Bez większej trudności znajdziesz w swojej okolicy warsztat, który zajmuje się wymianą szyb samochodowych. Nie zawsze praca fachowca musi trwać bardzo długo i wiązać się z dużymi kosztami. Czasem jednak przyjdzie ci za wymianę zapłacić naprawdę sporo. Od czego to zależy? Jak wymienić szybę samodzielnie? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule, który powinien być dla ciebie tak przejrzysty, jak szyba w aucie! 

Wymiana szyby przedniej – cena usługi. Czy wymiana opłaca się bardziej od naprawy szyb samochodowych?

wymiana szyby przedniej cena

Jeśli szyba czołowa w twoim aucie nadaje się tylko do wymiany, nie pozostaje ci nic innego, jak tylko zdecydować się na taką usługę. W zależności od warsztatu, który oferuje usługę i wielkości elementu przyjdzie ci zapłacić maksymalnie 200 zł. Wymiana wymaga kupna nowej szyby albo szyby używanej w dobrym stanie. Ile kosztuje wymiana szyby przedniej? Koszt rozpoczyna się w przedziale 150-200 zł, w zależności od marki i modelu pojazdu. Co interesujące, czasem montaż nowej szyby jest bardziej opłacalny od naprawy. Naprawa jednego fragmentu szyby przedniej to 100-120 zł. Jeśli uszkodzenia są poważne, lepiej będzie kupić nową.

Ile kosztuje wymiana szyby w samochodzie? Szyba boczna

ile kosztuje wymiana szyby w samochodzie

Tutaj koszty są niższe, bo same gabaryty elementu nie wymagają takiego nakładu pracy. Wymiana szyb w samochodzie umieszczonych z boku zazwyczaj nie przekracza 150 zł za sztukę. Oczywiście, sporo zależy od rodzaju pojazdu. Cena podana przez nas to koszt dla auta osobowego. Kwota, jaką zapłacisz, zależy od dodatkowych właściwości szyby i segmentu pojazdu. Cena rośnie, jeśli twoje auto jest większe. Podobnie jest z montażem tylnego przeszklenia w pojazdach osobowych, bo przecież ciężarowe auta takiego elementu nie mają.

Ile kosztuje wymiana szyby tylnej w pojeździe? Czy jakość ma znaczenie?

ile kosztuje wymiana szyby tylnej

W tym przypadku koszt jest zazwyczaj nieco niższy od kwoty za szybę przednią. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że szyby tylne różnią się gabarytami. Dlatego zapewne inaczej zostanie potraktowany właściciel auta kombi z małą szybą, a inne koszty poniesie posiadacz hatchbacka, który zazwyczaj w aucie ma bardzo obszerną szybę. Wymiana szyb samochodowych tylnych to wydatek rzędu 100–160 zł.

Ile kosztuje szyba do samochodu?

ile kosztuje szyba do samochodu

Bardzo dużo zależy od tego, w jakim aucie chcesz dokonać wymiany. W starszych typach pojazdów bez dodatkowych sensorów i czujników wmontowanych w szybę cena szyby nie powinna przekroczyć 200-300 zł. Często mowa o nowych egzemplarzach w formie zamienników. Inaczej jest w momencie, gdy szyba ma czujniki zmierzchu i deszczu, a także wbudowaną antenę radiową, ogrzewanie czy wyświetlacz HUD. Wtedy nowy model może wynieść cię nawet kilka tysięcy złotych.

Gdzie wymienić szybę w samochodzie? Jak uniknąć problemów?

gdzie wymienić szybę w samochodzie

Odpowiedź jest bardzo prosta – w renomowanym warsztacie. Trudniejsze może okazać się jego znalezienie. Problemem w wymianie szyby jest to, by wyciąć ją bez naruszania kokpitu i nałożyć klej w sposób uniemożliwiający zaciekanie wody. Podczas wykonywania kolejnych etapów pracy przy montażu jest spore ryzyko, że coś się uszkodzi. Wymiana szyb samochodowych z pozoru jest prosta, ale wymaga też używania sprawnych narzędzi i doświadczenia w takiej pracy.

Jak przebiega wymiana szyb samochodowych?

jak przebiega wymiana szyb samochodowych

W większości przypadków do pracy nad uszkodzoną szybą potrzeba dwóch osób. Na początku trzeba zabezpieczyć elementy, które mogą się zniszczyć, czyli:

  • kierownicę;
  • fotele;
  • kokpit.

Co robić w kolejnych etapach? Należy:

  • zdemontować osłony słupków bocznych, ramiona wycieraczek, osłonę na podszybiu i uszczelkę wokół szyby;
  • przy pomocy napinacza do drutu przebić się przez stary klej i przeprowadzić element na drugą stronę. W ruchach posuwisto-zwrotnych dwie osoby wycinają stary klej drutem służącym do tego;
  • na koniec zdjąć szybę przy pomocy uchwytów z przyssawkami.

Zdjęta szyba i co dalej? Jak wygląda jej montaż?

montaż szyby samochodowej

Oczywiście, zdjęcie szyby to tylko połowa sukcesu. Wymiana szyb samochodowych wiąże się też z montażem nowego elementu w odpowiedni sposób. W tym celu trzeba dokładnie usunąć stary klej z powierzchni karoserii i zaznaczyć miejsce położenia szyby. Kolejny krok to zagruntowanie powierzchni i nałożenie kleju. Nie należy go spłaszczać ani przerywać jego ciągłości. Po nałożeniu odpowiedniej warstwy przychodzi czas na osadzenie szyby.

Gdy szyba jest już na swoim miejscu

Kluczowe jest to, by na siłę nie dociskać nowego elementu. Szyba ma sporą powierzchnię i pod wpływem nacisku może pęknąć. Dlatego fachowcy, którzy wiedzą, jak przebiega wymiana szyb samochodowych, używają siły w minimalnym stopniu. Jak zabezpieczyć szybę przed przesuwaniem, zanim klej wyschnie? Trzeba przykleić taśmę do klejenia szyb na przeszklenie i karoserię. To dobry sposób, by uchronić szybę przed przemieszczaniem. Taśmę można zerwać zazwyczaj po 24 godzinach.

Wymiana szyb samochodowych nie musi być oczywiście przeprowadzana w warsztacie. Na rynku znajdziesz zestawy do wycinania i montażu szyb. Jeśli jednak nie masz większego doświadczenia w mechanice, wyczucia w dłoniach ani umiejętności nakładania kleju, lepiej się za to nie bierz. Poza tym, sam zestaw będzie droższy od usługi wykonanej w warsztacie.

Archiwum: lipiec 2021