Prawo jazdy B w 2020 roku zdobyło 361 689 osób. To najbardziej popularny typ uprawnień, które zazwyczaj zdobywają młode osoby od razu po ukończeniu 18 roku życia (choć nie tylko one). Samodzielna jazda to wyznacznik dojrzałości oraz niezwykle przydatna umiejętność, bez której może być ci trudniej np. znaleźć odpowiednie miejsce zatrudnienia. Jeśli z niecierpliwością czekasz na kurs i egzamin, to świetnie trafiłeś. Dowiesz się m.in., ile kosztuje kurs na prawo jazdy kat. B, jak wygląda egzamin i czym będziesz mógł jeździć, gdy go zdasz. Wsiadaj z nami!

Ile kosztuje prawo jazdy kat. B?

To bez wątpienia jedno z popularniejszych pytań dotyczących prawa jazdy. Należy pamiętać, że na ostateczną cenę prawa jazdy składa się koszt badań, kursu, jak i samych egzaminów. Te ostatnie są stałe i takie same w każdym miejscu w kraju. Oto kwoty:

 • egzamin teoretyczny – 30 zł;
 • egzamin praktyczny – 140 zł. 

Każda powtórka kosztuje tyle samo. Nie musisz więc obawiać się, że cena wzrośnie, jeśli ci się nie uda. Musisz też koniecznie wiedzieć o tym, że jeśli nie zdasz egzaminu praktycznego, zaliczona teoria nie przepada, a obecnie również nie wygasa. Oznacza to, że możesz swobodnie przez kilka lat powtarzać drugą część egzaminu, jeśli jest taka konieczność.

Kurs na prawo jazdy kat. B – cena

To, ile zapłacisz za kurs, zależy od wielu czynników, w tym także od miasta, w którym go wykupujesz. Zwykle waha się on jednak od 1200 do 2000 zł. W cenie zwykle jest 30 godzin praktycznej jazdy autem. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz wykupić dodatkowe spotkania z instruktorem. Jednak będzie to wiązać się z dodatkowymi kosztami. Poza tym, aby zdobyć prawo jazdy kat. B, będziesz musiał ponieść też inne wydatki. Jakie? Będziesz musiał wybrać się do lekarza, co będzie wiązało się z kosztem 50-200 zł. Konieczne będzie również wykonanie fotografii do dokumentu (ok. 20-40 zł).

Prawo jazdy kategoria B – jakie dokumenty musisz przygotować?

Aby zdobyć prawo jazdy kat. B, musisz założyć swój PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Aby go wyrobić, będziesz potrzebować kompletu dokumentów. W jego skład wchodzą:

 • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do jazdy samochodem;
 • aktualne zdjęcie (kolorowe);
 • pisemna zgoda rodziców lub opiekunów (jeśli nie masz 18 lat);
 • dokument, który potwierdzi twoje zameldowanie.

Boisz się, czy na pewno uda ci się wszystko załatwić? Nie musisz się tym tak bardzo przejmować. Gdy zapiszesz się na kurs prawa jazdy, powinieneś zostać dokładnie poinstruowany przez osoby pracujące w twojej szkole. One w końcu wiedzą najlepiej, jak w danym momencie wygląda cała procedura!

Prawo jazdy kategorii B – od ilu lat?

Prawo jazdy kat. B możesz uzyskać dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Warto jednak wiedzieć, że na sam kurs możesz zapisać się odrobinę wcześniej. Gdy skończysz 17 lat i 9 miesięcy, za zgodą swoich rodziców możesz zapisać się do szkoły, aby rozpocząć naukę. Zwykle samo szkolenie trwa około 3 miesięcy, dlatego to będzie doskonały czas na to, by przygotować się do egzaminu. Pamiętaj jednak, że będziesz mógł do niego podejść dopiero po swoich 18 urodzinach. Wcześniej po prostu nie zostaniesz dopuszczony do egzaminu. 

Prawo jazdy kat. B – czym można jeździć?

Prawo jazdy kat. B zostało stworzone po to, byś mógł poruszać się samochodem osobowym. Daje ono uprawnienia także na:

 • lekką ciężarówkę;
 • auto dostawcze;
 • jednoślady o mniejszej mocy.

W przypadku większych pojazdów najważniejsze jest to, aby samochód nie przekraczał wagi 3,5 tony. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest lekki autobus. Jeśli chcesz przewozić powyżej 9 osób, musisz wyrobić sobie inną kategorię prawa jazdy. To prawo jazdy pozwoli ci także na prowadzenie jednośladów. Ich pojemność może wynosić 50 cm³ lub 125 cm³, ale ich moc nie nie będzie mogła przekroczyć 11 kw. Dodatkowo, musisz mieć uprawnienia kat. B od min. 3 lat, aby jeździć takimi maszynami.

Karta egzaminacyjna kat. B – jak będziesz oceniany?

Jeśli właśnie przygotowujesz się do egzaminu na prawo jazdy, na pewno ciekawi cię, w jaki sposób będziesz oceniany. Arkusz do egzaminu praktycznego jest ogólnodostępny, dlatego możesz mieć do niego bezproblemowy dostęp. Będziesz oceniany za jazdę na placu manewrowym oraz w ruchu drogowym. Egzaminator podczas jazdy na placu bierze pod uwagę zwłaszcza:

 • przygotowanie do jazdy;
 • ruszanie z miejsca po wzniesieniu;
 • cofanie.

Kat. B prawa jazdy – egzamin na drodze

Udało ci się zdać jazdę na placu manewrowym i możesz w końcu wyjechać na ulicę. To świetnie! Oznacza to jednak, że najtrudniejsze zadanie jest dopiero przed tobą. Czas na naprawdę praktyczną część egzaminu na prawo jazdy kat. B. W końcu to na drodze może zdarzyć się wiele potencjalnie niebezpiecznych i trudnych do przewidzenia sytuacji. Egzaminator będzie oceniał twoje poruszanie się samochodem pod każdym możliwym kątem. Zwróci szczególną uwagę na to:

 • jak parkujesz;
 • czy zachowujesz odpowiednią prędkość;
 • czy zachowujesz odpowiednią odległość od pozostałych samochodów;
 • czy stosujesz się do znajdujących się przy drodze znaków;
 • czy potrafisz wyminąć inne auta;
 • jak wychodzi ci hamowanie awaryjne.

Nie czujesz się pewnie w tych manewrach? Zawsze możesz zapisać się na dodatkowe lekcje jazdy, które podbudują twoją pewność siebie.

Prawo jazdy kat B – gdy oczekujesz na egzamin

Podczas oczekiwania na egzamin zapewne będziesz niezwykle zestresowany. To normalne, w końcu to wcale nie jest łatwy test! Jeśli jesteś szczególnie zestresowany, możesz spróbować wypić ziołową herbatę, która ma działanie uspokajające. Postaraj się też dobrze wyspać i zrelaksować dzień przed tym ważnym testem. To powinno pozytywnie wpłynąć na twój wynik. Pamiętaj, aby na egzamin koniecznie wziąć ze sobą dokument potwierdzający twoją tożsamość. Najlepiej zapakuj go już wcześniej, aby na pewno go nie zapomnieć.

Egzamin na prawo jazdy kategorii B. jest wymagający, ale nie powinieneś się nim przesadnie stresować. Kurs i próbne jazdy powinny cię dobrze przygotować do części praktycznej. Jeśli zamierzasz niedługo zdawać egzamin, trzymamy mocno kciuki!

Archiwum: lipiec 2021