Na działkach czy w sąsiedztwie domów jednorodzinnych nie zawsze można wybudować tradycyjny murowany garaż. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad postawieniem drewnianej wiaty garażowej. Sprawdź, jakie zalety ma taka konstrukcja.

Samodzielny montaż w jeden dzień

Drewniane wiaty garażowe konstrukcją przypominają pergole tarasowe. Są bardzo proste w budowie, gdyż składają się jedynie z kilku słupów podpierających oraz symbolicznego zadaszenia w postaci drabinki. Całość konstrukcji tworzy szereg belek drewnianych o różnym przekroju.

Standardowo wiata drewniana na garaż nie ma zakrytego dachu. Można więc zastanawiać się, jaki jest cel stawiania takiej budowli, skoro nie chroni samochodu przed słońcem czy deszczem. Otóż jest to typowo ogrodowy element małej architektury, którego powierzchnię można obsadzić pnączem lub przykryć gęstą siatką czy innym materiałem.

Niewątpliwą zaletą, którą odznacza się drewniana wiata garażowa jest możliwość jej samodzielnego zamontowania w ciągu jednego dnia. Nie jest do tego potrzebna specjalistyczna wiedza. Wystarczą jedynie podstawowe narzędzia i sąsiad lub przyjaciel do pomocy.

Zakupiony produkt już w dzień po dostawie może stać na działce. Konstrukcja z surowego drewna sosnowego jest zabezpieczona impregnacją ciśnieniową, dlatego nie wymaga dodatkowego malowania.

drewniana wiata garażowa

Oszczędność materiałów

Wiaty garażowe są wykonane z minimalnej ilości materiału. Z jednej strony wpływa to na ich cenę, bo im prostsza budowla, tym mniej trzeba na nią wydać pieniędzy. Z drugiej strony wykorzystanie niewielkiej ilości drewna konstrukcyjnego sprzyja naturze.

Jeszcze oszczędniejsze są wiaty przyścienne, które nie mają kilku podpierających belek i są mocowane kotwami bezpośrednio do muru. Oszczędność drewna jest dowodem na ekologiczny charakter tego rozwiązania.

Przejawia się on też w innej formie. Otóż wiata garażowa, wyeksploatowana czy uszkodzona, może zostać rozebrana i zutylizowana jako w pełni naturalny materiał. Rozłoży się w kompostowniku czy zakopana na grządce. Można ją też po prostu spalić.

wiata przyścienna

Styl przyjazdy naturze i otoczeniu

Drewniane wiaty garażowe doskonale wkomponowują się w naturalne otoczenie. Dlatego mogą stanowić dopełnienie otoczenia domu jednorodzinnego lub być elementem architektury na działce.

Naturalne drewno konstrukcji zintegruje się z altaną, ławkami i donicami, pergolami oraz innymi elementami aranżacji ogrodu. Dodatkowym plusem jest możliwość obsadzenia konstrukcji roślinami pnącymi, które pokryją ją zielonym dywanem. Dzięki temu wiata jeszcze bardziej wtopi się w zielony krajobraz ogrodowy.

Sprawdź ofertę drewnianych wiat samochodowych: https://www.woodandplay.pl/Wiaty-Garazowe-c35

Ochrona i maskowanie auta

Wiata drewniana na garaż doskonale sprawdzi się zarówno jako ochrona samochodu przed działaniem czynników środowiskowych, jak i sposób na zamaskowanie pojazdu.

Ta druga funkcja przydaje się na działkach rekreacyjnych, na których auto zaburza naturalną harmonię i piękno przyrody. Ustawione pod wiatą okrytą pnączem, pozostanie niewidoczne, a użytkownicy terenu zielonego będą mogli cieszyć się niezakłóconym pięknem.

Jednocześnie parkowanie samochodu pod wiatą – chociażby zakrytą zielenią – zabezpiecza karoserię i wnętrze pojazdu przed nadmiernym nagrzaniem przez słońce. W efekcie lakier nie niszczy się tak szybko, a wnętrze pojazdu pozostaje przyjemnie chłodne i komfortowe.

Wiaty garażowe nie tylko do domu i na działkę

Wiaty garażowe produkowane przez firmę Wood&Play cechują się wysoką trwałością, estetyką wykonania i funkcjonalnością. Są też uniwersalne, gdyż poza działkami i ogrodami mogą być ustawiane w miejscach publicznych. Z pewnością takie estetyczne zadaszenie zachęci klientów sklepu do zatrzymania się na drobne zakupy.

Takie rozwiązanie docenią też goście restauracji, którzy po zjedzonym obiedzie nie będą musieli wsiadać do nagrzanego auta. Wiata drewniana na garaż sprawdzi się także w wielu innych miejscach, w których parkują samochody klientów, gości czy turystów.

Artykuł promocyjny

Archiwum: marzec 2023