Prawo jazdy B+E pozwala kierować zespołem pojazdów składającym się z samochodu i przyczepy o dopuszczalnej rzeczywistej masie całkowitej do 3,5 tony. Co jest wymagane, aby podejść do egzaminu dającego takie uprawnienia? Jak przebiega kurs i jakie umiejętności można zdobyć? Więcej o tym wariancie prawa jazdy przeczytasz poniżej!

Prawo jazdy – co to jest? Które kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze?

Prawo jazdy jest dokumentem, który potwierdza posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych i innych. Wydawany jest przez organy państwowe po zdanym egzaminie. Do najpopularniejszych kategorii prawa jazdy zaliczamy:

 • kategorię B – możesz na jej podstawie kierować pojazdem, którego masa (DMC) nie będzie przekraczała 3,5 t;
 • kategorię A – pozwala na jazdę motocyklem;
 • kategorię C – upoważnia do kierowania pojazdem o dopuszczalnej wadze całkowitej przekraczającej 3,5 t;
 • kategorię D – umożliwia prowadzenie autobusów.

Dużym zainteresowaniem cieszy się również prawo jazdy B+E. Najpierw jednak opiszemy kategorię B.

Kategoria B – czym można jeździć?

Kategoria B jest najczęściej wybierana. Posiadacze takiego prawa jazdy mogą poruszać się samochodami osobowymi lub małymi autami dostawczymi, pod warunkiem, że ich dopuszczalna całkowita DMC nie jest wyższa niż 3,5 t. Warto tutaj podkreślić, że do tego zakresu wlicza się wiele rodzajów pojazdów – nie są to tylko małe osobówki. Dopuszczalna jest jazda:

 • busami;
 • vanami;
 • kamperami;
 • trójkołowcami z homologacją L5e;
 • czterokołowcami;
 • motocyklami z silnikiem do 125 cm³;
 • quadami.

Najważniejsze jest to, aby ich DMC całkowita nie przewyższała określonej wartości.

Prawo jazdy kategorii B – czy można holować pojazd z przyczepą ?

Masz prawo jazdy B i zastanawiasz się, czy możesz holować przyczepkę? To możliwe, ale są pewne ograniczenia, których musisz przestrzegać.

 1. Zgodnie z przepisami prawa można prowadzić pojazd z przyczepą lekką – o ile jej dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg.
 2. Waga pojazdu z taką przyczepą nie może być większa niż 4250 kg.
 3. Inną możliwością jest ciągnięcie przyczepy o wadze powyżej 750 kg, jeśli łączna DMC pojazdu i tej przyczepy nie przekroczy 3,5 tony.

Kurs na prawo jazdy kategorii B+E – kiedy warto się zapisać?

Kiedy przyda się prawo jazdy B+E? Przede wszystkim w sytuacji, gdy będziesz chciał prowadzić pojazd z przyczepką, której DMC całkowita będzie większa niż 750 kg. Dzięki takim uprawnieniom nie będziesz musiał zastanawiać się nad tym, czy DMC twojego samochodu albo waga przyczepki będzie zgodna z prawem, gdy postanowisz się nimi poruszać.

Co jest potrzebne do uzyskania prawa jazdy kat. B+E?

Jakie warunki musi spełnić kandydat na kierowcę, których chce zdobyć prawo jazdy B+E? Konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. Przede wszystkim każda osoba, która będzie chciała uzyskać prawo do kierowania pojazdami w tym zakresie, musi być pełnoletnia.

Ponadto powinna już mieć prawo jazdy kategorii B. Tylko w takim przypadku może się zapisać na kurs prawa jazdy kategorii B+E, który kończy się egzaminem państwowym.

Co zrobić przed zapisaniem się na kurs na prawo jazdy kat. B+E?

Przed zapisaniem się na kurs musisz zadbać o sprawy formalne. Będzie ci potrzebny profil kandydata na kierowcę (PKK). Uzyskasz go po złożeniu wniosku w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zamieszkania. Do wniosku będziesz musiał dołączyć:

 • ksero aktualnego prawo jazdy;
 • fotografię;
 • orzeczenie lekarskie, które będzie stwierdzało brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Cała procedura jest bezpłatna. Jeśli przejdziesz weryfikację pozytywnie, otrzymasz numer PKK. Następnie będziesz mógł udać się do wybranej szkoły jazdy, aby zapisać się na kurs.

Przebieg kursu prawa jazdy B+E

Aby przystąpić do egzaminu praktycznego na prawo jazdy B+E, które daje możliwość kierowania pojazdem z przyczepą, najpierw musisz udać się na kurs nauki jazdy. Składa się on z 15 godzin zajęć praktycznych, podczas których dowiesz się, jak połączyć i rozłączyć pojazd z przyczepą.

Poznasz całą specyfikę kierowania samochodu z przyczepami. Nauczysz się manewrować na placu i będziesz ćwiczył jazdę na drogach publicznych. Dopiero po opanowaniu tych umiejętności i zdaniu egzaminu wewnętrznego będziesz mógł przystąpić do egzaminu państwowego. Ten odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Kiedy zapisać się na egzamin państwowy B+E? Jak on wygląda?

Uprawnienia do kierowania pojazdem z przyczepą zdobywa się na egzaminie, który obejmuje tylko praktyczną część. Można się zapisać po zakończonym szkoleniu przygotowawczym, a egzamin rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania do jazdy.

Następnie trzeba połączyć samochód z przyczepą. Kolejny etap to wykonywanie manewrów na placu i jazda po mieście. Na koniec należy rozłączyć pojazd z przyczepą.

Cena kursu przygotowującego i egzaminu na prawo jazdy B+E

Jeśli chcesz przystąpić do kursu prawa jazdy B+E i zapisać się na egzamin, warto wiedzieć, jakie wydatki się z tym wiążą. Pierwszym z nich jest koszt szkolenia, który waha się w zależności od ośrodka i miasta. Może wynosić od 1500 zł do 2000 zł. Opłata za egzamin wynosi 200 zł. Na koniec pozostaje kwota około 100 zł za wydanie dokumentu prawa jazdy.

Wiesz już, czym możesz jeździć, jeśli masz prawo jazdy B+E. Chciałbyś uzyskać to uprawnienie? Zgłoś się do szkoły jazdy, która odpowiednio przygotuje cię do egzaminu! Nie zwlekaj i już dziś rozpocznij naukę jazdy z przyczepą!

Archiwum: marzec 2022