Naprawy powypadkowe mogą być drogie i czasochłonne, czasem jednak to wysiłek, który warto podjąć. Dotyczy to szczególnie pojazdów zabytkowych, których wartość może być naprawdę wysoka. Ponadto, w przypadku starszych modeli nawet szkoda całkowita, którą określa ubezpieczyciel, nie oznacza, że pojazdu nie da się naprawić. Kiedy zainwestować w naprawę po stłuczce? Na jakie samochody powypadkowe należy szczególnie uważać, jeśli planujesz zainwestować właśnie w tego typu pojazd? Odpowiadamy na te pytania. Sprawdź, czy masz jakiekolwiek powody do obaw!

Naprawa powypadkowa a jakość jej przeprowadzenia

Kupujesz auto od handlarza? Jeśli tak, sprawdź uważnie, czy pojazd nie brał udziału w wypadku. Dlaczego? Takiej osobie zależy na jak największym zysku ze sprzedaży samochodu. Naprawa powypadkowa może więc zostać wykonana pobieżnie, z użyciem najsłabszych jakościowo części, byleby tylko pojazd na pierwszy rzut oka wydawał się ładny i zadbany. Gdy już musisz kupić pojazd po kolizji, który już został naprawiony, szukaj sprzedawców wśród osób prywatnych. Te będą miały mniej powodów, aby cię oszukać.

Naprawy powypadkowe samochodów po szkodzie całkowitej

Ubezpieczyciel uznaje szkodę całkowitą po tym, gdy cena naprawy pojazdu jest wyższa niż jego potencjalna wartość na rynku. Przy starszych pojazdach może to oznaczać, że wymiana pompy kosztującej 1000 zł będzie wiązać się z właśnie taką szkodą. Ubezpieczalnia w ten sposób określa, czy naprawianie jest w ogóle opłacalne. To jednak nie oznacza, że pojazdu nie opłaca się w ogóle naprawiać. Auto może mieć wartość sentymentalną albo np. za rok czy dwa stać się zabytkiem i wówczas naprawy powypadkowe warto przemyśleć.

Naprawy powypadkowe nie zawsze są tanie

Naprawa powypadkowego auta może być droga, jeśli usterki są poważne. Najczęściej pojawiają się wgniecenia blachy,czy zarysowania w lakierze. Często dochodzi też do wystrzelenia poduszek powietrznych, których wymiana może wiązać się z kosztem kilku tysięcy złotych. Jeśli kupujesz powypadkowy samochód, musisz przygotować się na stosunkowo wysokie wydatki lub dużo pracy, którą będziesz musiał włożyć w naprawę. Weź pod uwagę, że jeśli auto jest w naprawdę złym stanie, nie wystarczy ci sam garaż. Często niezbędny będzie profesjonalny sprzęt.

Naprawy powypadkowe – postaw na dobry warsztat

Pojazd po wypadku musi zostać naprawiony przez profesjonalistę, aby był w pełni bezpieczny. Szukanie tanich i szybkich rozwiązań może okazać się złym pomysłem, dlatego stawiaj na osoby, których umiejętności są ci znane. Nie wybieraj najtańszych warsztatów, które dopiero co powstały lub mają złą opinię. W końcu po odebraniu auta ktoś będzie nim jeździł, dlatego w ten sposób będziesz narażał siebie i innych na udział w kolejnym, być może naprawdę niebezpiecznym, wypadku. Jeżeli jesteś z Warszawy, możesz postawić na naprawy powypadkowe Warszawa – serwis Staszowski.

Naprawy powypadkowe – oryginalne części czy zamienniki?

Naprawa powypadkowa jest kosztowna, a to może sprawić, że będziesz zastanawiał się nad wyborem tańszych zamienników części do samochodu. Bywa, że jest to dobre rozwiązanie, ale nie zawsze. Oryginalne elementy często są tak trwałe i tak dobre jakościowo, że nawet zakup używanego, ale fabrycznego elementu będzie lepszym pomysłem niż postawienie na zamiennik. Co też jest ważne, oryginały są lepiej chronione przed korozją, więc będą skutecznie działać przez dłuższy czas. Jeśli więc tylko możesz, staraj się postawić właśnie na takie części. Bezpieczeństwo na drodze to w końcu podstawa, a nie da się go osiągnąć, jeśli pojazd nie jest w pełni sprawny.

Ile kosztuje naprawa powypadkowa auta?

Koszt naprawy powypadkowego auta może być naprawdę bardzo różny i zależy od wielu czynników. Szacuje się jednak, że np. auto miejskie po najbardziej typowej stłuczce będzie wymagało wkładu rządu 1-3 tys. zł. Droższe samochody, takie jak SUV-y, to już jednak koszt wynoszący ok. 3-4 tys. Dotyczy to oczywiście naprawy pojazdu przy użyciu oryginalnych części. Trudno jednak ustalić przybliżoną cenę, jeśli wypadek był poważniejszy. W końcu wymiana silnika może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Za ile można sprzedać samochód na złom?

Naprawy powypadkowe nie są jedyną opcją, jeśli chcesz coś zrobić z autem. Gdy oddasz pojazd na złom, stacja zapłaci ci ok. 300-1000 zł. Wiele zależy w tym przypadku od modelu samochodu. Weź pod uwagę, że im pojazd jest cięższy, tym więcej zarobisz. Jednak od wagi każdego pojazdu odejmuje się ok. 200 kg. Tyle zwykle wynosi masa elementów pojazdów osobowych, które nie są wykonane z metalu.

Naprawy powypadkowe to istotny temat zarówno z punktu widzenia kierowców, którzy uczestniczyli w wypadku, jak i tych chcących kupić samochód po przejściach. Naprawa nie jest tania, ale jeśli została przeprowadzona z użyciem solidnych, oryginalnych części i wykonał ją fachowiec, czasem warto postawić na auto po wypadku.

Archiwum: wrzesień 2021