Opony mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią. W efekcie narażone są na różnego rodzaju zabrudzenia. Jeżeli używasz opon przez kilka sezonów, to na pewno zauważyłeś, że stały się one wyblakłe i brudne. W takim przypadku na pomoc przychodzi czernidło do opon. Czy warto zainwestować w ten preparat? Jak go użyć, aby osiągnąć efekt głębokiej czerni?

Czernidło do opon – kiedy warto go używać?

Wielu kierowców chce, żeby ich samochód wyglądał perfekcyjne. Twierdzą oni, że wygląd pojazdu reprezentuje ich samych. Często korzystają z myjni samochodowej i sprzątają kabinę. Opony są w tym przypadku problematyczne, bo nawet krótka jazda może sprawić, że wrócą do stanu sprzed umycia. Czyszczenie nie sprawi, że będą wyglądać jak nowe, wręcz przeciwnie – mikropęknięcia staną się bardziej widoczne. 

Jeżeli chcesz zadbać o wygląd samochodu, to dobrym wyborem będzie czernidło do opon. Sprawdź, co daje jego użycie: 

 • uzyskasz „efekt mokrej opony”, czyli odświeżenie wyglądu;
 • wydobędziesz pierwotną czerń opony;
 • uzupełnisz mikropęknięcia na bocznych ścianach ogumienia;
 • zabezpieczysz opony przed wodą, jeśli użyjesz preparatu z właściwościami hydrofobowymi;
 • ochronisz gumę przed erozją, co pozwoli na dłuższe użytkowanie opon.

Czernidło do opon – efekty, które możesz uzyskać

Użycie czernidła sprawi, że opony będą wyglądały jak nowe. Dopasują się tym samym do czystego samochodu ze świeżo umytą i błyszczącą karoserią. Wszelkie wady ogumienia staną się chwilowo niewidoczne. 

Głęboka czerń to nie jedyny efekt, jaki uzyskasz. Część środków do pielęgnacji opon sprawia, że zyskują one efektowny połysk. To jednak nie wszystko, bo opona jest chroniona przed niekorzystnymi czynnikami, np. pogodą. Zwiększa się też jej trwałość. Nie musisz obawiać się o skutki uboczne stosowania czernidła do opon – produkt tego rodzaju jest bezpieczny.

Czernidło do opon w sprayu czy dressing – co wybrać?

Chociaż spełniają tę samą funkcję, to dressing i czernidło do opon w sprayu są różnymi preparatami. Dressing, w przeciwieństwie do czernidła, to profesjonalny środek. W efekcie zapewnia on też trwalsze efekty stosowania.

Dressing do opon – charakterystyka

Jeżeli chcesz odżywić i w trwały sposób przyciemnić opony w swoim samochodzie, to jest to produkt dla ciebie. Dressingów używają ręczne myjnie samochodowe oraz studia detailingowe. Chociaż często nazywane są one czernidłami do opon, to należą do osobnej grupy preparatów. Dressingi zabezpieczają przed:

 • utlenianiem mieszanki gumowej;
 • szkodliwym działaniem promieni UV;
 • uszkodzeniem opony wskutek zmniejszenia jej elastyczności;
 • pęknięciami.

Dressing do opon występuje w formie:

 • pasty;
 • pianki;
 • oleju;
 • sprayu.

Czernidło do opon – zastosowanie

Czernidła do opon możesz użyć raczej do poprawy wyglądu opony niż jej zabezpieczenia. Ten środek jest często stosowany przez sprzedawców używanych samochodów, żeby poprawić ogólny wygląd pojazdu. Ma on trochę mniej zalet niż profesjonalny dressing, ale wciąż znacząco wpłynie na to, jak pojazd się prezentuje. 

Czernidło do opon – jakie wybrać i jak stosować?

Powinieneś wybrać preparat znanego producenta, który zapewni widoczny i długotrwały efekt. Stosowanie czernidła do opon jest łatwe nawet dla niedoświadczonych osób. Poniżej znajdziesz instrukcję jego aplikacji.

 1. Przed przystąpieniem do nakładania czernidła do opon musisz umyć ogumienie. Powinieneś dokładnie usunąć kurz oraz zabrudzenia. 
 2. Jeżeli masz czernidło w postaci pasty lub żelu, to nałóż niewielką ilość środka na gąbkę i uważnie rozprowadź na całej powierzchni opony. 
 3. Aplikacja jest łatwiejsza w przypadku czernidła do opon w sprayu. Na początek mocno wstrząśnij puszką. Potem spryskaj powierzchnię opony z odległości około 20 cm.
 4. Po nałożeniu preparatu odczekaj 30 sekund i przetrzyj oponę suchą szmatką.
 5. Jeżeli część preparatu znalazła się na felgach, to postaraj się szybko usunąć zabrudzenia. W ten sposób unikniesz ich zabarwienia. 

Czernidło do opon – czy warto je stosować?

Możesz spotkać się z opinią, że stosowanie czernidła do opon skróci czas ich użytkowania. Jest wręcz przeciwnie – może go nawet wydłużyć. Musisz uważać, żeby nie pozostawić preparatu na felgach, bo może wpłynąć negatywnie na ich barwę. Czernidła do opon nie są klejące, więc nawet po przejechaniu wielu kilometrów opona pozostanie czysta. 
Używanie czernidła do opon ma sens z wielu względów. Nawet jeśli twój samochód ma kilkanaście lat, to odświeżenie opon na pewno mu nie zaszkodzi. Szczególnie dużo zyskasz, używając tego rodzaju preparatów w nowych samochodach z kategorii premium. Tam aplikacja czernidła do opon uwydatni klasę i design pojazdu. Nie zastanawiaj się dłużej – wybierz odpowiedni produkt i przystąp do działania!

Archiwum: styczeń 2022