Nauka jazdy

Droga jednojezdniowa – poznaj definicję i przepisy prawne!

Każdy, kto zdaje na prawo jazdy, musi znać przepisy dotyczące dróg. Czym jest droga jednojezdniowa według kodeksu? Czy jest tym samym, co drogi jednokierunkowe? Poznaj jej definicje oraz wszystkie przepisy prawne z nią związane!

Samochody poruszają się po jezdni, czyli zazwyczaj wybetonowanej powierzchni, która sprawia, że koła mają dobrą przyczepność i pojazd może pracować równomiernie. Droga jednojezdniowa to jednak nie jest to samo, co droga jednokierunkowa. Dowiedz się, jakie są rodzaje dróg w Polsce i jak na ich tle wypada ta konkretna. Czy istnieją przepisy prawne, które określają maksymalną prędkość na tego typu jezdniach?

Droga dwujezdniowa i jednojezdniowa – czym się różnią?

Drogi dwujezdniowa i jednojezdniowa to nie jest to samo. Druga z nich to wydzielony pas terenu, który pozwala poruszać się pojazdom w jedną bądź dwie strony. Wyróżnia ją to, że mają jeden pas, który na to pozwala. Przykładowo, pojazdy jadące na północ mają dla siebie jeden pas i tak samo te, które zmierzają na południe.

Droga dwujezdniowa, jak wskazuje jej nazwa, jest szersza. Są to dwie jezdnie trwale od siebie oddzielone. Pozwala autom na wyprzedzanie innych z dopuszczalną prędkością nie przekraczającą 100 km/h, nie ryzykując kolizji z tymi jadącymi z naprzeciwka, bo każda z jezdni wyposażona jest w przynajmniej dwa pasy.

Rodzaje dróg – prawo jazdy. Co musisz wiedzieć?

Żeby zdać na prawo jazdy, rodzaje dróg i ich definicje musisz opanować w sposób płynny. Obowiązywać cię będą między innymi znaczenia takich słów, jak:

  • droga;
  • autostrada;
  • droga ekspresowa;
  • droga dla rowerów;
  • jezdnia;
  • pas ruchu;
  • skrzyżowanie.

Musisz umieć wyjaśnić, co oznaczają takie zwroty, jak na przykład ekspresowa dwujezdnia bądź droga jednojezdniowa. Wtedy w trakcie egzaminu na pewno się nie pomylisz!

Droga jednojezdniowa dwukierunkowa – czy zawsze taka jest?

Droga jednojezdniowa dwukierunkowa może opcjonalnie występować również jako jednokierunkowa. Dotyczy to miejsc o niewielkim ruchu, np. na terenie osiedli domków jednorodzinnych czy bloków. Taki układ ułatwia poruszanie się i sprawia, że jazda jest po prostu bezpieczniejsza.

Droga jednojezdniowa – definicja prawna nie jest klarowna

Droga jednojezdniowa nie ma osobnej definicji w prawie polskim. Jej charakter wynika właściwie z innych przepisów, które określają definicję jezdni, drogi i pasa ruchu. Na przykład droga to wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych, przeznaczony do poruszania się samochodów i innych pojazdów, a także ludzi.

Droga jednokierunkowa – definicja według przepisów

Według przepisów polskiego prawa droga jednokierunkowa to taka, która ma jedną jezdnię i pozwala na poruszanie się tylko w jednym kierunku. Nie możesz na niej zawrócić pojazdem. Na jej końcu stosowany jest znak B-2, oznaczający zakaz wjazdu. Dodatkowo, skręcając w prawo, należy trzymać się prawej krawędzi jezdni, a w lewo – lewej.

Należy zwrócić uwagę na to, że drogi dwujezdniowe są zwykle zdecydowanie wygodniejsze dla kierowców. Pozwalają na płynny ruch i są po prostu bezpieczniejsze. Zmniejszają ryzyko kolizji i liczbę korków. Dlatego często są wykorzystywane między miastami, np. w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi nie jest trudna

Jazda drogami dwukierunkowymi jednojezdniowymi sprawia, że musisz uważać przede wszystkim na jadące z drugiej strony samochody i uważnie obserwować znaki. Drogi jednojezdniowe stanowią większość dróg w Polsce, dlatego będziesz musiał przywyknąć do tego, że np. wyprzedając samochód, musisz uważać, czy nic nie nadjeżdża z drugiej strony. Jednak jeśli dopiero zdajesz prawo jazdy, nie martw się! Jazda autem bywa niebezpieczna, ale w gruncie rzeczy nie należy do trudnych. Najważniejsze to jechać zgodnie z przepisami oraz pozostać czujnym na to, co dzieje się wokół ciebie. Wtedy ryzyko wypadku jest naprawdę niewielkie.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Popularne wpisy: