Osoby posiadające samochody użytkowane tylko przez kilka miesięcy w roku np. cabrio lub kampery mogą od niedawna czasowo wyrejestrować swój pojazd w wydziale komunikacji stosownym do miejsca zamieszkania. Dzięki wycofaniu pojazdu z ruchu można ograniczyć wydatki związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC, ale nie tylko. Według nowych przepisów czasowe wyrejestrowanie pojazdu obejmuje także samochody osobowe unieruchomione w wyniku kolizji lub wypadku i wymagające napraw – szczególnie jeśli serwis jest wysoce czasochłonny.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – najważniejsze informacje

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu możliwe jest obecnie na okres od 3 do nawet 12 miesięcy. Niestety, ale nie ma możliwości wydłużenia okresu czasowego wycofania pojazdu w ruchu drogowego. Jako właściciel auta osobowego możesz to zrobić tylko wtedy, kiedy pojazd uległ poważnym uszkodzeniom, które wymagają czasochłonnej naprawy. Powtórne czasowe wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji jest możliwe dopiero po upływie 3 lat od daty wcześniejszego wyrejestrowania czasowego.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu może jednak trwać nieco dłużej, ale tylko jeśli chodzi o takie pojazdy, jak:

  • samochody ciężarowe i przyczepy o wadze przekraczającej 3,5 tony,
  • autobusy,
  • ciągniki samochodowe,
  • pojazdy specjalne.

Dla właścicieli pojazdów wymienionych w powyższej liście przepisy obowiązujące od 31 stycznia 2022 pozwalają na czasowe wyrejestrowanie pojazdu na okres od 2 do nawet 24 miesięcy.

Jak złożyć wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu? Krok po kroku

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób złożyć wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu z ruchu drogowego? Jeśli chcesz skorzystać z takiej opcji i wycofać z ruchu swoje auto lub inny pojazd, musisz udać się do wydziału komunikacji w swoim mieście – tam, gdzie zarejestrowany jest dany pojazd. Zanim udasz się do urzędu uzupełnij stosowny wniosek o czasowe wyrejestrowanie pojazdu. Gotowy formularz do uzupełnienia znajdziesz w sieci lub bezpośrednio na stronie wydziału komunikacji. Oczywiście możesz też uzupełnić dokument z pomocą pracownika w urzędzie, ale potrwa to nieco dłużej niż wizyta z gotowym wnioskiem. Oprócz wniosku do wydziału komunikacji o czasowe wyrejestrowanie pojazdu musisz dostarczyć takie dokumenty, jak:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • ważny dokument tożsamości,
  • kartę pojazdu, o ile została wydana,
  • dokument, który potwierdza prawa własności do pojazdu np. umowa kupna-sprzedaży.

Do czasowego wyrejestrowania pojazdu potrzebujesz też tablice rejestracyjne i potwierdzenie wniesienia stosownych opłat w okienku wydziału komunikacji lub przelewem.

Ile kosztuje czasowe wyrejestrowanie pojazdu?

Koszt czasowego wyrejestrowania pojazdu zależy od tego, na jaki okres chcesz wyłączyć go z ruchu drogowego. Pamiętaj też, że w czasie wyrejestrowania pojazdu wydział komunikacji przechowuje dowód rejestracyjny oraz tablice. Opłaty związane z czasowym wyrejestrowaniem pojazdu w wydziale komunikacji to 80 złotych za 2 miesiące. Jeśli przedłużasz okres wyrejestrowania o kolejne miesiące – zapłacisz 4 złote za każdy kolejny miesiąc czasowego wyłączenia pojazdu z ruchu drogowego.

Stawki za czasowe wyrejestrowanie pojazdów innych niż uszkodzone samochody osobowe są inne. Dla okresów dłuższych niż 13 miesięcy opłata za miesiąc wynosi 2 złote. Warto też dodać, że sprawy załatwiane przez pełnomocnika wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 17 złotych.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu – co się dzieje z OC?

Jeśli twój pojazd jest ubezpieczony i decydujesz się na jego czasowe wyrejestrowanie, musisz pamiętać o tym, ża pojazd w dalszym ciągu musi być ubezpieczony. Niestety nie możesz zrezygnować z polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu. Zwróć jednak uwagę, że ochrona w ramach polisy obejmuje też uszkodzenia auta wynikające z przeprowadzanych napraw powypadkowych.

Istnieje jednak opcja, aby nieco obniżyć wysokość składki ubezpieczenia OC na czas wyrejestrowania pojazdu. Po zgłoszeniu do ubezpieczyciela faktu czasowego wyrejestrowania auta możesz obniżyć wysokość składki aż o 95%. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają jednak różnicę najczęściej dopiero po zakończonej umowie polisy ubezpieczeniowej.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a całkowite – jakie są różnice?

Jest wiele różnic pomiędzy czasowym wyrejestrowaniem pojazdu a jego całkowitym wyłączeniem z ruchu. Pojazd wycofany z ruchu na okres np. 12 miesięcy musi być ubezpieczony. Oznacza to, że musisz płacić za ubezpieczenie OC, choć w znacznie niższej kwocie. Tymczasowe wyrejestrowanie pozwala na powrót pojazdu na drogi po wykonaniu niezbędnych napraw. Kiedy jednak pojazd ulegnie całkowitemu uszkodzeniu, możesz przystąpić do całkowitego wyrejestrowania pojazdu. W takiej sytuacji nie będziesz ju zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej tak, jak ma to miejsce w razie czasowego wyrejestrowania samochodu.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a kara za brak aktywnego OC

Nawet kiedy zdecydujesz się na czasowe wyrejestrowanie pojazdu wciąż obowiązuje cię konieczność wykupienia polisy ubezpieczenia OC. W Polsce kary za brak takowego ubezpieczenia wyglądają następująco:

  • do 3 dni bez polisy OC – 1200 złotych,
  • od 4 do 14 dni bez polisy OC – 3010 złotych,
  • powyżej 14 dni bez polisy OC – 6020 złotych.

Powyższe stawki dotyczą samochodów osobowych. W przypadku motocykli są nieco mniejsze, natomiast dla samochodów ciężarowych znacznie wyższe.

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu a przywrócenie do ruchu

Czasowe wyrejestrowanie pojazdu obowiązuje tylko przez ściśle określony czas. Kiedy przygotujesz już swój samochód do użytku na drogach, koniecznie złóż wniosek o jego przywrócenie do ruchu drogowego. Dokument złóż w wydziale komunikacji stosownym dla twojego miejsca zamieszkania, a dodatkowo załącz takie dokumenty, jak:

  • decyzja o czasowym wyrejestrowaniu,
  • zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów o pozytywnym wyniku badania,
  • ważny dokument tożsamości.

To wszystko, co musisz zrobić, aby przywrócić swój wcześniej uszkodzony samochód osobowy do ruchu po czasowym wyrejestrowaniu. Pamiętaj, że badanie techniczne jest konieczne, aby móc odebrać tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny auta w celu jego przywrócenia do ruchu drogowego. Teraz już wiesz, jak czasowo wyrejestrować uszkodzony pojazd z użytku i ograniczyć koszty np. związane ze składką OC. Po więcej informacji w tej kwestii możesz udać się do dowolnego wydziału komunikacji.

Archiwum: wrzesień 2022