Systematyczna wymiana rozrządu to coś, do czego nie stosuje się większość kierowców. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że awaria tego elementu skutkuje poważnym uszkodzeniem jednostki napędowej, a co za tym idzie – ogromnymi kosztami napraw.

Jeśli dojdzie do usterki, zniszczone mogą zostać tłoki, jak i głowice silnika. Właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie zalecanych interwałów wymiany elementu. Przekonaj się sam, ile kosztuje wymiana rozrządu!

Ile kosztuje wymiana paska rozrządu?

Zastanawiasz się, co wpływa na to, ile kosztuje wymiana rozrządu? Na pewno cena elementu. Nowy pasek, w zależności od tego, jakim samochodem dysponujesz, to wydatek między 700 a 1500 zł. Kwota ta nie jest specjalnie wysoka. Nie możesz jednak zapominać o tym, że konieczne jest również opłacenie usługi w warsztacie. Jak ona przebiega?

 1. Demontaż osłony paska.
 2. Odkręcenie śruby rolek napinających.
 3. Usunięcie rolki oraz starego paska.
 4. Montaż nowych rolek.
 5. Ustawienie wałków rozrządu oraz wału korbowego.
 6. Założenie nowego paska.
 7. Wymiana pompy wody.
 8. Dokręcenie śrubki rolki napinającej według zaleceń producenta.

Jak widać, jest to rozbudowany proces, który ma wpływ na to, ile kosztuje wymiana rozrządu.

Ile kosztuje wymiana rozrządu – robocizna a inne koszty

Co jeszcze składa się na to, ile kosztuje wymiana rozrządu? Robocizna. W starszych modelach, których konstrukcja jest stosunkowo prosta, koszt robocizny może być nieco niższy. Jeśli jednak jesteś posiadaczem pojazdu, które jest znacznie bardziej złożony pod względem mechanicznym, będziesz musiał przygotować się na wydatek rzędu minimum 700 zł!

Najbardziej kosztowne pod kątem robocizny okazują się nowoczesne samochody. W modelach tego typu dostęp do wielu części jest problematyczny. Efektem tego jest wydłużony czas wymiany rozrządu, sięgający nawet 5 godzin. To przekłada się na wyższą cenę usługi. Są to jednak skrajne przypadki, które nie zdarzają się często. Ile kosztuje wymiana rozrządu w poszczególnych województwach?

Koszt wymiany rozrządu w określonych regionach Polski

Ile kosztuje wymiana rozrządu? Sprawdź ceny w poszczególnych województwach.

Województwo Cena za wymianę rozrządu
mazowieckie600-1500 złotych
wielkopolskie500-1000 złotych
lubelskie500-700 złotych 
warmińsko-mazurskie500-700 złotych 
zachodniopomorskie500-650 złotych
podlaskie500-650 złotych
dolnośląskie600-800 złotych 
pomorskie500-650 złotych
łódzkie500-600 złotych 
kujawsko-pomorskie500-600 złotych
podkarpackie500-800 złotych
małopolskie500-1200 złotych
lubuskie500-800 złotych
śląskie500-600 złotych
świętokrzyskie500-600 złotych
opolskie500-600 złotych

Co ile należy wymienić łańcuch rozrządu?

Wiele osób posiadających samochód, w którym rozrząd działa na bazie łańcucha, zapomina o tym elemencie. Jest to błąd, gdyż element ten może odmówić posłuszeństwa po nawet 60 tysiącach przejechanych kilometrów. Trudno jednak z góry określić, kiedy wymiana będzie konieczna. Objawami, które wskazują na to, że wymiana paska czy łańcucha jest konieczna, to:

 • hałasy w trakcie pracy silnika;
 • odczuwalny spadek mocy samochodu w czasie jazdy;
 • kontrolka mówiąca o awarii jednostki napędowej, która pojawi się na desce rozdzielczej.

Ile kosztuje wymiana łańcucha rozrządu?

Jeszcze z pewnością nie wiesz, ile kosztuje wymiana łańcucha rozrządu. Koszt takiej usługi to wydatek od około 1000 zł.

Jednak w niektórych wypadkach, a mowa tu o droższych i bardziej zaawansowanych technologicznie modelach, może on sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Dokładnie tak samo, jak w przypadku paska, tak i tutaj najważniejsze jest to, jak bardzo skomplikowane pod względem mechanicznym jest dane auto. 

Pamiętaj, że wymiana łańcucha rozrządu wiąże się również z zastąpieniem płynu chłodniczego, oleju silnikowego, a także filtra oleju. W przeciwnym razie sam proces nie będzie zbyt efektywny.

Ile kosztuje wymiana rozrządu? Jak już sam wiesz, udzielenie dokładnej odpowiedzi na to pytanie jest niemożliwe. Wszystko zależy od kilku aspektów. Pamiętaj, że bez względu na koszt wymiany rozrządu, należy tę czynność przeprowadzać regularnie. To gwarancja skutecznego działania samochodu.

Archiwum: listopad 2021