Jednym z najpoważniejszych, a zarazem i najbardziej niebezpiecznych wykroczeń kierowców jest wyprzedzanie na pasach dla pieszych. Dlaczego jest tak niebezpieczne i jakich konsekwencji od drogówki mogą spodziewać się osoby, które łamią ten przepis drogowy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Wyprzedzanie na pasach dla pieszych – czy jest niebezpieczne?

Według luźnych statystyk, aż jedna trzecia śmiertelnych wypadków ma miejsce na przejściu dla pieszych, czyli tam, gdzie przechodnie powinni się czuć najbezpieczniej. Do potrącenia pieszych najczęściej dochodzi właśnie z winy kierowców – wymuszanie pierwszeństwa, przekraczanie prędkości czy wyprzedzanie na pasach dla pieszych przyczyniają się do poważnych wypadków, w których każdego roku wiele osób ginie lub zostaje rannych.

Zachowywanie szczególnej ostrożności w miejscach, gdzie można spotkać pieszych oraz stosowanie się do zasad przepisów drogowych to jedyne sposoby, aby przyczynić się do bezpieczeństwa na drodze i nie narażać się na spore wydatki związane z zapłatą mandatu. Prawo o ruchu drogowym wyraźnie mówi o tym w artykule 26.3.

Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych – jaki mandat za wyprzedzanie?

Jak wysoko karane jest wyprzedzanie na pasach dla pieszych? Jeszcze do niedawna kierowcom za złamanie tego przepisu groził mandat w wysokości 200 zł oraz 10 punktów karnych. Jednak od 1 stycznia 2022 w życie wszedł nowy taryfikator mandatów, według którego za wyprzedzanie na pasach zapłacisz o wiele więcej, bo aż 1500 zł. Jest to minimalna grzywna według nowych wytycznych, co oznacza, że w niektórych sytuacjach kierowca rażąco łamiący prawo może spodziewać się nawet większych opłat. To ogromna zmiana w porównaniu do 2021 r., która na celu ma zapewnienie jeszcze większego bezpieczeństwa pieszym.

W pobliżu przejść dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli na drodze znajdują się co najmniej dwa pasy drogowe. Dlaczego? Ponieważ nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę, że wyprzedanie nie tylko wiąże się ze zmianą pasa ruchu. Dochodzi do tego również wtedy, jeżeli przejeżdżasz z większą prędkością obok pojazdów jadących w tym samym kierunku. Nawet jeżeli to oni nieznacznie zwolnią, a twoja prędkość pozostanie taka sama, w dalszym ciągu możesz dopuścić się wyprzedzania na pasach.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych a wymijanie – jaka jest różnica według Kodeksu drogowego?

Chociaż manewr wyprzedzania jest bardzo niebezpieczny i surowo karany, jeszcze groźniejszym występkiem jest omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Dlaczego stwarza to jeszcze większe zagrożenie? Wystarczy tylko pomyśleć sobie, że auto, które zatrzymało się bezpośrednio przed przejściem, musiało mieć ku temu jakiś powód. Prawdopodobnie zrobiło to, aby przepuścić pieszego, który stara się szybko przejść na drugą stronę ulicy, w ogóle nie spodziewając się, że tuż obok może znajdować się pędzące auto.

Do roku 2021 za wymijanie pojazdu jadącego tym samym kierunkiem groził mandat aż 500 zł, obecnie kierowcy będą za to ukarani mandatem w wysokości 1500 zł. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Gdy zauważysz, że inny samochód zatrzymał się przed przejściem, powinieneś zwolnić i zatrzymać się obok niego. W ten sposób unikniesz mandatu i nie stworzysz zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim – kiedy wolno wyprzedzać?

Czy to oznacza, że w każdej sytuacji wyprzedzanie na pasach i bezpośrednio przed nimi to niebezpieczny manewr, który jest kategorycznie zabroniony? Niekoniecznie. Warto pamiętać, że nie istnieje żaden zakaz zabraniający wyprzedzania na rondach, niezależnie od tego, czy znajduje się na nich sygnalizacja świetlna. Kolejnym wyjątkiem jest sytuacja, gdy ruch jest kierowany przez uprawnioną osobę. Przepisy dopuszczają wyprzedzanie innego pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się na rowerze na skrzyżowaniu, na którym znajduje się sygnalizacja pokazującą zielone światło. Wtedy skrzyżowanie traktuje się tak, jakby go tam nie było.

Kiedy przepuścić pieszego?

Zbliżając się do przejścia, być może zadajesz sobie pytanie, czy zawsze należy przepuścić pieszego? Warto tutaj zapoznać się z najnowszą ustawą, która weszła w życie 25 lutego 2021 roku i ma na celu zwiększenie ochrony uczestników ruchu. Według niej to pieszy wchodzący na ulicę ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Kierującemu nie tylko nie wolno wyprzedzać na przejściu, ale musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu lub dopiero będzie na nie wchodził. Piesi również mają swoje obowiązki. W trakcie wchodzenia na jezdnię muszą zachować szczególną ostrożność, między innymi nie mogą korzystać z telefonów komórkowych. Zabrania się im też wchodzić bezpośrednio przed jadący pojazd.

Archiwum: marzec 2022