To, dlaczego auto gaśnie podczas jazdy, jest najczęściej spowodowane brakiem paliwa. Niekiedy przyczyn należy też szukać w wadliwej elektronice pojazdu. Ze względu na niewłaściwe działanie poszczególnych komponentów, a także brak przepływu prądu zapłon może być odcięty. Co warto wiedzieć na ten temat? Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Auto gaśnie podczas jazdy – paliwo nie dociera do komory spalania

Jedną z przyczyn tego, że auto gaśnie podczas jazdy, jest to, że paliwo lub LPG nie dociera do komory spalania. Powodów może być kilka. Do najczęściej występujących zalicza się m.in. wadliwa pompa paliwa. Ten komponent odpowiada za przepychanie substancji przez wtryskiwacze i szyny. 

Jeśli nie ma odpowiednio wysokiego ciśnienia, cały proces jest zaburzony, a jednostka napędowa przestaje działać. Uszkodzona pompa powinna być jak najszybciej naprawiona, ponieważ jej usterka może przełożyć się na wadliwe funkcjonowanie kolejnych komponentów. Do pozostałych przyczyn tego, że samochód zaczyna gasnąć, jest zanieczyszczony filtr paliwa, pusty bak, a także brudne wtryskiwacze paliwa.

Przyczyna gaśnięcia samochodu podczas jazdy – problem z dostarczaniem powietrza do silnika

Pierwszą przyczyną związaną z nieprawidłową cyrkulacją powietrza może być wadliwy korpus przepustnicy, który powoduje wyłączanie się jednostki napędowej w trakcie jazdy. To komponent, który jest odpowiedzialny za dostarczanie odpowiedniej ilości zarówno paliwa, jak i powietrza do jednostki napędowej. Dzięki temu kontroluje, ile mocy wytwarza motor.

Część znajduje się między pedałem gazu i jednostki napędowej. W momencie, gdy wciska się pedał, przepustnica otwiera się i wpuszcza więcej gazu oraz powietrza do całego procesu spalania. Powoduje to zwiększenie mocy jednostki. Z kolei wadliwy komponent może być przyczyną gaśnięcia.

Innym podłożem tego, że pojazd zatrzymuje się nieoczekiwanie podczas jazdy, może być zatkany filtr powietrza. Z tego powodu należy regularnie sprawdzać, czy na jego powierzchni nie zebrał się nadmiar brudu. Warto wiedzieć, że odpowiednia konserwacja części sprawi, że z filtra będzie można korzystać przez praktycznie cały okres eksploatacji auta.

Usterki elektryki w samochodzie – powód gaśnięcia pojazdu

Do elementów mających bezpośredni wpływ na bezproblemową jazdę pojazdem, zalicza się czujnik położenia wału korbowego. Ulegając awarii, doprowadza do zgaśnięcia jednostki napędowej. Z reguły czujnik położenia wałka rozrządu, czyli CPS wysyła sygnał do modułu sterowania motorem – ECM. Informuje tę część o tym, czy jednostka napędowa się obraca, co pozwala kontrolować iskrę, przepływ we wtryskiwaczach paliwa, a także czas zapłonu.

W momencie, kiedy emitowany sygnał znika, ECM próbuje to zrekompensować za sprawą recyklingu zapłonu. Jednak po czasie nie jest w stanie tego kontrolować. Właśnie wtedy jednostka napędowa zatrzymuje swoją pracę. Usterki elektryki dotyczą najczęściej zanieczyszczenia cząstkami metalicznymi, które powodują uszkodzenia. Do powodów zalicza się też standardowe wyeksploatowanie. W tym kontekście warto zapoznać się też z informacjami na temat tego, jak odpalić samochód alternator.

Archiwum: grudzień 2022