Nowy akumulator, auto nie odpala to problem, z którym zmaga się wielu kierowców i nie trzeba czuć się osamotnionym w walce z nieodpowiednio działającą jednostką napędową. Z reguły przyczyną jest bardzo prosta i nie wymaga pomocy mechanika, czy zaawansowanych napraw w warsztacie mechanicznym.

Z naprawą tej usterki może sobie poradzić praktycznie każdy. W naszym artykule wyjaśniamy, co może być przyczyną tego, że nowy akumulator nie pracuje tak, jak powinien, a auto nie odpala. Zapraszamy!

Nowy akumulator, auto nie odpala – podstawowe rzeczy do wykonania

Wspomnieliśmy na początku, że naprawa niedziałającego akumulatora nie jest wcale tak trudna, jak na pozór mogłoby się to wydawać. Najbardziej optymistycznym scenariuszem jest sytuacja, w której do baterii nie zostały po prostu odpowiednio dokręcone klamy. 

Tym samym, jeśli wymieniłeś akumulator, a jednostka napędowa nie kręci przy próbie uruchomienia silnika, to prawdopodobnie doszło do sytuacji, w której całemu problemowi są winne niedokręcone, luźne klemy akumulatora.

Z reguły nieodpowiednio zamocowaną klemą jest plusowa. Ze względu na to nie ma wystarczającego przepływu prądu i obwód nie jest zamknięty. Właśnie z tego powodu auto nie będzie chciało odpalić.

Brak przewodu masowego – przyczyna nieodpalającego silnika

Jest jeszcze jeden powód tego, że może nie działać zupełnie nowy akumulator. Auto nie odpala niekiedy ze względu na poluzowany przewód masowy rozrusznika, akumulatora, komputera itp. Przyczyną jest niedokręcona nakrętka lub mechaniczne uszkodzenie komponentu.

Wskazówką sugerującą tę usterkę, jest sytuacja, gdy rozrusznik samochodu jest sprawny i akumulator naładowany. Co jest przyczyną tej sytuacji?

Najczęściej brak masy jest spowodowanym zbytnim szarpaniem akumulatora w trakcie demontażu urządzenia. Właśnie wtedy występuje brak masy. Na szczęście koszty naprawy nie są dużym wyzwaniem dla budżetu, a często trwają chwilę, bo wystarczy tylko dokręcić nakrętkę lub śrubę przewodu. 

Wywołanie zwarcia w instalacji elektrycznej w trakcie instalacji/ demontażu akumulatora

Jest to kolejna z przyczyn tego, że auto kręci, ale nie odpala. Pomimo tego, że wymiana akumulatora nie należy do najbardziej złożonych czynności serwisowych, to może niektórym sprawić na tyle kłopotu, że doprowadzą oni do zwarcia.

Dobrze jest upewnić się, czy to przyczyna tego, że nie działa nowy akumulator. Auto nie odpala, na przykład ze względu na to, że doszło do uszkodzenia bezpieczników.

Z reguły są one umieszczone po lewej stronie od kierownicy, w dolnej części deski rozdzielczej. Bezpieczniki mogą też znajdować się pod maską auta, w dedykowanej skrzynce, na przykład w okolicach akumulatora.

Do zwarcia w instalacji elektrycznej może też dojść na bardziej zaawansowanym poziomie. Dochodzi wtedy do uszkodzenia sterownika jednostki napędowej. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest udanie się do specjalisty i naprawa w fachowym warsztacie mechanicznym.

Źle działający immobilizer a nieodpalające auto

Niekiedy może dojść do sytuacji, kiedy nieodpowiednio działający immobilizer sprawi, że samochód nie będzie chciał odpalić. Najczęściej do usterki dochodzi właśnie podczas odłączania akumulatora, chociażby w celu wymiany, czy doładowania. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to prawdopodobnie konieczne będzie ponowne kodowanie immobilizera

Są też prostsze sposoby, które również bywają skuteczne. Zalicza się do nich powtórne zamknięcie i otwarcie samochodu.

Czasem, wystarczy zbliżyć kartę – jeśli jest w nią wyposażone auto do czytnika, logiem w jego kierunku, żeby system wykrył przedmiot i odłączył immobiliser. W kontekście awarii akumulatora warto też dowiedzieć się, co robić, gdy samochód nie odpala na mrozie.

Archiwum: grudzień 2022