Jeśli nie zajmujesz się samochodami profesjonalnie, możesz nawet nie wiedzieć, że przekaźniki samochodowe istnieją. A jednak to właśnie one są tym elementem, który łączy różne układy w aucie i sprawia, że wszystko może naprawdę sprawnie funkcjonować. Dlatego musisz wiedzieć, jak sprawdzić przekaźnik. To naprawdę nie jest trudne! Zacząć jednak należy zawsze od podstaw.

Powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić, czy przekaźnik jest sprawny, ale nie tylko. W naszym artykule przybliżymy najpierw, jak działa ten element i jaką funkcję pełni w samochodzie. Opiszemy także najczęstsze objawy usterki przekaźnika, dzięki czemu będziesz mógł rozpoznać, że nie działa tak, jak powinien. Czytaj więcej o tym niewielkim urządzeniu, które w twoim aucie odgrywa istotną rolę!

Jak działa przekaźnik samochodowy?

Na samym początku konieczne jest wyjaśnienie, jak działa przekaźnik samochodowy. To niewielkie urządzenie sterowane elektrycznie. Zasilanie jest podawane przez jego cewkę. W ten sposób dochodzi do przełączenia styków, które wysyłają sygnał. To właśnie przekaźnik może np. doprowadzić do włączenia się kierunkowskazu, gdy naciśniesz odpowiedni przycisk.

Prąd dzięki omawianemu elementowi może zostać przetransportowany z akumulatora i użyty do włączania różnych funkcji samochodu. Zanim przejdziemy do tego, jak sprawdzić przekaźnik, warto poznać typy urządzeń przekazujących napięcie.

Popularne rodzaje przekaźników samochodowych

Przekaźniki samochodowe mogą występować w wielu różnych wersjach. Jednak można te urządzenia podzielić na dwie większe grupy. Pierwsza z nich to te przekaźniki, które zwiększają napięcie powyżej 14,5 W, a do drugiej należą takie, które będą je zmniejszać.

Ten pierwszy rodzaj jest zawsze połączony z węzłem szczotkowym. Przymocowuje się go do generatora. Przekaźniki można podzielić też m.in. na kanadyjskie, francuskie i inne, które różnią się od siebie sposobem podłączenia.

Uszkodzony przekaźnik rozrusznika – objawy rozpoznasz szybko

Jak sprawdzić przekaźnik? Na samym początku, aby w ogóle był sens to robić, musisz zwrócić uwagę na objawy, które pojawią się w samochodzie. Jeśli awarii uległ przekaźnik rozrusznika, będziesz miał problem z odpaleniem samochodu.

Urządzenie nie będzie wysyłało odpowiednio silnego sygnału, dlatego pojazd nie będzie w stanie ruszyć. Może się też okazać, że rozrusznik nie wyłącza się po tym, jak zacznie wysyłać prąd. Zwróć też uwagę, jeśli rozrusznik zdaje się działać nieregularnie i czasem włącza silnik, a czasem nie. Problemy powinien zasygnalizować również tykający dźwięk.

Jak sprawdzić przekaźnik pompy paliwa – objawy

Objawy uszkodzenia przekaźnika samochodowego odpowiadającego za pompę paliwową mogą być podobne do symptomów problemu z rozrusznikiem. W tej sytuacji paliwo nie będzie docierało do pojazdu w odpowiedniej ilości, dlatego auto może nie być w stanie odpalić.

Jeśli więc zauważysz, że silnik jest sprawny, ale mimo tego samochód nie rusza, sprawdź przekaźnik pompy paliwa. Można wtedy uznać, że pojazd „kręci, ale nie odpala”. Często taki problem jest od razu diagnozowany jako uszkodzenie pompy paliwowej, jednak nie zawsze będzie to słuszna diagnoza.

Jak sprawdzić przekaźnik świec żarowych?

Swój przekaźnik mają także świece żarowe. Jeśli nie mają zasilania, lub nie są odpowiednio połączone, mogą po prostu w ogóle nie działać. Jak sprawdzić przekaźnik świec żarowych? Możesz zauważyć, że coś jest nie tak, gdy:

  • wygeneruje się kod błędu;
  • po odpaleniu pojazd zaczyna dymić i pracuje bardzo nieregularnie;
  • lampki kontrolna nie pali się lub pali się zbyt długo.

Jak sprawdzić przekaźnik i gdzie go szukać?

Przede wszystkim, jeśli twoje auto działa bez zarzutów, prawdopodobnie nie musisz przejmować się przekaźnikami. Jednak jeśli twój pojazd i tak ma trafić do mechanika, możesz poprosić o ich dodatkową kontrolę. Jak sprawdzić, czy przekaźnik jest sprawny?

Najłatwiej skontrolować te elementy, które mają przezroczystą obudowę. Będziesz wyraźnie widział, czy coś przypadkiem się nie przepaliło, a to właśnie może być sygnałem, że coś jest nie tak. Przekaźniki znajdziesz w skrzynce bezpieczników.

Jak sprawdzić przekaźnik samochodowy skutecznie?

Jak sprawdzić przekaźnik? Koniecznie zacznij od sprawdzenia, czy wszystkie przewody są sprawne. Zobacz, czy nie zostały w żaden sposób przepalone lub wyrwane. Jeśli twoje auto w nocy stoi na dworze lub w nieszczelnym garażu, być może jakieś zwierzę pogryzło kable. Sprawdź też napięcie na wejściu oraz połączenie masowe z wykorzystaniem bezpiecznika.

Musisz jednak pamiętać, że układy mogą różnić się w zależności od tego, kto je wyprodukował. Najpierw dowiedz się, z jakim dokładnie rodzajem masz do czynienia, aby ułatwić sobie dalszą pracę. W ten sposób na pewno niczego nie uszkodzisz.

Jak sprawdzić przekaźnik poza samochodem?

Działanie przekaźnika możesz sprawdzić poza samochodem. Będziesz jednak do tego potrzebował specjalistycznego sprzętu:

  • miernika;
  • przewodów;
  • zasilacza. 

Ten ostatni element możesz wykonać np. ze starego zasilacza komputerowego. Ustaw miernik na sprawdzanie diody, a następnie podłącz go w odpowiedni sposób. W ciągu dosłownie kilkunastu sekund będziesz mógł sprawdzić, czy miernik pokazuje jakąkolwiek moc.

Ile kosztuje wymiana przekaźnika?

Skoro wiesz już, jak sprawdzić przekaźnik samochodowy to zapewne zastanawiasz się, ile może kosztować wymiana takiego elementu. Na całe szczęście, nie zapłacisz zbyt wiele. Ceny będą się oczywiście różnić zależnie od rocznika pojazdu, jego modelu, producenta itd., ale zazwyczaj powinno wystarczyć ok. 150 zł.

Nie jest to wielki wydatek, dlatego w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzać właśnie przekaźniki. Jeśli bowiem uznasz, że problem tkwi gdzie indziej i spróbujesz wymienić sprawną pompę paliwową, wydasz na nią zdecydowanie więcej.

Wiedza, jak sprawdzić przekaźnik samochodowy, jest bez wątpienia przydatna. Niektórzy mylą objawy usterki tego elementu z niesprawną pompą paliwową i ją wymieniają. To oczywiście generuje niepotrzebne wydatki. Jeśli będziesz wiedział, jak sprawdzić przekaźniki, na pewno unikniesz takich pomyłek.

Archiwum: wrzesień 2021