Nie w każdym aucie martwe pole rzeczywiście występuje. Jeśli chodzi o samochody osobowe, głównym czynnikiem odpowiadającym za jego powstanie jest nieprawidłowe ustawienie lusterek. O wiele trudniej mają kierowcy pojazdów ciężarowych, w których zjawisko to obejmuje bardzo duży obszar boczny. Co zrobić, by usunąć martwe pole?

Martwe pole – lusterko źle ustawione?

Problem z martwym polem polega na nieodpowiednim ustawieniu lusterek bocznych względem pozycji kierowcy za kierownicą. Podczas jazdy powinieneś widzieć auto, które dokonuje manewru wyprzedzania lub jedzie sąsiednim pasem. W momencie, gdy tracisz je z oczu i jednocześnie nie pojawia się on w szybie przednich drzwi, oznacza to martwe pole. Prawdopodobnie widzisz jednocześnie zbyt dużą powierzchnię karoserii swojego auta. Te dwa czynniki zawsze wchodzą w grę, gdy mowa o martwym polu.

Martwe pole w lusterku – kiedy się zdarza?

Bardzo często martwe pole ma miejsce w pojazdach posiadających wielu kierowców. Tak dzieje się np. w pojazdach domowych lub tych używanych w firmach. Martwe pole w lusterku dotyczy przypadków, gdy postanowisz zmienić swoją pozycję za kierownicą dla osiągnięcia lepszej wygody podczas jazdy. 

Czasem wystarczy więc upewnić się, czy wszystkie boczne lusterka i wsteczne pokazują odpowiedni obraz. Sprawy nie powinieneś bagatelizować, bo pozostawienie strefy poza zasięgiem twojego wzroku nie poprawi twojego bezpieczeństwa w czasie jazdy.

Martwe pole w samochodzie – dlaczego niebezpieczne?

Kierowcy, którzy chcą obserwować spory obrys własnego samochodu w czasie jazdy, popełniają spory błąd. Dlaczego? W ten sposób zwiększają martwe pole swojego auta. Skutkuje to ryzykiem niezauważenia wyprzedzającego ich samochodu i rozpoczęciem manewru z jednoczesnym zajeżdżaniem drogi innemu kierowcy. 

Martwe pole w samochodzie jest niezwykle niebezpieczne podczas jazdy z dużą prędkością. Może zakończyć się kolizją, a nawet groźnym wypadkiem drogowym. W 2020 roku zdarzenia drogowe, w których ktoś ucierpiał, miały miejsce z uwagi na zajechanie drogi i wymuszenie pierwszeństwa.

Martwe pole – jak sobie z nim poradzić?

Istnieje kilka sposobów na to, jak usunąć martwe pole. Jednym ze skuteczniejszych jest zwracanie uwagi na poprawne ustawienie lusterek bocznych. Rób to za każdym razem, gdy wsiadasz do pojazdu i wiesz, że ktoś wcześniej nim jeździł. W ten sposób będziesz pewien, że martwe pole nie zaskoczy cię podczas jazdy. 

Innym sposobem są montowane przez producentów lusterka asferyczne. Pokazują one nieco rozszerzony obraz mijającego cię pojazdu i zwiększają możliwości jego śledzenia podczas jazdy obok ciebie. W konsekwencji martwe pole jest eliminowane.

Jak ustawić lusterka, by wyeliminować martwe pole?

Jak zostało wspomniane, martwe pole może zostać usunięte przez właściwie ustawione lusterka boczne. W jaki sposób możesz to zrobić skutecznie? Oto lista czynności do wykonania:

  1. Ustaw fotel w pozycji komfortowej do kierowania pojazdem.
  2. Dopasuj obraz w lusterku wstecznym tak, by widzieć całą tylną szybę.
  3. Nie odrywając się od fotela, wyreguluj lusterka boczne tak, by widzieć w nich jedynie skrawek (ok. 1 cm) obrysu karoserii.

To podstawowy i nadal bardzo skuteczny sposób na bezpieczną i pewną jazdę. Oczywiście, nie zawsze martwe pole będzie dzięki niemu w 100% wyeliminowanie. Może ono zależeć od twoich uwarunkowań fizycznych. Pozycja przyjmowana za kierownicą też ma bardzo duży wpływ na postrzeganie tego, co się dzieje w lusterkach.

Lusterko martwego pola – wynalazek godny zainteresowania?

To bardzo przystępny i stosunkowo tani gadżet, który możesz zastosować w swoim samochodzie. Lusterko martwego pola zwykle jest okrągłe i przykleja się je na lusterko boczne w samochodzie. To element szerokokątny, który zdecydowanie poprawia kąt widzenia podczas jazdy lub parkowania. W ten sposób zwiększysz widoczność wokół twojego pojazdu i wyeliminujesz martwe pole. W zależności od producenta taki dodatek zakupisz za kilkadziesiąt złotych za komplet, czyli 2 sztuki.

Lusterko martwego pola – gdzie zamontować?

Jedynym słusznym miejscem na ten gadżet jest dolna, najbardziej odsunięta od karoserii auta część lusterka. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamontować lusterko martwego pola, nie musisz już szukać. Lewy i prawy dolny róg obu lusterek będzie odpowiedni do montażu. 

Taki dodatek zwykle przyklejany jest przy pomocy bardzo mocnej taśmy. Niektóre modele można dodatkowo również kierunkować, bo są umieszczone na obrotowych głowicach. Zwykle jednak są droższe od zwykłych szerokokątnych produktów bez regulacji.

Inne sposoby na martwe pole

Kolejnym dodatkowym wyposażeniem, które niweluje martwe pole, są czujniki. Umieszcza się je na narożnych częściach zderzaka tylnego i łączy bezprzewodowo z umieszczonymi w aucie odbiornikami. Te natomiast emitują sygnały dźwiękowe i świetlne w momencie włączenia kierunkowskazu lub zmiany toru jazdy, gdy sąsiedni pas jest zablokowany. 

Takie zestawy spotkasz również w dobrze wyposażonych, nowych autach. Starsze modele ich niestety nie posiadają. Martwe pole dzięki nim znika, a ty możesz cieszyć się bezproblemową jazdą.

Gdzie przydają się lusterka martwego pola i czujniki?

Najczęściej dodatkowe wyposażenie eliminujące martwe pole ma zastosowanie na trasach wielopasmowych. Nadal zdarzają się wypadki spowodowane nieumyślnym zajechaniem drogi komuś, kto akurat jedzie sąsiednim pasem. 

Również na drogach o dwóch kierunkach jazdy trzeba bardzo uważać. Mając spore martwe pole w lusterku, możesz zajechać drogę komuś, kto cię wyprzedza. Konsekwencje takiego zachowania bywają naprawdę tragiczne. Wspomagacze niwelujące martwą strefę przydadzą się także, gdy parkujesz, cofasz w wąskich uliczkach lub chcesz określić dystans między autem a przeszkodą.

Martwego pola nie powinno się bagatelizować. Z jego powodu nadal na polskich drogach zdrowie i życie traci wiele osób. Dlatego dobrze ustawiaj lusterka, a w razie konieczności – zamontuj lusterka martwego pola.

 

 

Archiwum: październik 2021