa w przeprowadzeniu. Przede wszystkim należy systematycznie kontrolować stan tego elementu, aby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Wymiana osłony przegubu to czynność, która nie obejdzie się bez demontażu półosi z samochodu. W związku z tym niezbędne będzie podjęcie określonych kroków. Jakich? Sprawdź sam, jak wymienić osłonę przegubu!

Jak wymienić osłonę przegubu krok po kroku?

Oto instrukcja, jak wymienić osłonę przegubu krok po kroku. Pilnuj się jej, a proces ten przebiegnie bez zakłóceń.

 1. Poluzuj kluczem nasadowym śrubę w środku koła.
 2. Skręć maksymalnie koła w tę stronę, z której wymieniasz element.
 3. Unieś auto oraz zdejmij koło.
 4. Odkręć śrubę z początku oraz pchaj tę z przegubem w taki sposób, aby ten się wysunął.
 5. Wyciągnij przegub z piasty.
 6. Ponownie wkręć śrubę z pierwszego kroku.
 7. Ściągnij przegub ze zniszczoną osłoną.
 8. Wyczyść półoś oraz przegub odpowiednim środkiem.
 9. Załóż małą opaskę zaciskową oraz osłonę na półoś.
 10. Posmaruj przegub produktem, który otrzymałeś wraz z osłoną.
 11. Załóż podkładkę oraz tulejkę na półoś.
 12. Pozostały smar wciśnij w osłonę zamontowaną na półoś.
 13. Załóż większą opaskę zaciskową na osłonę.
 14. Zamontuj przegub na półoś.
 15. Nasuń gumową osłonę na przegub i zaciśnij na nim obejmy.
 16. Złóż pozostałe elementy, a wymiana osłony przegubu dobiegnie końca.

Jaka jest cena wymiany osłony przegubu?

Jeśli postanowisz samodzielnie wymienić osłonę przegubu, będziesz w stanie zaoszczędzić nieco pieniędzy na robociźnie. Sam element to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Pamiętaj jednak, że takie produkty nie spełnią za dobrze swojego zadania. W przypadku wymiany osłony przegubu cena za element powinna wynosić przynajmniej 40-50 zł, co przekłada się na jego lepszą jakość. 

Jak wygląda koszt wymiany osłony przegubu u mechanika? Jak sam już wiesz, proces ten jest dość wymagający. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się przeprowadzić go u specjalisty.

Koszt takiej usługi w warsztacie zaczyna się od 50 zł. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcyjnie samochodów może sięgnąć nawet 150 zł.

Wymiana osłony przegubu to jedna z wielu czynności konserwacyjnych. Prawda jest jednak taka, że to o zamianie filtrów czy płynów pamięta najwięcej osób. Z kolei zadbanie o osłonę przegubu jest równie ważne. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, a twój samochód posłuży ci jeszcze wiele lat.

Archiwum: listopad 2021