Nie da się ukryć, że najbardziej zakorkowane miasta w Polsce to te największe i rozwijające się najszybciej. Ulicznemu tłokowi da się zapobiegać, a przynajmniej nie z pozycji przeciętnego obywatela. Jednak wiedza, jakie okolice najmniej sprzyjają kierowcom, może pomóc ci lepszym doborze miejsca zamieszkania. Warto także wiedzieć, jak wypadają np. Poznań czy Warszawa na tle innych miast Europy oraz świata. Jeśli właśnie stoisz w korku i masz czas, to świetna pora na lekturę naszego artykułu!

Ranking zakorkowanych miast w Polsce

Zakorkowane ulice w Polsce to problem na skalę europejską. To właśnie w nadwiślańskim kraju można znaleźć najmniej sprzyjające kierowcom miasta poniżej 800 tys. osób. W czołówce zestawienia, które nie daje wielkiego powodu do dumy znalazły się:

  • Łódź;
  • Kraków;
  • Wrocław;
  • Poznań;
  • Trójmiasto;

Według raportu Traffic Index (sprawdzającego nie tylko Polskę) najgorzej wypada Łódź. Tuż za nią jest Kraków i Wrocław. Na piątym miejscu można znaleźć Poznań, a na siódmym – Trójmiasto. 

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce na tle Europy

W badaniu brało udział 239 miast Europy oraz w sumie 416 na całym świecie (łącznie w 52 krajach). Widzimy zatem wyraźnie, że najbardziej zakorkowane miasta w Polsce są w czołówce europejskiej, co raczej chluby nie przynosi. Te wyniki mogą świadczyć m.in. o złym rozplanowaniu dróg w tych lokalizacjach. Wśród innych zakorkowanych polskich miast można znaleźć Bydgoszcz, Białystok czy Szczecin.

Korki – Europa. Jakie miasta wypadają najgorzej?

Nie da się ukryć, że mimo nie najlepszych wyników w swojej kategorii wielkościowej, w Polsce nie jest jeszcze aż tak źle! Traffic Index nie przekracza w kraju 40%, gdy np. Moskwa ma go na poziomie 59%. Oznacza to tyle, że do każdych 30 minut jazdy należy doliczyć ok. 31 minut stania w korkach. Europa to też inne miasta niesprzyjające kierowcom – Stambuł w Turcji, Kijów na Ukrainie czy Bukareszt w Rumunii. Nie da się jednak ukryć, że mimo wszystko Łódź znajduje się na tej liście stosunkowo wysoko, co tylko udowadnia, że zmiany w tej dziedzinie są konieczne.

Czym jest przelicznik Traffic Index?

Jeśli mowa o Traffic Index, warto wiedzieć, co w ogóle oznaczają podawane w tym badaniu wartości procentowe. To całkiem proste! Liczba ta określa, ile dodatkowego czasu należy średnio doliczyć do standardowo przejeżdżanej trasy. Na przykład – 25% oznacza, że w trakcie podróży prawdopodobnie będzie trzeba doliczyć ¼ z czasu dojazdu bez korków. Jeśli więc twoja trasa zajmuje 10 minut, to do jazdy musisz doliczyć 2,5 minuty.

Najbardziej zakorkowane miasta świata – jaka jest przyczyna?

Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce i Europie łączy sama istota korków, czyli wiele pojazdów nagromadzonych jednocześnie w jednym miejscu. Nie da się jednak ukryć, że duży wpływ na taki stan rzeczy ma infrastruktura, która jest niedopasowana do tak wielu aut. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że każdy kierowca ma wpływ na to, czy korki poruszają się płynnie, czy może stoją w miejscu. Jeśli ktoś zjeżdża na inny pas w czasie nadmiernego ruchu, sprawia tym samym, że inne auta zaczynają się zatrzymywać i burzą rytmiczny ruch. Jak zapobiegać ulicznemu tłokowi? Bardzo istotne jest:

  • tworzenie obwodnic;
  • poszerzanie ulic;
  • budowanie nowych dróg.

Coraz więcej korków na całym świecie

Ostatnio prowadzone badania dowodzą, że sytuacja związana z ruchem drogowym bezustannie się pogarsza. Najbardziej zakorkowane miasta – w Polsce i nie tylko – mają o wiele za dużo pojazdów. W ponad 75% badanych miast utrzymuje się ich nadmierna liczba albo nawet rośnie. Coraz więcej osób ma samochody i nie korzysta z komunikacji miejskiej, więc trudno oczekiwać pozytywów. Rozlewanie się miast oraz wysokie ceny nieruchomości nie poprawiają sytuacji. Zmusza to na wiele osób do zakupu domów lub mieszkań na przedmieściach lub w okolicznych wsiach, które zmieniają się w miejskie sypialnie.

Zakorkowana Warszawa i nie tylko. Jak ominąć tłok na drodze?

Olbrzymia rzesza pojazdów w stolicy Polski powoduje, że właściwie każdego dnia pojawiają się w niej korki. Niestety, często ominięcie ich już w trakcie jazdy jest niemożliwe. Nie dotyczy to jednak tylko Warszawy. Najbardziej zakorkowane miasta w Polsce po prostu nie sprzyjają kierowcom aut. Mimo tego istnieje kilka sposobów, które pozwolą na ominięcie korków, jeszcze zanim wyruszysz z domu:

  • wybieraj inne środki transportu – komunikacja miejska jest ekologiczna, a korzystanie z tramwajów, kolei miejskiej czy metra pozwoli ci na ominięcie korków;
  • staraj się dojeżdżać na pojazdach dwukołowych, np. skuterach czy rowerach, bo w niektórych sytuacjach to wręcz przyśpieszy twoją drogę do pracy;
  • gdy masz wybór, szukaj mieszkania w okolicy twojego miejsca pracy, dzięki czemu skrócisz czas codziennych dojazdów;
  • nie jedź na zakupy podczas godzin szczytu.

W ten sposób nie tylko będziesz marnować mniej czasu na dojazdy i zadbasz o środowisko, lecz również przyczynisz się do zmniejszenia tłoku na drodze.

Jak widzisz, raport Traffic Index uwzględnił wiele najbardziej zakorkowanych miast w Polsce. Na pewne rzeczy nie mamy wpływu, ale mądre decyzje pozwolą uniknąć ulicznego tłoku przynajmniej tobie. Jeśli masz możliwość wyboru komunikacji miejskiej albo jednośladu, postaw właśnie na taki transport. Auto możesz oszczędzać na dłuższe podróże.

Archiwum: czerwiec 2021