Sprowadzanie samochodu spoza granic Polski może się wiązać z utratą tablic pojazdu, które miał wcześniej. Zazwyczaj ma to miejsce wtedy, gdy pojazd został wyrejestrowany w miejscu sprzedaży. Jak więc wrócić na kołach do miejsca docelowego? Jest to niemożliwe, a jedynym sposobem na wyjście z sytuacji jest laweta. Jeśli chcesz zarejestrować takie auto w wydziale komunikacji, potrzebne ci będzie oświadczenie o braku tablic. Sprawdź, jak je zdobyć i co musi zawierać. Dowiedz się, w jakich przypadkach będziesz go potrzebował!

Gdzie należy złożyć oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych w pojeździe? Zrobić to przed rejestracją czy po?

oświadczenie o braku tablic - po co

Powodem, dla którego redaguje się taki dokument, jest chęć zarejestrowania pojazdu w wydziale komunikacji. Stosowne oświadczenie o braku tablic jest honorowane przez ten urząd. Przed złożeniem wniosku o rejestrację pojazdu i wydanie nowego dowodu rejestracyjnego wraz z tablicami musisz również przedstawić pismo o ich braku w momencie zakupu. O ile sama wizyta w urzędzie nie powinna z tego powodu być skomplikowana, o tyle procedura badania technicznego – już tak. A wszystko dlatego, że autem bez tablic nie można poruszać się po ulicach.

Zaświadczenie o braku tablic rejestracyjnych – kiedy nie działa przedstawienie takiego dokumentu?

Takie oświadczenie nie zadziała wówczas, gdy wyjedziesz na drogi publiczne. Auto bez ważnej rejestracji nie może w myśl polskiego (i nie tylko) prawa przemieszczać się na kołach po ulicach. Nie będziesz mógł więc wybrać się na stację kontroli pojazdów i przejść ze swoim samochodem badania technicznego. Oświadczenie o braku tablic nie będzie usprawiedliwieniem podczas kontroli policyjnej. Auto zostanie zatrzymane i stracisz możliwość dalszej jazdy.

Brak tablic w samochodzie – oświadczenie i inne kwestie

oświadczenie o braku tablic - inne kwestie

Zanim wybierzesz się więc na obowiązkowy przegląd przedrejestracyjny, będziesz musiał załadować samochód na lawetę. W inny sposób nie dostaniesz się legalnie do miejsca docelowego i z niego nie wrócisz. Tablice są także niezbędne, jeśli chcesz wykupić polisę OC. Tutaj również nie obejdzie się bez okazania dowodu rejestracyjnego z odpowiednimi numerami tablic. Jeśli ich nie ma, nie wykupisz ubezpieczenia.

Oświadczenie o braku tablic – jak napisać? Przeczytaj, jakie elementy musi zawierać!

Jak napisać oświadczenie o braku tablic, kiedy pojazd został sprowadzony z zagranicy? Wzór takiego pisma jest uniwersalny, chociaż zwykle urzędy dają już do dyspozycji gotowe przykłady. Są jednak w oświadczeniu o braku tablic rejestracyjnych pewne stałe elementy. Taki dokument musi zawierać:

  • dane personalne właściciela;
  • dane i karta pojazdu – numer VIN, marka, model, rocznik, wersja silnikowa, kolor;
  • treść wykazującą jednoznacznie, że auto zostało sprowadzone bez tablic lub zatrzymał je odpowiedni organ w państwie, w którym pojazd przebywał poprzednio;
  • tytuł oświadczenia w formie: „Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy”;
  • datę i podpis właściciela pojazdu.

Oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych – wzór

oświadczenie o braku tablic - wzór

Jeśli nie chcesz szukać konkretnych przykładów takiego pisma w urzędach, możesz skorzystać z naszego gotowego wzoru. Wystarczy jedynie wpisać w nim swoje dane i udać się do wydziału komunikacji. Tak skonstruowane oświadczenie o braku tablic na pewno zostanie przyjęte podczas ponownej rejestracji twojego pojazdu.

Czy zaświadczenie o braku tablic rejestracyjnych jest obowiązkowe?

Złożenie takiego dokumentu jest konieczne, jeśli sprowadzasz pojazd bez tablic. Obowiązek ten nie omija nikogo, kto chce zarejestrować auto z importu. Chociaż czasem zdarza się, że nie sprowadzasz takiego samochodu osobiście, to jednak zwykle ty jako właściciel musisz sporządzić dokument. Handlarze, którzy sprowadzają pojazdy na większą skalę, również nie unikną takich formalności. Oświadczenie o braku tablic jest więc niezbędne i nie ma wyjątków, które zwalniałyby z jego przedstawiania.

Rejestrując pojazd pozbawiony tablic, musisz mieć oświadczenie o ich braku. Nie będziesz miał problemu, aby napisać je samodzielnie, ponieważ znasz już wszystkie niezbędne dane, jakie trzeba w nim zawrzeć. Możesz je również pobrać z naszego portalu, ponieważ przygotowaliśmy dla ciebie gotowy wzór oświadczenia o braku tablic.

Archiwum: wrzesień 2021