Parowanie szyb w samochodzie to duży problem dla wielu kierowców. Niestety, zwykle całkowite wyeliminowanie go jest niemożliwe. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na to, aby skutecznie go zminimalizować. Gdy je zastosujesz, będziesz mógł poruszać się po drodze znacznie bezpieczniej. Czy zaparowane szyby w aucie są wynikiem jakichś problemów technicznych? Jakie modele samochodów wypadają pod tym względem najlepiej? Na te pytania oczywiście odpowiemy. Poznaj najbardziej skuteczny sposób na zaparowane szyby w aucie, który zadziała w ciągu kilkunastu sekund!

Dlaczego parują szyby w samochodzie? Powodów może być wiele

Zaparowane szyby w aucie to zwykle problem w okresie jesienno-zimowym. Wzrasta wilgotność powietrza, a różnica temperatur pomiędzy wnętrzem pojazdu a jego otoczeniem jest duża. Para wodna będzie wtedy osadzać się na szybach. Przyczyną tworzenia się pary w trakcie jazdy może być zaś niedrożna lub niepoprawne skonstruowana wentylacja. Dlatego jeśli zauważysz, że szyby w twoim aucie bardzo często parują, warto sprawdzić, czy wszystkie elementy pojazdu działają w pełni poprawnie.

Parujące szyby w samochodzie. Co mogło się zepsuć?

Jeśli podejrzewasz, że zaparowane szyby w aucie są wynikiem niesprawnego systemu, możesz sprawdzić jeden z trzech elementów:

  •  filtr kabinowy;
  • nagrzewnicę;
  • uszczelki zabezpieczające drzwi.

Najpierw zwróć uwagę na filtr kabinowy. Być może dawno go nie wymieniałeś? Jeśli tak, mógł po prostu przestać poprawnie działać. Jeśli jest zapchany i brudny, nie będzie zapewniał odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Gdy okaże się, że to właśnie on powoduje problem, wymień go na nowy. Awaria może wystąpić także w nagrzewnicy. Czasem działa ona zbyt słabo i nie radzi sobie z parą wodną lub jest nieszczelna. Koniecznie sprawdź także, czy z uszczelkami zabezpieczającymi drzwi wszystko jest w porządku. 

Zaparowane szyby w aucie. Jaki nawiew będzie najlepszy?

Zwykle najprostszym sposobem na poradzenie sobie z zaparowanymi szybami w aucie będzie ustawienie odpowiedniego nawiewu. Ciepłe powietrze szybko sprawi, że zaparowane szyby będą suche. Oczywiście, zadziała również zimny nawiew, jednak na efekt będziesz musiał trochę poczekać. Jaki tryb powinieneś ustawić? Wybierz taki, który będzie oddziaływał bezpośrednio na szyby. Najlepiej, jeśli będzie obejmował szybę przednią i szyby boczne. To skuteczny sposób, który pomoże ci pozbyć się pary na szybach bez konieczności ich dotykania, więc ich nie pobrudzisz ani przypadkiem nie porysujesz. 

Parowanie szyb w samochodzie z klimatyzacją. Używaj jej także zimą!

Jeśli masz klimatyzację, nie rezygnuj z niej zimą. To właśnie ona znacznie szybciej, niż zwykły nawiew poradzi sobie z zaparowanymi szybami. Ponadto, w trakcie jej pracy do kabiny wpuszczane jest tylko osuszone powietrze. Dzięki temu nawet gdy zacznie padać deszcz i wilgotność powietrza znacznie się zwiększy, nie będziesz musiał martwić się parującymi szybami. Ominą twoje auto też inne awarie, które może powodować wysoka wilgotność. Jeśli właśnie planujesz zakup samochodu, zwróć uwagę, aby miał na wyposażeniu tzw. klimę. W ten sposób zwiększysz swój komfort jazdy przez cały rok.

Preparat na parowanie szyb w samochodzie

Nawiew bez wątpienia pomoże ci szybko odparować szyby. Jednak co zrobić, jeśli nie chcesz tracić nawet tych kilkunastu sekund? Możesz zabezpieczyć swoje szyby specjalnym preparatem, który sprawi, że para wodna nie będzie się na nich osadzać. To co prawda dodatkowy wydatek, ale nie ulega wątpliwości, że jeśli wybierzesz polecany przez innych kierowców produkt, pozbędziesz się problemu na dłużej! Najpierw spróbuj jednak rozwiązać problem w inny sposób, np. wymień filtr kabinowy. Zbyt wysoka wilgotność nie wpływa dobrze na stan samochodu. Postaraj się walczyć więc z przyczyną problemu.

Parujące szyby w samochodzie. Domowe sposoby też bywają skuteczne

Jesteś na wyjeździe i pojawił się problem z zaparowanymi szybami w aucie? Możesz rozwiązać problem domowymi sposobami. Pamiętaj jednak, że to powinna być ostateczność. Aby zadbać o stan swojego pojazdu, zawsze sięgaj w pierwszej kolejności po profesjonalne preparaty. Gdy jednak nie masz ich pod ręką, możesz wykorzystać inne metody. Wykorzystaj np. delikatną bawełnianą szmatkę i sól:

  • ze szmatki stwórz niewielką kieszonkę (możesz ją zszyć);
  • do jej wnętrza wsyp środek chemiczny. Przecieranie nią szyby raz w miesiącu powinno pomóc.

Skuteczne mogą być również cebula lub ziemniaki. Musisz tylko przeciąć warzywo na pół, a następnie przetrzeć nim szybę. Na koniec wyczyść powierzchnię szmatką. 

Parujące szyby w samochodzie podczas deszczu mogą być problematyczne

Zaparowane szyby podczas postoju nie są tak dużym problemem, jak te, które parują w trakcie jazdy. Jeśli jedziesz w czasie deszczu, a w pojeździe jest więcej, niż jedna osoba, prawdopodobnie możesz zauważyć, że twoje szyby zaczynają parować. Nawiew powinien sobie z tym poradzić, jednak nie zawsze tak się dzieje. W takiej sytuacji zatrzymaj samochód i zaczekaj, aż zaparowane szyby w aucie odparują. Po dotarciu na miejsce sprawdź, czy wszystkie filtry w pojeździe działają tak, jak powinny. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo na drodze sobie i innym uczestnikom ruchu.

Parujące szyby to problem, który zmniejsza komfort i bezpieczeństwo jazdy. Staraj się zatem utrzymywać czystość we wnętrzu kabiny. Nie zapominaj o tym, aby regularnie sprawdzać wszystkie elementy. W trakcie postoju staraj się wietrzyć pojazd, zwłaszcza w czasie dłuższych tras. Dbałość o takie detale na pewno zminimalizuje ryzyko, że w trakcie trasy szyby zaczną parować.

Archiwum: sierpień 2021