Czym jest homologacja butli LPG? Przepisy

W naszym kraju butle posiadają ważną homologację przez 10 lat od momentu pierwszego montażu instalacji butli. Po upływie tego terminu diagnosta sprawdzający twój samochód na okresowym przeglądzie technicznym, odmówi przedłużenia ważności badania technicznego.

Bez przedłużonej homologacji butli nie jest on w stanie stwierdzić, czy osprzęt butli oraz jej konstrukcja wytrzymają dalszą eksploatację. Homologacja butli LPG jest niezbędna do tego, aby uznać, że butla nadaje się do dalszego wykorzystywania.

Legalizacja butli gazowej jest bardzo istotną kwestią, ponieważ jeśli butla nie ma aktualnego świadectwa homologacji, to nie wiadomo, czy nie ma, np. uszkodzonego zaworu albo czy nie atakuje jej korozja, która mogłaby doprowadzić do groźnego w skutkach rozszczelnienia układu LPG.

Jak uzyskać ponowną homologację butli gazowej?

Jeśli butla gazowa do auta ma nieważną homologację lpg, czyli minęło już 10 lat od chwili montażu nowej butli LPG i uzyskania zalegalizowania, trzeba spróbować uzyskać ją wtórnie. To jak najbardziej możliwe, ale by butla gazowa zamontowana w twoim samochodzie otrzymała zaświadczenie o dopuszczeniu do dalszej eksploatacji.

Musi jednak najpierw przejść odpowiednie badanie okresowe. W ramach takiego działania podejmowane są takie czynności, jak:

  • badanie powłoki zewnętrznej zbiornika;
  • rewizja wewnętrzna;
  • badanie wytrzymałości ciśnieniowej.

Gdzie przeprowadza się zalegalizowanie butli LPG?

legalizacja butli lgp - gdzie przeprowadza się

Legalizacja zbiorników LPG odbywa się w zakładach zawodowo zajmujących się montowaniem instalacji LPG w pojazdach mechanicznych na podstawie decyzji Transportowego Dozoru Technicznego.

Jeśli ocena butli będzie pozytywna, nie będzie śladów korozji, a wszystkie zawory będą szczelne, możliwe jest wtórne zalegalizowanie butli gazowej. Homologowana będzie ona na kolejne lata.

Legalizacja butli LPG – na jak długo można homologować?

To zależy od tego, w jakim stanie technicznym znajduje się zbiornik LPG. Przepisy dopuszczają użytkowanie jednego zbiornika nawet przez 20 lat. Jeśli inspektor z TDT (Transportowy Dozór Techniczny) przeprowadzający badanie techniczne zbiornika nie będzie miał żadnych zastrzeżeń co do jej konstrukcji i szczelności, możesz otrzymać homologację na kolejne 10 lat.

Jeśli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dalszej użyteczności butli, to diagnosta nie wyda zgody na zalegalizowanie butli. Wówczas nie pozostaje ci nic innego, jak zakup nowego zbiornika gazowego.

Ile kosztuje legalizacja zbiornika LPG? Czy przedłużenie homologacji jest możliwe?

Za ponowną legalizację butli LPG trzeba niestety zapłacić. Musisz ponieść ten koszt, jeśli konieczna okaże się zalegalizowanie zbiornika LPG. Cena usługi zależna jest od polityki prowadzonej przez dany zakład, ale najczęściej koszt uzyskania homologacji to mniej więcej 250 zł.

Czy zatem jest to opłacalne? Nie lepiej wymienić zbiornik na nową, z 10-letnią homologacją?

Koszt wymiany zbiornika na zupełnie nową mieści się w przedziale 500–550 zł, z czego 350 zł należy zapłacić za nową butlę, a montaż to kolejne 200 zł. Oczywiście cena jest wyższa, ale w zamian otrzymasz zupełnie nową butlę gazową, która objęta będzie 10-letnią homologacją.

Jak sprawdzić, czy butla gazowa w aucie ma ważną homologację LPG?

Jeśli kupiłeś samochód z instalacją LPG i nie wiesz, czy homologacja zbiornika jest jeszcze ważna, możesz to łatwo zweryfikować. Oto sposoby:

  • datę produkcji i inne informacje znajdziesz na tabliczce znamionowej butli. Najczęściej umieszczany jest tam pełny okres homologacji wyrażony w latach i miesiącach;
  • zerknij do dokumentów wystawionych przez Transportowy Dozór Techniczny dla każdego samochodu posiadającego taką instalację.

Miej na uwadze, że legalizacja LPG w samochodzie konieczna będzie, jeśli zdecydujesz się sprowadzić auto z zagranicy lub gdy będzie uczestniczył w zdarzeniu drogowym, które zakończy się zabraniem dowodu rejestracyjnego.

Archiwum: wrzesień 2022