Chociaż liczba w pełni elektrycznych pojazdów zarejestrowanych nad Wisłą rośnie, to jednak trudno powiedzieć o ich dużej popularności. Winny jest z jednej strony wciąż niewielki dostęp do stacji ładowania, a z drugiej nie do końca zgodne z oczekiwaniami programy wsparcia dla posiadaczy takich aut. Mówiąc wprost – chodzi przede wszystkim o dopłaty do takich pojazdów. A, uśredniając ceny, są one kilkanaście procent droższe od spalinowych modeli. 

Jednym ze sposobów wsparcia kierowców są zielone tablice rejestracyjne. O co z nimi chodzi?

Zielona tablica rejestracyjna – co oznacza?

Kolor zielony od zawsze kojarzy się z czymś ekologicznym. Nic dziwnego, że taki kolor tablic uzyskały też samochody przyjazne dla środowiska. Zielone tablice montowane są w autach elektrycznych i wodorowych od początku 2020 roku i zastąpiły niewielkie naklejki umieszczane na szybach. Wyglądają jak dotychczasowe tablice, z tą różnicą, że zamiast białego tła jest jasnozielone. Poza tym umieszczone jest na nich oznaczenie w postaci naklejki legalizacyjnej – żółta dla aut na wodór i czerwona dla elektrycznych. Warto pamiętać, że zmiana koloru dotyczy tylko barwy tła na zielone tablice rejestracyjne; białe litery nie występują – nadal są one czarne.

W krok za zielonymi tablicami w Polsce idą szczególne przywileje. Są one zarezerwowane tylko dla posiadaczy takich egzemplarzy.

Co dają zielone tablice?

Tylko posiadacze w pełni elektrycznych i wodorowych pojazdów mogą umieścić na nich zielone tablice rejestracyjne. Takiej możliwości nie mają właściciele aut hybrydowych ani takich, które wytwarzają prąd elektryczny podczas spalania paliwa. W Polsce nadal nie ma zbyt wiele w pełni elektrycznych samochodów, bo według statystyk liczba ta o niewiele przekracza 10 000 sztuk. Wobec ponad 23 milionów pojazdów zarejestrowanych w kraju jest to rzeczywiście skromny wynik. Jednak, gdy zauważysz, że na mijanym aucie jest zielona tablica rejestracyjna, możesz być pewien przywilejów kierowcy. O czym mowa?

Zielone tablice – przywileje kierowców

Przede wszystkim w miastach kierujący takimi autami mają możliwość poruszania się buspasami. Ma to znaczenie szczególnie w bardzo zatłoczonych miejscach, bo pozwala szybciej dotrzeć do pracy lub w inne miejsce docelowe. Zielony kolor tablicy rejestracyjnej uprawnia też do bezpłatnego parkowania w strefach płatnego parkowania i korzystania z ogólnodostępnych strefa ładowania. W planach są również przywileje w strefach przeznaczonych tylko dla aut ekologicznych.

Istnieje jeszcze jeden szczegół, który związany jest z pieniędzmi, a w zasadzie oszczędnościami. Auta elektryczne są obarczone najniższymi stawkami ubezpieczenia OC. Zielona tablica rejestracyjna pozwala zaoszczędzić ponad 150 zł w skali roku.

Tablice rejestracyjne samochodów elektrycznych – czy wszystkie są zielone?

Przepisy określające, dla kogo są zielone tablice rejestracyjne, powstały z początkiem 2020 roku. Auta elektryczne rejestrowane w poprzednich latach nie miały takich rejestracji. Uzyskiwały natomiast specjalne naklejki legalizacyjne montowane na szybach. Takie rozwiązanie było co najmniej kłopotliwe, bo naklejkę trudniej zauważyć. W efekcie posiadacze samochodów elektrycznych mieli problemy z egzekwowaniem przywilejów. Zdarzało się, że wyposażone w standardowe tablice rejestracyjne samochody elektryczne były zatrzymywane do kontroli, na przykład podczas jazdy po buspasie. Podobnie było z mandatami otrzymywanymi w płatnych miejscach postojowych.

Czy mam ubiegać się o zielony kolor tablicy rejestracyjnej?

Mógłbyś zadawać sobie takie pytanie, jeśli jeździsz uprawnionym do ich posiadania autem. Prawo nie nakłada obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych samochodów elektrycznych zarejestrowanych przed 2020 na te z zielonym tłem. W zasadzie jest to twoja decyzja i nie musisz specjalnie zastanawiać się nad tym, czy o takie tablice wnioskować. Czy warto to zrobić? Tak, jeśli spotykają cię kłopotliwe sytuacje w związku z jazdą buspasami lub parkowaniem, a chcesz bez problemów korzystać z przywilejów, przysługujących tym, którzy posiadają zielone tablice. Wtedy wniosek o zielone tablice jest uzasadniony.

Nowe tablice rejestracyjne a samochody elektryczne

Wiesz już, co oznaczają zielone tablice. Co musisz zrobić, aby je uzyskać? Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji odpowiednim do miejsca zarejestrowania pojazdu. Wydanie nowych tablic rejestracyjnych kosztuje 93 zł. W efekcie wymiana tablic na zielone zmieni tylko ich wygląd, bo dowód osobisty i numer rejestracyjny pozostają bez zmian.

Profesjonalne zielone tablice rejestracyjne – dla kogo?

Na ulicach można zobaczyć jeszcze jeden rodzaj zielonych rejestracji. W tym przypadku tło jest białe, a litery i cyfry mają zmieniony kolor, stąd określenie „zielona tablica rejestracyjna”. Co oznacza takie oznakowanie samochodu? To kolejna zmiana, tym razem wprowadzona dla dealerów, producentów i podmiotów badawczych, które testują wiele aut. W ciągu znaków i cyfr znajduje się też litera „P”, która odróżnia takie auta od innych poruszających się po drogach.

Dzięki temu nie trzeba rejestrować każdego auta z osobna i ułatwiony został proces testowania konstrukcji. Jeśli przebrniesz przez nieco trudniejszy proces rejestracji i wydawania takich dowodów rejestracyjnych oraz tablic, dalsza część jest już prosta.

Auta elektryczne – czy warto w polskich warunkach?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo dostęp do ładowarek w miastach nadal jest ograniczony. Aktualnie jest ich ponad 1300, a większość z nich to centra ładowania prądem zmiennym. Ich liczba sukcesywnie rośnie, co widać po wzroście rejestracji aut elektrycznych. Nadal jednak poza dużymi miastami ładowarek brakuje, a zielone tablice rejestracyjne, a co za tym idzie – „elektryki”, są raczej białymi krukami.

Archiwum: maj 2021