Chłodnica – nieodłączny element każdego pojazdu

Nazwa „chłodnica” może sugerować, że jest to element samochodu, który powinien sprawnie działać jedynie w upalne dni. Układ chłodzenia jest stricte odpowiedzialny za pracę jednostki napędowej w odpowiedniej temperaturze. Silniki samochodowe generują bardzo dużo ciepła, a to oznacza, że układ chłodzenia musi chronić jednostkę napędową przed przegrzaniem lub też jej niedogrzaniem, zarówno latem, jak i zimą.

Wśród zadań układu chłodzenia wymienić można również doprowadzenie płynu chłodniczego do innych podzespołów samochodu, takich jak nagrzewnica, parownik instalacji LPG (jeśli pojazd jest w nią wyposażony) bądź w starszych samochodach – gaźnik. Jeśli zatem zimą kondycja układu chłodzenia ulegnie pogorszeniu, może to skutkować m.in. problemami z ogrzewaniem wnętrza pojazdu. Przy temperaturach panujących w Polsce w okresie zimowym, może się to okazać nie lada problemem.

Jak ocenić czy mamy do czynienia z uszkodzoną chłodnicą?

Podobnie jak pozostałe podzespoły znajdujące się w naszym samochodzie, również układy chłodzenia ulegają awariom. Przygotowując się do wiosny, warto ocenić stan naszego układu oraz samej chłodnicy, czy nie uległa ona mechanicznemu lub też eksploatacyjnemu uszkodzeniu. Istnieją różne okoliczności, które mogą podpowiedzieć nam, że to właśnie chłodnica może stanowić źródło naszego problemu.

Pierwszym przypadkiem jest wyciek z chłodnicy, który może świadczyć o jej rozszczelnieniu. Wycieki płynu chłodniczego mogą być spowodowane także przez uszkodzenia mechaniczne, wynikające przykładowo ze stłuczek. Chłodnica może ulec rozszczelnieniu także wtedy, gdy niewystarczająco dbamy o właściwy poziom płynu lub też uzupełniamy go zwykłą wodą. Starsze chłodnice mają tendencję do korodowania co może również prowadzić do wycieków. Jeśli z naszej chłodnicy ubywa płyn lub dostrzeżemy, że pod naszym autem widoczne są mokre plamy, prawdopodobnie mamy do czynienia z jej rozszczelnieniem.

Jak samodzielnie uszczelnić chłodnicę?

Wiemy już, dlaczego chłodnica jest tak istotnym elementem samochodu – m.in. dba o pracę jednostki napędowej, aby ta mogła pracować w odpowiedniej temperaturze i nie ulegała przegrzaniu. Czy istnieją zatem sposoby na to, aby samodzielnie uszczelnić chłodnicę, która wykazuje oznaki rozszczelnienia?

Okazuje się, że tak! Na rynku dostępne są produkty, które umożliwiają samodzielne przeprowadzenie takich naprawUszczelnianie chłodnic Moje-Auto.pl to polecany proszek, dzięki któremu samodzielnie uszczelnimy naszą chłodnicę. Sklep internetowy Moje-Auto.pl to miejsce, w którym kupić można wiele wartościowych produktów do samochodów, a także przeczytamy porady, jak z nich korzystać. Znajdziemy tam także liczne wskazówki dotyczące naszego auta czy artykuły mówiące o działaniu poszczególnych elementów samochodu, takich jak układ ABS Moje-Auto.pl. Jest to z pewnością strona, którą osoby dbające o swoje pojazdy powinny mieć na uwadze – zamieszczane na niej artykuły są wartościowe i rzeczowe, a produkty Moje Auto zna i poleca bardzo wielu kierowców z całej Polski.

Artykuł promocyjny

Archiwum: marzec 2023