Czym jest off road? 

Off road to ekstremalny sport motorowy, który polega na jeżdżeniu specjalnie dostosowanym samochodem po nieutwardzonych drogach. Jazdę off road można realizować w wielu miejscach np. w lasach,  po górach, po wąwozach czy poligonach. Mogłoby się wydawać, że off road to po prostu off road, lecz posiada on kilka podstawowych odmian. Każda z odmian różni się od siebie, aby z niej skorzystać należy odpowiednio przygotować siebie oraz auto:

  • off road przeprawowy – tutaj pokonujemy różnego typu przeszkody np. strome podjazdy czy zjazdy, doły błotne, rzeki albo trawersy. Ta odmiana jest najczęściej spotykana
  • rock crawling – to wspinanie się samochodem po skałkach
  • cross country – jest to rodzaj wyścigu, np. Rajd Dakar
  • turystyka off road – podróżowanie samochodem terenowym po wyznaczonych szlakach. 

Auta terenowe, które są wykorzystywane najczęściej do jazdy off road to m.in. Nissan Patrol, Land Rover Discovery,Suzuki Vitara, Jeep Grand Cherokee  czy Jeep Wrangler. 

Pierwsza jazda off road

Jazda off road to oderwanie się od dnia codziennego, duża dawka adrenaliny oraz sprawdzenie samych siebie w sytuacji ekstremalnej. Podczas jazdy off road musimy pamiętać, aby współpracować z innymi uczestnikami podczas pokonywania przeszkód. Przed jazdą off road należy sprawdzić trasę, którą będziemy pokonywać na mapie lub w internecie. Mapa to ważny składnik tej atrakcji, czasami w środku lasu możemy nie mieć zasięgu, aby sprawdzić lokalizację, dlatego lepiej do samochodu zabrać klasyczną mapę. Podczas tak ekstremalnej jazdy warto zadbać o podstawowe akcesoria, takie jak np. latarka i narzędzia. Jazda off road przebiega w miejscach gdzie nie ma sklepów, więc zawsze warto zabrać ze sobą zapas jedzenia. Bardzo ważną czynnością podczas planowania jazdy off road jest sprawdzenie auta pod kątem usterek itd. Jeśli twoja jazda off road ma trwać kilka dni, nie zapomnij o wyposażeniu biwakowym, czyli np. – namiot, kuchenka polowa, zapas wody i jedzenia, przenośny prysznic, grube śpiwory, dobrze wyposażona apteczka, ubezpieczenie samochodu, paliwo, zapasowe dętki czy żarówki. 

Jak się ubrać na jazdę off road? 

Na wyprawę off road zaleca się ubrać wygodne ubrania, które można pobrudzić oraz zabrać okulary przeciwsłoneczne. Jazda off road to głównie piach i błoto, więc trzeba się przygotować, że zarówno na zewnątrz, jak i w środku nie będzie czysto i warto zabrać ze sobą np. mokre chusteczki. Na taką wyprawę warto zabrać sobie zapasowy komplet ubrań, ponieważ podczas jazdy po dzikich terenach, sytuacja może nas czasem zaskoczyć. Świetnie sprawdzą się na taki wyjazd bluzy, koszulki termoaktywne, dzięki którym będzie nam o wiele cieplej. Bardzo ważnym elementem ubioru są buty, które dobrze jakby były odporne na wodę i błoto oraz istotne, aby były za kostkę. Jeśli podczas jazdy będzie Ci towarzyszył telefon komórkowy, warto włożyć go do etui wodoodpornego oraz schować w plecaku, ponieważ wzniesienia, błoto i prędkość mogą wpłynąć niekorzystnie na jego stan. Auta terenowe najczęściej posiadają bagażniki, lecz nie warto brać zbyt dużo bagażu, ponieważ jego ciężar będzie niekorzystnie wpływał na jazdę. 

Jazda off road na prezent

Jeśli szukasz prezentu pełnego adrenaliny i ekstremalnych emocji, to jazda off road będzie świetnym pomysłem! Jazda za kierownicą samochodu terenowego to pełna adrenaliny przygoda zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Napęd 4×4, potężna moc silnika i wysokie zawieszenie sprawiają, że dla tych pojazdów praktycznie nie ma trasy nie do pokonania.

Taki prezent możesz zakupić w serwisie internetowym Go-racing. W zależności od wybranej lokalizacji jazdy realizowane są w terenie lub na specjalnie przygotowanym torze OFF ROAD. Taki prezent stwarza możliwość sprawdzenia swoich umiejętności za kierownicą terenówki oraz przeżycia niesamowitej przygody. 

Archiwum: wrzesień 2021